Mio Polska coraz intensywniej wchodzi na rynek wideo rejestratorów. Obecnie posiada ich w swej ofercie dwadzieścia dwa plus nawigacje z funkcją rejestratora takie jak MiVue Drive 55LM, którego testowałem w zeszłym roku. Tym razem mam możliwość przetestowania przedstawiciela serii 7 MiVue Drive 731.

Unboxing i pierwsze wrażenia

Jest to rejestrator ze średniej półki cenowej oferujący możliwość rejestracji obrazu w rozdzielczości 1080p z szybkością trzydziestu klatek na sekundę. Wyposażony jest w sensor OmniVision OV2735 z przysłoną 2.0 i kątem nagrywania 130 stopni, który obecnie jest standardem w tego typu kamerach. MiVue Drive 731 sprawia pozytywne wrażenie, wykonany jest z dobrej jakości plastiku i nawet silny nacisk nie powoduje żadnych skrzypień ani ugięć obudowy. Posiada ekran o przekątnej 2,7” co jest kompromisem między kompaktowymi wymiarami całego urządzenia (62,2 x 51,2 x 37,4 mm) a szczegółowością wyświetlanego obrazu.

Rejestratorem sterujemy za pomocą czterech przycisków znajdujących się na prawym boku kamerki, z kolei po przeciwległej stronie znajdziemy port miniUSB, natomiast port micro SD ukryty jest na spodniej części urządzenia i może obsłużyć karty o pojemności do 128GB, na której zapiszemy do ok. 20 godzin nagrania, gdyż minuta to mniej więcej 100MB a część pamięci alokowana jest na zdarzenia kryzysowe i tryb parkingowy. W pudełku dodatkowo znajdziemy uchwyt na szybę i kabel zasilający ze świetnie zaprojektowaną wtyczką.

 

Parafrazując znaną reklamę leku na przeziębienie nie jest ani za duża ani za mała. Dzięki temu idealnie trzyma się w gnieździe a jej częste wkładanie i wyjmowanie nie spowoduje obluzowania gniazda zapalniczki.

Włącz MiVue 731 a powiem Ci, gdzie jesteś

Producent wyposażył małe Mio w moduł GPS, do którego nie można mieć żadnych zastrzeżeń.  Działa wyśmienicie, znajdując fixa po zaledwie kilku sekundach od uruchomienia urządzenia. Co zresztą widać na poniższym filmie, zaraz po wyjechaniu z podziemnego garażu możemy śledzić prędkość pojazdu. Jednak moduł nie służy tylko określenia prędkości, dzięki aplikacji MiVue Manager możemy śledzić przebytą trasę w Google Maps z dokładnością co do sekundy geograficznej. Aplikacja ta pokazuje również wysokość nad poziomem morza na jakiej się znajdujemy oraz dzięki wbudowanemu w rejestrator czujnikowi przeciążeń, siły jakie oddziałują na pojazd w trakcie jazdy.

Przy okazji warto też wspomnieć o wykorzystującym ów czujnik trybie parkingowym. Gdy jest on aktywny rejestrator działa nieprzerwanie nawet przy zgaszonym silniku, a obraz rejestruje jedynie wtedy gdy wykryje przeciążenia lub ruch przed pojazdem. Jest to szczególnie przydatne przy wszelkiego rodzaju, jak sama nazwa trybu wskazuje, zdarzeniach parkingowych, gdy nie ma świadków. Niestety do poprawnego działania potrzebny jest dodatkowo Mio Smartbox kosztujący ok. 179zł, który zarządza energią akumulatora i zabezpiecza przed jego rozładowaniem

