Jednym z pierwszy wydarzeń sezonu żeglarskiego Volvo w Polsce był chrzest wyczynowego katamaranu Volvo-Roca, który odbył się 27 kwietnia w Sopocie. Będzie na nim pływał Team 77 Racing, którego trzon stanowią bracia Paweł i Piotr Tarnaccy. To obecnie najszybsza taka jednostka w Polsce, która osiąga prędkości rzędu 35 węzłów (ok. 70 km/h).

Volvo-Roca to pierwsza w Polsce jednostka typu Flying-Phantom. Katamaran wykonany jest z włókna węglowego, dzięki czemu jest niezwykle lekka. Pływaki mają długość ok. 5 m, a maszt mierzy 10 m. Przy tych rozmiarach aż trudno uwierzyć, że katamaran waży jedynie 155 kg. Dzięki zastosowaniu hydro-skrzydeł łódź dosłownie fruwa nad wodą. Do jej opanowania konieczne są ogromne umiejętności i doskonała kondycja. Najmniejszy błąd może skończyć się połamaniem masztu, albo spektakularną kraksą. Dlatego trzon zespołu stanowią doświadczeni żeglarze: bracia Tarnaccy. Piotr, wielokrotny mistrz świata w klasie Micro oraz Przemysław zdobywający tytuły w match-racingu. Na wodzie wspierać ich będą Maciej Ruwiński i Maciej Marczewski. Poszukując nowych wyzwań w tym roku postawili na ekstremalny katamaran.

Sezon zapowiada się pracowicie. Team 77 racing zaplanował w tym roku 15 startów, najbliższy start już w połowie maja.

Osiąganie ekstremalnych prędkości wiąże się z dużą dawką adrenaliny, choć czasem zdarzają się błędy, których i my się pewnie nie unikniemy. W tym sezonie nastawiamy się jednak na zdobywanie wysokich pozycji  w regatach kategorii Open, w których liczy się prędkość jachtu – tłumaczy Piotr Tarnacki

Wspieranie teamu 77 racing to jedna z wielu aktywności żeglarskich, w jakie zaangażowane jest Volvo Car Poland. W tym sezonie zobaczymy także zmagania juniorów z zespołu Volvo Youth Sailing Team. Wspieramy rozwój ich talentów, bo chcemy, by zdobywali medale na olimpiadzie w Tokyo 2020. Volvo zaangażuje się także w takie imprezy jak Volvo Gdynia Sailing Days i Energa Sopot Match Race by Volvo, które obędą się w lipcu – powiedziała Izabela Roszkowska-Augustyniak z Volvo Car Poland, jedna z dwóch matek chrzestnych nowej jednostki.

Więcej informacji o jachcie i teamie:

www.facebook.com/pol77racing

www.77racing.pl

Źródło: Volvo

Share.

Leave A Reply