Kupno SUVa w budżecie do 40 000 złotych, pozwala na wybranie spośród ciekawych ofert na portalach z używanymi samochodami. Czym kierować się przy wyborze SUVa, by być zadowolonym z zakupu?

Wybierz samochód na który Cię stać

Może to brutalne, ale jednak trzeba o tym powiedzieć na wstępie. Kupowanie samochodu ponad swoje możliwości utrzymania go, to zawsze zły pomysł. W przypadku poważniejszej awarii, auto może stać przez dłuższy czas ze względu na brak środków na naprawę lub w najgorszym wypadku – będziemy zmuszeni go sprzedać.

Zastanawiając się, jaki SUV do 40 tys, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć – taki na którego utrzymanie będzie mnie stać.

Duża dostępność modeli używanych, pozwala wybierać spośród bardziej i mniej ekonomicznych modeli. W tym budżecie znajdziemy Mazdę CX-7 lub CX-8, BMW X3 lub X5, Volkswagena Touarega lub Tiguana, ale również Dacię Duster.

Auto dopasowane do potrzeb

SUVy dostępne są w różnych wielkościach – od tych, które są niewiele większe od crossoverów po naprawdę potężne, jak np. BMW X7. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę parę czynników, które mogą podjąć decyzję o wyborze konkretnego modelu:

  • ile faktycznie potrzebuję miejsca w środku;
  • czy mam możliwość zaparkowania auta w bezpieczny sposób (np. na parkingu pod blokiem);
  • jaka minimalna pojemność bagażnika jest mi potrzebna;
  • jaki prześwit jest odpowiedni do miejsc, po  których się poruszam;
  • jaka moc silniki i moment obrotowy mnie satysfakcjonuje;
  • itd.

Czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze SUVa, ale również każdego innego samochodu jest naprawdę wiele. Warto przed rozpoczęciem poszukiwań przygotować sobie taką listę i według niej filtrować modele dostępne na sprzedaż.

Daily czy okazyjny samochód

Przeznaczenie samochodu również nie jest bez znaczenia. Zdarza się, że ludzie posiadają jeden samochód do wszechstronnego użytku, ale bywa również tak, że w posiadaniu jednej osoby są dwa samochodu – jeden do użytku dziennego (tzw. daily) i użytku okazyjnego (wyjazdy, przewozy, itp.). SUVy z racji swojej konstrukcji świetnie sprawdzają się jako samochody do użytku codziennego. Choć znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego może wymagać nieco więcej czasu (ze względu na rozmiar), to pakowność i brak obaw o wysokie krawężniki sprawia, że w pełni się to rekompensuje.

Wybierając SUVa na daily, warto zastanowić się nad ekonomicznym silnikiem. SUVy to przeważnie cięższe auta, a więc muszą być napędzane silnikiem o odpowiedniej mocy. Nie oznacza to, że od razu musimy kupować auto z minimum V8 pod maską. Jeżeli znajdziemy interesujący nas model, warto sprawdzić jakie wersje silnikowe są dostępne. Może się okazać, że niepozorny silnik, jest w pełni wystarczający do naszego użytku, jak również możemy zorientować się, że nasz samochód powinien być napędzany przez jednostkę o znacznym litrażu.

Share.

Leave A Reply