Jak co 10 lat, także i w tym roku czeka nas spis powszechny. W zasadzie to już się zaczął i jest obowiązkowy, a niespisanie grozi grzywna do 5 tys. Zł. Najlepszym i najszybszym sposobem aby spełnić obywatelski obowiązek jest spisanie się przez Internet. Jednakże jak to bywa w naszym państwie z dykty, nie za bardzo.

W teorii jest bardzo fajnie, wchodzimy na stronę spis.gov.pl logujemy się swoim peselem lub profilem zaufanym oni jazda. Odpowiadamy na sporą liczbę pytań, zapisujemy i problem z głowy. A w dodatku jako bonus otrzymujemy kod dzięki któremu możemy wygrać samochód osobowy.

Sam spis jest w miarę łatwy o ile nie mieszkamy z kilkoma obcymi osobami z których również musimy się spowiadać w naszym spisie. Lub jeśli po prostu system nie pozwala się nam spisać a dowiadujemy się o tym po siermiężnej walce z pytaniami i naszymi współlokatorami. Bo oczywiście spis jest raz na 10 lat można się do niego przygotować informatycznie jednak i tak wychodzą kwiatki. Można powiedzieć że spis jest niczym Cyberpunk 2077.

Tak też było w moim przypadku. Spisałem się jak grzeczny obywatel, umęczyłem się z osobami które mieszkają razem ze mną. Wypytałem się ich o dość intymne sprawy i co i nic? Na koniec dostałem informację że system dziękuje mi za wypełnienie ankiety jednak nie pozwala mi jej zapisać. Skontaktowałem się oczywiście z infolinia której numer widnieje w prawym dolnym rogu ekranu jednak nikt nie był w stanie mi pomóc. Nikt się na tym nie znał nikt o takiej sytuacji nie słyszał i w zasadzie mogą jedynie stworzyć zgłoszenie a ty człowieku czekaj jak głupi i próbuj za tydzień może dwa ponownie się spisać i stracić godziny na zbieraniu informacji. Kiedyś Bronisław Komorowski wpadł na pomysł orła z czekolady, ten spis jak i podobne pomysły rządu sprawiają że zaczynam sądzić iż obecny rząd stworzył sobie swojego własnego orła z mniej apetycznego materiału w podobnym kolorze co czekolada.

I nie jest tak że mam jakiś wymyślny, nielegalny system operacyjny, nietuzinkową przeglądarkę czy jakieś wtyczki. Nie Windows, Chrome, zero AdBlocka a mimo wszystko spis nie działa. Sprawdzane na dwóch profilach. A wy mieliście podobny problem z systemem? A wy mieliście podobny problem z systemem?

Share.

Leave A Reply