Testowany przeze mnie wideorejestrator od Xblitz mocno nawiązuje do kamer sportowych. Po pierwsze już sama nazwa Xblitz 4K Black nasuwa na myśl najwyższą wersję GoPro Hero, po drugie również design rejestratora mocno koresponduje z kamerami sportowymi. Po trzecie oferowana rozdzielczość nagrań – UHD również plasuje testowane urządzenie bliżej  „actioncamów” niż przeciętnych wideorejestratorów.

Xblitz 4K Black należy do grupy rejestratorów premium polskiego producenta. W gruncie rzeczy jest to niemal najdroższy urządzenie tego typu od Xblitz, jedynie Genesis 4K jest od niego odrobinę droższy.  I rzeczywiście, Xblitz stara się by produkt miał ten prestiżowy sznyt. Już to co znajdziemy w zestawie powinno przypaść do gustu kupującemu, a są to:

 • Rejestrator
 • Przewód ładujący do gniazda zapalniczki z dodatkowym portem USB-A
 • Czytnik kart micro SD
 • Uchwyt mocujący ze zintegrowanym modułem GPS
 • Elektrostatyczna naklejka reklamowa z logo
 • 2 x taśma klejąca do uchwytu
 • Instrukcja obsługi
 • Podziękowanie za zakup
 • Łyżka do demontażu rejestratora z szyby
 • 5 x uchwyt przewodu zasilającego
 • 2 x naklejka elektrostatyczna

Jak widać powyższy zestaw jest bardziej niż okazały. Oprócz podstawowych i dołączanych do niemal każdego rejestratora elementów otrzymujemy te wytłuszczone przeze mnie, które są miłym dodatkiem i znacznie ułatwiają korzystanie z urządzenia. Szczególnie trzy ostatnie, dzięki którym montaż jak i późniejszy demontaż nie sprawi najmniejszych problemów.

Jak już wcześniej wspominałem urządzenie jest zaprojektowane tak by swoim wyglądałem przypominało kamerę sportową. Na froncie lekkiej (91gram z modułem GPS) i wykonanej z tworzywa sztucznego kostki umieszczony został obiektyw, wokół którego znajdują się informacje o najważniejszych parametrach technicznych urządzenia – rozdzielczości (4K), kącie nagrywania (170 stopni) i jasności obiektywu (f 1.8).

Wszystkie trzy parametry wskazują, że powinien to być mocny gracz jeśli chodzi o jakość realizowanych nagrań. Na spodzie znajdziemy przyjemnie działające cztery przyciski do sterowania urządzeniem, których funkcje zmieniają się wraz z trybem rejestratora i są wyświetlone na świetnej  jakości 2” ekranie o rozdzielczości 960×240 pikseli. Brakuje mi jedynie dedykowanego klawisza do automatycznego zabezpieczenia nagrania przed nadpisaniem, tak jak jest to w przypadku rejestratorów Mio.

Z lewej strony urządzenia znajdziemy włącznik, diodę stanu oraz, pod klapką, port mini USB i slot karty micro SD. Po przeciwnej stronie umieszczony został głośnik. Xblitz 4K Black Korzysta aktywnego uchwytu, co oznacza że przewód zasilający podłącza się właśnie do uchwytu dzięki czemu rejestrator w łatwy sposób można zdemontować i schować np. w schowku, nie przejmując się kablami. Jeśli jednak chcielibyśmy zdjąć uchwyt i to jest możliwe, gdyż ma on specjalna odpinaną płytkę na zatrzaski.

Sam demontaż jest niezwykle łatwy dzięki zatrzaskowi. Nie musimy się też przejmować mocowaniem uchwytu do szyby, które dzięki dołączonej taśmie klejącej jest niezwykle mocne. Jednak tu drobny kamyczek do ogródka rejestratora. Dołączona przeźroczysta taśma tylko z jednej strony ma łatwo zdejmowalną folię zabezpieczającą. Folia z drugiej strony, jest tak mocno przyczepiona że jej zdjęcie to droga przez mękę. Ale jak już nam się to uda to trzyma się szyby niezwykle mocno.

