Już od 21 września po zmianach przepisów w Prawie o ruchu drogowym, droga rowerowa stanie się tym czym obecnie jest jest jezdnia i torowisko. Oznacza to, że wkroczenie na nią przez pieszego w nieodpowiednim miejscu może skutkować wysokim mandatem.

Dotychczasowe przepisu zabraniały w swobodny sposób poruszać się zarówno po torowisku jak i jezdni. Wkroczenie, jak i przejście prze oba wymienione obwarowane były pewnymi warunkami i dozwolone tylko w wymienionych w przepisach miejscach. Niedostosowanie się do nich mogło w najgorszym wypadku skutkować mandatem w wysokości 50 złotych.

Taka sytuacja nie miała do tej pory miejsca w przypadku dróg rowerowych, gdzie to rowerzysta miał pierwszeństwo jednak pieszy nie był karany mandatem. Teraz się to zmieni. Od 21 września zgodnie z przepisami

„Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych”

co oznacza że przekroczenie ścieżki rowerowej dozwolone będzie jedynie na pasach oraz w kilku innych miejscach:

„Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu”

Jednakże po za przejściem dla pieszych to zawsze rowerzysta będzie miał pierwszeństwo:

Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych (…) jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów”

Obecnie, szczególnie w bardziej zatłoczonych miejscach, ścieżki rowerowe traktowane są przez pieszych jak dodatkowych chodnik. Od 21 września wszystko się zmieni. A piesi będę karani za takie zachowanie. Jak podobają wam się nowe przepisy dla pieszych. Będziecie bardziej zwracać uwagę na ścieżki rowerowe?

Artykuł przy współpracy z firmą MOTO-HOME – skup aut Konin.

Share.

41 komentarzy

 1. Kurdupel z metra cięty rozdał kasę patologii żeby na niego głosowała a teraz będzie że wszystkich zdzierał, ***** *** i tego małego uja

 2. Rozgoryczony on

  A rowerem po chodniku to można bez ograniczeń? Policja niech stoi na chodniku i jak rowerzysta przekroczy 5 km/h to wypisywać mandaty albo jak jedzie rowerem w mieście po chodniku też mandat gdyż w większości przypadków prędkość na drodze jest ograniczona do 50 km/h a wtedy rowerzysta może korzystać z ulicy więc też mandat.

  • „po za” – czy to Polska jeszcze?! A tak serio, to jaką wiarygodność ma ktoś kto sadzi takie błędy, nawet mu się tego sprawdzić nie chce. Skoro taka jego rzetelność, taki poziom, to szkoda czasu, bo nic takie wypociny nie wniosą, niczego nie wyjaśnią.

  • Za sra*nie i oddychanie będziemy w tym kraju płacić mamdat. Zrobiło się państwo policyjne.
   Kto rowerzystów ukarze za jazdę po chodniku?

   • Czyli przy nie może korzystać ze ścieżki rowerowej ani z jezdni, ale samochody nadal mogą robić se parking z chodnika?

   • Jazda po chodniku jest zabroniona i dostaje sie za to mandaty, a piesi chodzą jak chcą i gdzie chcą. Podejrzewam, ze egzekwowanie trgo bedzie bedzie takie samo jak w orzypadku rowerzystow na chodnikach, wiec sporadycznie, ale przynajmniej ludzie naucza się zwracać uwage na to gdzie jest chodnik a gdzie ścieżka

 3. A rowerem po chodniku to można bez ograniczeń? Policja niech stoi na chodniku i jak rowerzysta przekroczy 5 km/h to wypisywać mandaty albo jak jedzie rowerem w mieście po chodniku też mandat gdyż w większości przypadków prędkość na drodze jest ograniczona do 50 km/h a wtedy rowerzysta może korzystać z ulicy więc też mandat.

   • A co z niewidomymi poruszających się po chodnikach oni nie wiedzą czy to chodnik czy to ścieżka rowerowa gdyż często jest linia biała oddzielająca chodnik to NIEWIDOMI też dostaną mandat?

 4. Ciekawe co jeszcze wymyślą ….mandaty dla boćków za korzystanie z przestrzeni powietrznej???? Najpierw rozdają kasę a potem nakładają targety do dziennego wyrobienia dla swojej milicji

  • Czemu ma służyć ten durny artykuł i te bardzo mądre komentarze jedno i drugie jest na takim samym poziomie żenada

 5. Policjanci będą stali na chodniku i wlepiali mandaty pieszym za przejście przez „drogę rowerową” i ludzie nie będą się mogli dostać do domu tylko będą dymać do najbliższego skrzyżowania na przejście dla pieszych.
  Tak to się skończy.