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Mi MiVue 731 jest pierwszym testowanym przeze mnie rejestratorem wyposażonym w tak rozbudowanego „Adasia”, czyli Advanced Driver Asisatance Systems (ADAS) – zaawansowanych sestemów wspomagania kierowcy. Dwa z nich znane są mi już z testowanego wcześniej MiVue Drive 55LM i działają mniej więcej podobnie jak tam.  Jeśli LDWS, czyli Lane Departure Warnig System ostrzegający przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu działa trochę nerwowo i tylko w ostateczności może stanowić ekonomicznych alternatywę do drogich systemów montowanych w samochodach, to już Front Collision Warning System – FCWS jest bardziej ciekawostką niż realną pomocą w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Reaguje zbyt chaotycznie i niemalże non stop widzi niebezpieczeństwo związane z poprzedzającym nas samochodem, co zresztą można prześledzić na poniższym filmie.

Dwa kolejne systemy będą idealną pomocą dla zapominalskich kierowców. Pierwszy przypomina o włączeniu świateł, natomiast drugi o odpoczynku podczas długiej podróży. Obie „przypominajki” sprawują się bardzo dobrze i nie mam do nich żadnych uwag. Z kolei „Zatrzymaj i jedź” pomoże rozkojarzonym kierowcom, którzy każdą wolną chwilę w korku wykorzystują na przeczytanie smsa, czy choćby docenienie krajobrazu za oknem. W momencie, gdy poprzedzający nas samochód rusza, dostajemy powiadomienie dzięki czemu nie blokujemy ruchu i nie denerwujemy współuczestników ruchu.

Jakość nagrań

To co jednak jest najważniejsze w tego typu urządzeniach to jakość nagrań. Poniżej można zobaczyć jak Mio MiVue 731 nagrywa w dzień jak i w nocy oraz w garażu podziemnym. Dzięki obiektywowi o niezłej jasności F2.0 i szerokości widzenia 130 stopni będącej standardem w tego typu urządzeniach obraz zarówno w dzień jak i w nocy jest wyraźny i przede wszystkim czytelny.

Funkcja WDR (Wide Dynamic Range) pozwala kompensować prześwietlone i niedoświetlone elementy obrazu przez co nie ma problemu z odczytaniem numerów tablic rejestracyjnych. Co prawda w dzień obraz odznacza się dość nienaturalnymi kolorami, są one mocno wyostrzone, ale sprawia to że detale są bardziej wyraźne. Coś za coś. Jeśli zaś chodzi o dźwięk, to mikrofon działa dość specyficznie. Podczas rejestracji muzyka w samochodzie była puszczona dość głośno a mimo to na nagraniu nie jest ona dobrze słyszalna. Co ciekawe rozmowy wychwytywane są całkiem nieźle.

Podsumowanie

Mio MiVue 731 jest udanym kompromisem pomiędzy niewielkimi wymiarami, dobrą jakością obrazu i funkcjonalnością w niewygórowanej cenie. Producent w kompaktowej obudowie zawarł wszystkie najważniejsze funkcje jakich możemy oczekiwać od rejestratora samochodowego.


I co najważniejsze większość z nich, z wyjątkiem niektórych systemów bezpieczeństwa, działają co najmniej bardzo dobrze. Moduł GPS, szybko łapie fixa, obraz jest szczegółowy a sama kamerka jest wręcz bezobsługowa. Wystarczy raz podłączyć ją do gniazda zapalniczki i o niej zapomnieć. Przez cały okres testu nie zdarzyło mi się ani razu bym miał z nią jakiekolwiek problemy. Nie zawiesiła się, nie było też problemu z GPS. Czy jest to kamerka idealna? Takiej zapewne nie ma, ale decydując się na jej zakup na pewno nie będziemy zawiedzeni.

Mio MiVue 731

499zł
9.4

Ocena końcowa

9.4/10

Zalety

  • Dobra jakość obrazu
  • Bezobsługowy
  • Świetnie działający GPS
  • Kompaktowe wymiary
  • Systemy bezpiecześtwa

Wady

  • LDWS i FCWS wymagają dopracowania
  • Do trybu parkingowego wymagany SmartBox
Share.

Leave A Reply