Dla kierowców powoli najważniejsza pora roku, pora zmiany opon z letnich na zimowe.  I choć może wydawać się to prostym zadaniem to nie zawsze takowym jest. Na rynku obecnych jest wiele marek i wielu sprzedawców. Aby znaleźć idealne opony dla swojego samochodu czasem konieczny jest dogłębny research. Dlatego idealnym rozwiązaniem są sklepy z intuicyjnymi porównywarkami i bazą wiedzy, która zapewni kupującemu w odpowiednią wiedzę merytoryczną.

Najłatwiej mają ci kierowcy, którzy korzystają z opon całorocznych, ich wymiana nie dotyczy. Ale również oni musieli wcześniej stanąć przed decyzją o zmianie sezonowych na opony wielosezonowe.  Odrobinę łatwiej mają kierowcy z dwoma kompletami kół i wymieniają je we własnym zakresie. Dzięki temu oszczędzają i na usłudze i nie są zależni od terminów u wulkanizatora. O czym nie mogą powiedzieć dwóch kompletów opon i tylko jednego kompletu felg, tu wizyta u specjalisty jest konieczna.

Jednak zanim wybierzemy się do wulkanizatora, by zmienił „buty” w naszym samochodzie, warto sprawdzić czy nadają się one jeszcze do użycia. Istnieje reguła, jeśli opony mają więcej niż dziesięć lat to należy je wymienić. Pomoże w tym numer DOT na boku opony składający się z 4 cyfr. Pierwsze dwie informują o tygodniu a dwie ostanie o roku produkcji opony. Inna ważna kwestią jest przebieg. Opony, które przejechały 50.000 również powinny zostać zastąpione nowymi. Tylko gdzie kupić nowy zestaw.

Dobór opon do samochodu nie jest łatwy. Istnieje szereg parametrów, na które musimy zwrócić uwagę dobierając komplet gum do naszego samochodu. Po pierwsze rozmiar w calach, tak by zmieściły się na posiadane przez nas felgi – czyli szerokość jak i profil (np. 205/60) oraz indeksy nośności (45 – 140) a także prędkości (A1 – Y), które wskażą czy dana opona podoła masie naszego samochodu i mocy silnika. Skomplikowane? Może tak się wydawać, jednak w dobie Internetu stało się to znacznie prostsze.  Obecnie sklepy internetowe posiadają odpowiednie konfiguratory, które pomogą nam znaleźć idealne opony.

Opony możemy dobierać także pod konkretny samochód, o ile w między czasie w rozmiarze felg nie zostały dokonane żadne zmiany. Niech przykładem będzie testowana ostatnio przeze mnie Dacia Jogger Comfort ECO-G 100. Wystarczy skorzystać z konfiguratora np. na stronie hurtopony.pl.

Wybieramy markę, następnie model, rocznik oraz wersję i otrzymujemy pełną informację na temat nie tylko opona, ale i felg montowanych w tym samochodzie.

Co więcej, w między czasie możemy dowiedzieć się o historii samej marki. Jak widać konfigurator zaproponował mi rozmiar 205/60R16. I rzeczywiście takie opony były zamontowane w testowanym egzemplarzu. Teraz wystarczy kliknąć w rozmiar i zostaniemy przeniesieni do wyboru konkretnych modeli i po kilku dniach zostaną one dostarczone wybranym przez nas kurierem.

Konkurencja na rynku sprzedawców opon jest coraz większa, sprawia to, że sklepy internetowe starają się jeszcze bardziej ułatwić proces zakupu. Już nie musimy znać wszystkich parametrów poszukiwanej opony. Wystarczy wiedzieć, do jakiego samochodu jest nam ona potrzebna.

Share.

Leave A Reply