Jakość nagrań

Jak już wcześniej wspomniałem dane techniczne Xblitz 4K Black obiecują świetną jakość obrazu. Jasny i szerokokątny obiektyw, do tego wysoka rozdzielczość i świetna jakości sensor Sony Starvis i funkcja HDR sprawiają, że Xblitz jest prymusem jeśli chodzi o parametry. Brakuje tylko wisienki na torcie w postaci 60 fps. Jednak, tu trzeba przyznać, ze takie połączenie czyli 4K + 60 fps jest jeszcze bardzo rzadko spotykane w świecie wideorejestratorów samochodowych. A jeśli już, to zdecydowanie na wyższym pułapie cenowym.

W dzień, jest bardzo dobrze, aczkolwiek mimo HDR dziwić mogą przejaśnienia na niebie. Jeśli chodzi o pojazdy i budynki jakość obrazu jest świetna, szczegóły bardzo dobrze widoczne a tablice rejestracyjne  są łatwe w odczytaniu. Tu warto zaznaczyć, że trzyminutowe nagranie w rozdzielczości 4K i 30fps waży 300MB. Dlatego warto już na wstępie zakupić kartę i pojemności minimum 64GB (rejestrator obsługuje karty o pojemności do 256GB) .

Producent chwali się matrycą z trybem „Night Vision” dzięki której nocne nagrania zyskują na czytelności. W zasięgu reflektorów samochodowych obraz jest na tyle jasny i wyraźny, że i tablice rejestracyjne mijanych samochodów są możliwe do odczytania. Również dalszy plan, choć odrobinę ciemniejszy jest wystarczająco jasny.

Funkcje dodatkowe

Xblitz Black 4K wyposażony jest w moduł GPS, detekcje ruchu czujnik przeciążeń. Są to funkcje które ma większość rejestratorów z tej półki cenowej. To co wyróżnia wideorejestraotr od Xblitza to wytrzymały akumulator o pojemności 200 mAh, który nie tylko zapewnia poprawne zapisanie pliku tuż po wyłączeniu silnika i odcięciu zasilania ale i potrafi podtrzymać nagrywanie przez 28 minut gdy inne rejestratory wytrzymują maksymalnie do kilku minut.

Sprawia to że tryb parkingowy w tym urządzeniu jest rzeczywiście skuteczny. Pomimo całkowitego odłączenia rejestratora od prądu, może on działać aktywowany uderzeniem w nasz pojazd i zapewnić bezpieczeństwo przez kilka dni.

GX Player

Dzięki wspomnianemu wcześniej modułowi GPS możemy po zgraniu plików na komputer możemy prześledzić naszą trasę włącznie z prędkością jaką się poruszaliśmy i przeciążeniami. Tylko skąd wziąć tę aplikację? Po wpisaniu w wyszukiwarkę raczej jej nie znajdziemy. I tu ciekawostka. Wystarczy z poziomu rejestratora sformatować kartę pamięci a pojawi się na niej aplikacja służąca do ściągnięcia GX Playera. Pomysłowe.

Podsumowanie

Xblitz Black 4K jest nowocześnie wyglądającym rejestratorem oferowanym w szeregiem przydatnych akcesoriów w zestawie. Wysoką rozdzielczość nagrań w połączeni z ich bardzo dobrą jakością uzasadnia wydanie ponad 600zł na to urządzenie.

649
9.1

Ocena końcowa

9.1/10

Zalety

 • Nowoczesny design
 • Bardzo dobra jakość obrazu w 4K
 • Bogaty zestaw akcesoriów
 • Wytrzymały akumulator
 • Standard USB-C

Wady

 • Brak dedykowanego przycisku zabezpieczania nagrań
Share.

Leave A Reply