Czym zasilasz swój samochód? Czy wiesz, jak rodzaj paliwa wpływa na cenę składki OC? A może stoisz przed zakupem nowego auta i rozważasz wybór modelu z instalacją gazową? Koniecznie przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak wybór paliwa przekłada się na cenę ubezpieczenia. Poznaj cechy auta, za którego eksploatację zapłacisz mniej.

LPG w samochodzie – opłacalne czy nie?

Zasilanie auta gazem niewątpliwie przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji – za ten rodzaj paliwa zapłacisz najmniej. Jednocześnie musisz się przygotować na inne wydatki, wynikające m.in. z konieczności wbudowania instalacji, jeśli model nie ma jej w standardzie. Dostaniesz także wyższe stawki OC – za ubezpieczenie modelu zasilanego gazem zapłacisz nawet o 100 zł więcej niż za polisę dla auta z dieslem. W przeliczeniu na procenty jest to aż 11% różnicy!

Założenie instalacji gazowej i zasilanie w ten sposób auta jest opłacalne dla kierowców, którzy spędzają na drodze wiele godzin dziennie, np. służbowo. W związku z tym, że za OC zapłacą więcej, powinni skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń lub śledzić rankingi polis dla aut z LPG. Sprawdź przykładowe propozycje takich polis: https://kioskpolis.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-na-gaz/.

Niska cena gazu – zaleta i jednocześnie wada

Podróżnicy, osoby mieszkające za miastem i zawodowi kierowcy – to oni decydują się na zakup samochodu z instalacją gazową lub dokonują modyfikacji w późniejszym czasie. Różnice w kosztach są znaczące. Podczas gdy na 100-kilometrowej trasie zapłacisz ponad 40 zł przy aucie z benzyną lub dieslem, dla modelu napędzanego gazem będzie to zaledwie nieco ponad 20 zł.

Dlaczego niska cena gazu miałaby być wadą? Dlatego, że to właśnie ona pośrednio wpływa na wyższe stawki OC. Ubezpieczyciel zakłada, że skoro kierowcy zależy na niskich opłatach za paliwo, na pewno dużo jeździ. A skoro dużo jeździ, prawdopodobieństwo wdania się przez niego w kolizję wzrasta.

Zasilanie paliwem to tylko jeden z elementów ceny OC!

Na szczęście na cenę składki ubezpieczenia OC wpływa znacznie więcej elementów niż tylko sposób zasilania samochodu. Jeżeli przysługuje Ci zniżka za bezkolizyjną historię jazdy, jesteś wieloletnim kierowcą oraz masz małżonka i dzieci, za polisę zapłacisz mniej niż Twój dużo młodszy znajomy, który jeździ nieostrożnie i miewa stłuczki, a do tego nie ma zobowiązań rodzinnych. I to nawet jeśli ów znajomy jeździ samochodem na benzynę.

Zaoszczędzisz na OC, jeśli posiadasz model samochodu statystycznie rzadko ulegający awariom. Dowartościowane zostaną młody wiek (części są mniej wyeksploatowane, więc ryzyko awarii jest mniejsze), niewielki przebieg i mały silnik.

Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę również Twoje miejsce zamieszkania. W centrum dużego miasta występuje większe zagęszczenie samochodów, z uwagi na co łatwiej wdać się w kolizję. Zniżkę otrzymasz za mieszkanie w małym mieście lub na wsi.

Gdzie szukać taniego OC dla auta z LPG?

Taniego ubezpieczenia komunikacyjnego zawsze szukaj w internetowych porównywarkach polis. Zbierają oferty konkurencyjnych towarzystw i wyświetlają wyniki ułożone od najtańszych do najdroższych – przekonasz się, która firma ma dla Ciebie najatrakcyjniejszą ofertę. Przed zakupem zwróć uwagę na dodatki, np. ochronę zniżek czy BLS – warto je mieć!

Share.

About Author

Leave A Reply