Każdy kierowca wie, że w razie kryzysowej sytuacji, która będzie mieć miejsce na drodze, może wezwać specjalistyczną pomoc, która w razie konieczności odholuje samochodów w bezpieczne miejsce lub pod wskazany adres warsztatu mechanicznego. Nie zawsze jednak jesteśmy pewni, jaka sytuacja wymaga wezwania pomocy. Czasem wydaje się nam, że przypadłość, jaką ma nasze auto, pozwala nadal poruszać się po drodze, chociaż w świetle prawa ta sprawa prezentuje się znacznie inaczej.

Kiedy należy wezwać lawetę?

Warto na początek rozgraniczyć dwie kwestie: to, kiedy absolutnie konieczne jest wezwanie lawety i odholowanie pojazdu oraz to, kiedy warto ją wezwać z różnorodnych powodów.

W pierwszym przypadku pomoc drogowa w Warszawie musi zostać wezwana, jeśli samochód zepsuje się w najgorszym możliwym miejscu, czyli na autostradzie. Pojazd powinien być jak najszybciej usunięty z tego rodzaju drogi, właśnie poprzez wezwanie lawety i odholowanie niesprawnego samochodu w bezpieczny sposób. Również zgodnie z prawem niektóre sytuacje drogowe uprawniają do holowania pojazdu jedynie przez uprawniony do tego pojazd. Laweta w Warszawie powinna znaleźć się na miejscu wypadków samochodowych, ale też w chwili, kiedy zostanie zatankowane nieodpowiednie paliwo, auto ma problem z odpaleniem silnika lub posiada uszkodzone najważniejsze podzespoły, jak układ hamulcowy czy układ kierowniczy. Jeśli samochód brał udział w zdarzeniu drogowym lub wypadku i jest pokiereszowany, również wymaga odholowania w odpowiednie miejsce, na przykład do warsztatu samochodowego.

Istnieje też grupa pojazdów, których nie wolno holować, można jedynie zabrać na lawetę, w przeciwnym wypadku można je solidnie uszkodzić. Chodzi tu o auta z automatyczną skrzynią biegów, z wyłącznym napędem na cztery koła, z pneumatycznym zawieszeniem czy z hybrydowym oraz elektrycznym napędem. We wszystkich tych wypadkach należy wezwać usługi holowania w stolicy.

Inne sytuacje, w których warto zadzwonić po lawetę

Najczęściej wezwanie lawety odkłada się do ostatniej chwili – kiedy jednak widzisz, że jesteś daleko od domu i nikt z bliskich czy przyjaciół nie może Ci pomóc, wybierz numer do pomocy drogowej. Poza wymienionymi wcześniej przypadkami, lawetę możesz wezwać także, gdy złapiesz gumę i nie potrafisz lub nie jesteś w stanie samodzielnie zmienić koła na koło zapasowe lub pełnowymiarowe, jeśli takie posiadasz w samochodzie.

Bezwzględnie jednak musisz pamiętać o zasadach poruszania się po autostradach, ponieważ w ich przypadku wezwanie lawety jest Twoim prawnym obowiązkiem ze względu na charakter tych dróg. Musisz też wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć drogę i pojazd do czasu pojawienia się na miejscu pomocy drogowej.

Lawetę możesz wezwać również do nowego samochodu, dopiero sprowadzonego z salonu samochodowego i nieposiadającego jeszcze ważnego przeglądu technicznego, dowodu rejestracyjnego czy tablic. Bardzo często w ten sposób sprowadzane są do Polski z zagranicy samochody z drugiej ręki.

Fachowa pomoc przyda się również w innych sytuacjach, które zdarzają się powszechnie. Pomoc drogowa wzywana jest na przykład do zatrzaśniętych w samochodzie kluczyków, kiedy niemożliwym okazuje się dostanie do własnego samochodu. Bywa, że zostawione na noc włączone światła w samochodzie spowodują rozładowanie się akumulatora i niemożliwość zapalenia silnika – w tym wypadku również najlepiej pomoże właśnie pomoc drogowa. Nawet sytuacje, które wydają się absurdalne, także są na porządku dziennym. Chodzi tu choćby o brak paliwa – zdecydowanie lepiej wcześniej zatrzymać się i zadzwonić po pomoc drogową nawet na autostradach niż ryzykować zapowietrzeniem się układu paliwowego. Pracownik pomocy drogowej dowiezie paliwo na wskazane miejsce.

Share.

Leave A Reply