Umowa kupna sprzedaży samochodu potrzebna jest po to, by odpowiednio zabezpieczyć i osobę kupującą, i osobę sprzedając samochód. Co powinna ona zawierać? Poniżej prezentujemy wzór umowy, dostępny do pobrania.

 Umowa kupna sprzedaży do pobrania dostępna jest tutaj Motocontroler.pl

Umowa kupna sprzedaży samochodu umożliwia jego nowemu właścicielowi zarejestrowanie samochodu, a byłemu – zbycie go. Wielu kierowców nie uważa, że zbycie pojazdu jest istotne, lecz to błąd – w przypadku np. zalegania z ubezpieczeniem czy niezarejestrowaniu samochodu, sprzedający ma pewność, że problemy z pojazdem nie będą dotyczyły już jego osoby. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że zbycie pojazdu można załatwić drogą internetową.

W obu przypadkach – i rejestracji, i zbycia samochodu – powinniśmy udać się do właściwemu nam Wydziału Komunikacji, lub skorzystać z jego strony internetowej.

Co musi zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Na samym początku upewnijmy się, że obie strony transakcji posiadają dokumenty, które potwierdzają, że one… to faktycznie one. Warto to sprawdzić zwłaszcza przy osobie sprzedającej, czy ma ona prawo dany samochód sprzedać, zdarzają się również sytuacja, gdy samochód został zakupiony wcześniej na tzw. słupa. W praktyce takie praktyki nigdy nie wróżą nic dobrego.

Same dane, takie jak imię, nazwisko czy PESEL, trzeba zawszeć w umowie. Istotne jest, aby w umowie były wszystkie te dane, które pomogą nam, w razie problemów, zidentyfikować i zlokalizować tę problematyczną, drugą stronę transakcji.

Konieczne jest również odpowiednie przedstawienie przedmiotu samej transakcji, czyli samochodu. Musimy podać jego markę, model, rocznik produkcji, koniczyny jest również jego numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy samochód posiada indywidualny numer VIN, dlatego nie sposób pomylić go z żadnym innym czy to numerem, czy pojazdem.

Warto w umowie zamieścić również inne, już nie tak bardzo istotne dane, jak numer silnika czy kolor samochodu.

Odsprzedaż samochodu

Często zdarza się, że ktoś nabywa samochód tylko w celu jego dalszej odsprzedaży – dzieje się to najczęściej w przypadku samochodów sprowadzanych do Polski. W takim przypadku konieczne jest żądanie od osoby sprzedającej samochód oryginału umowy kupna danego samochodu (gdyż samochód nie jest obecnie na niego zarejestrowany). Jeżeli nie będziemy zachowywali ciągłości umów, możemy mieć realny problem z zarejestrowaniem samochodu na siebie.

Czy umowa powinna zawierać godzinę zawarcia transakcji?

Zdecydowanie tak. Taki zapis chroni nas przed działaniami drugiej strony tego samego dnia. Jeżeli sprzedający czy kupujący tego samego dnia zostanie złapany np. przez fotoradar, lub dokona innych wykroczeń, a policja nie będzie w stanie określić sprawcy, kto będzie za to odpowiadał, jeżeli samochód danego dnia został sprzedany i w praktyce jednego dnia miał dwóch różnych właścicieli? Z tego powodu zawarcie godziny transakcji jest istotne w umowie – zazwyczaj nie przyjdzie nam jej sprawdzania, powyższe sytuacje to bowiem coś niemal niespotykanego, jednak warto się przed nimi zabezpieczyć.

Jaką kwotę podać na umowie kupna sprzedaży samochodu?

Często nakłania się nas do tego, by na umowie umieścić niższą kwotę niż faktyczna, która za dany samochód została zapłacona. Wszystko w celu zmniejszenia wysokości podatku od kupna pojazdu. Nie powinniśmy jednak dać się na to namówić, i to z jednej prostej przyczyny.

Jeżeli samochód będzie naprawdę wadliwy i jedyną słuszną opcją okaże się jego zwrot, w ramach rękojmi, możemy nie mieć szans na odzyskanie dokładnie takiej kwoty, jaką zapłaciliśmy, lecz mniejszą, tą, która została wpisana do umowy. Takie oszczędności na podatkach nie zawsze są więc opłacalne, a sprzedający pojazdy wadliwe często na nie namawiają, bowiem wtedy zwrot pojazdu jest znacznie trudniejszy.

Informacje o stanie samochodu w umowie kupna sprzedaży

Jako sprzedający, w umowie powinniśmy zawrzeć wszystkie infralokacje o tym, w jakim stanie znajduje się dany samochód. Jeżeli znamy jego wady i usterki, warto je dodać, bowiem wtedy kupujący, na ich podstawie, nie może samochodu zwrócić. Warto jednocześnie nie dodawać informacji o tym, że samochód jest bezwypadkowy czy przejechał daną ilość kilometrów, jeżeli w praktyce nie wiemy, czy licznik nie został przekręcony, a samochód ma za sobą ukrywanych np. przez poprzedniego sprzedającego, kolizji.

Share.

Leave A Reply