  • To już całkowita debilizm, podobnie z cyrkiem przepuść pieszego inaczej koniec z ptakiem. Stoją idioci przy przejściu dyskutują, a człowiek staje czeka bo inaczej może straci kasę , dużą kasę.
   Ten przepis dokonał idiota i podobni za nim glosowali

   • Dokladnie
    Stoja i dyskutuja..
    Czesto jest tez tak ze przejscia dla pieszych znajduja sie obok przystankow tramwajowych i kolejowych..na ktorych stoja ludzie czekajacy na srodek transportu..,czy to tez przechodzien zblizajacy sie do przejscia?
    Kiedys bylo tak ze pieszy musial stanac przed pasami ,popatrzec w lewo,prawo,lewo upewnic sie ze nic nie jedzie i dopiero wtedy przechodzic.dzis to kierowca ma stanac,popatrzec w lewo,prawo..a.pieszy moze sobie nagle i bezkarnie z telefonem przy lbie wtargnac na droge,bo wina i tak zawsze bedzie po stronie kierowcy(chyba ze ma kamerke)
    Kto to wymyslil,to niewiem

   • Bez jaj… Za przystankiem na którym wysiadam jest droga rowerowa a ja mieszkam praktycznie naprzeciwko, więc teraz jak będę wracać zmęczona z pracy to mama nadrabiać drogi by dość do pasów mimo iż po ścieżce mało kiedy ktoś jedzie? Żenada.

    • Ciekawe co jeszcze wymyślą ….mandaty dla boćków za korzystanie z przestrzeni powietrznej???? Najpierw rozdają kasę a potem nakładają targety do dziennego wyrobienia dla swojej milicji

    • Name zastrzeżone przez RODO on

     Jak już człowiek myśli że głupota tych rządzących debili sięgnęła szczytu wtedy pojawia się kolejna rewelacja i pokazuje jak bardzo się mylimy… Nosz k!!! ich mać! Pieszy ma uciekać? Co to k jest? Korea Północna? Niech już się to wszystko zawali, rozp limy to dziadostwo na cztery wiatry!!!

    • Nie musisz. Jeżeli do najbliższego przejścia masz ponad 100m, to przechodzisz sobie obok tego przystanku, ale przepuszczasz rowery. Jeżeli przejście jest bliżej niż 100m to faktycznie musisz kopydłować do przejścia, ale tam masz za to pierwszeństwo przed rowerami.

 6. Niech jeszcze malują te przejścia dla pieszych na ścieżkach, bo póki co to np obok mnie na ścieżce przy dojściach do przystanku nie ma żadnych pasów. Z jednego się cieszę: skończy się może wieczorna bieżnia dla biegaczy ścieżką rowerową i będzie można jawnie zrobić takiemu awanturę – jednego takiego biegacza po 21 omal na ścieżce nie potrąciłam, jeszcze z nim była córka w wieku przedszkolnym na hulajnodze, a ścieżka z jednej strony miała żywopłot, z drugiej płotki.

  • Kierowca/rowerzysta on

   A nie uważasz się trochę za „święta krowe”?
   Myślisz że jak pedałujesz to wszystko Ci wolno?

   • @KiEROWCA/ROWERZYSTA – miał prawo biec po ścieżce? Nie. Z kaszojadem na hulajnodze, która jest zmuszona prawem do poruszania się po chodniku? Nie. I to ona jest świętą krową? No chyba na mózg ci padło!

   • A zdarzyło się Wam, żeby rowerzysta jadąc ścieżką zatrzymał się przed przejściem dla pieszych i Was przepuścił? Mi nie. Czy może rowerzystów obowiązują inne przepisy niż kierowców samochodów? Kolejny przepis napisany pod święte krowy…

   • A co z mandatami dla rowerzystów i jadących na hulajnogach czy ktoś widział jak rowerzysta jadąc pasem dla rowerów ustąpił pierwszeństwa pieszym przechodzącym na pasach

  • Tak przy okazji pytam się kiedy zacznie policja karać rowerzystów za jazdę po jezdni, kiedy obok jest wybudowana droga dla rowerzystów za duże pieniądze z naszych podatków

  • Tak, u mnie też jest sporo ścieżek rowerowych i nie ma prawie na nich pasów, tylko jedno przejście z pasami kojarzę. Nawet jak są przejścia z pasami na jezdni, to od strony jezdni jest ścieżka rowerowa i na niej pasów nie ma, czyli teoretycznie chyba trzeba by przefrunąć, albo jakiś podkop zrobić, żeby nie przejść bez pasów po ścieżce rowerowej, żeby wejść na pasy na jezdnię 😀 Już nie mówiąc o tym, że nie raz musiałam stać na jezdni na pasach, bo akurat cała rodzinka przejeżdżał ścieżką rowerową i nie mogłam przejść i tak ja czekałam aż przejdę, a samochody na mnie, aż zejdę z jezdni.

 7. Jeszcze niech zacznie waladza sprawnie uzywac sztucznej inteligencji do identyfikacji. Montuje kamerke i z weekendowej jazdy zapodaje na komende material i CYK kilkunastu frajerow zlapanych co wchodza na sciezke MINIMUM. W dobry weekend kilkudziesieciu (Wawa). Spokojnie 50 osob x 300 PLN to juz 15 tys wiecej pieniazkow w budzecie!

 8. Zdarzy się sytuacja i będę się powoływał na wywody kogoś? Zero podstaw prawnych, na co się autor powołuje.

Leave A Reply