Samochody typu SUV cieszą się niemałą popularnością wśród kierowców w naszym kraju. Oferowane są przez niemal wszystkie koncerny motoryzacyjne. Dlatego też naprzeciw oczekiwaniom klientów wyszli również producenci opon tworzący ogumienie przystosowane do dużych pojazdów z napędem na cztery koła.

Dlaczego warto postawić na sprawdzone ogumienie zimowe?

Auta typu SUV są coraz popularniejsze, szczególnie z napędem na cztery koła. Takie samochody są stabilne, a za sprawą większego prześwitu, ich możliwości się zwiększają, wystarczy wspomnieć o prostocie wyjazdu nawet pod większy krawężnik. Jednak, aby było to możliwe, potrzebujesz sprawdzonej opony zimowej ze wzmocnieniem bocznym. Co ciekawe, ruszanie czy zatrzymywanie się samochodem z napędem 4×4 będzie bardzo podobne do tego, co może zaproponować pojazd bez tego napędu, jeżeli nie założysz wysokiej jakości opon na zimę. Tak naprawdę to właśnie ogumienie może zapewnić przyjemniejszą, bezpieczniejszą jazdę, a nie napęd. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać produkt pozytywnie wpływający na trakcję, długość drogi hamowania czy kontrolę toru jazdy w trakcie pokonywania zakrętów.

Parametry dobrej opony zimowej

Dobrej jakości opona zimowa to model oznaczony 3PMSF (trzy górskie szczyty, a w środku mała śnieżynka). Ten znak mówi nam o tym, że opona została przygotowana do jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Dobrze, jeśli na jej konstrukcji bocznej znajduje się drugie oznaczenie, czyli M+S (Mud and Snow), choć to najczęściej stosowany zapis w modelach wielosezonowych więc niekoniecznie znajdzie się na zimówkach. Polecamy wybierać ogumienie dobrze wypadające w testach, mimo że nie są one bardzo wiarygodne i trzeba podchodzić do nich z lekką rezerwą. Jednak duże prawdopodobieństwo w tym, że jeśli opona dobrze zachowywała się podczas jej testowania, jest to model wysokiej jakości.

Polecane opony zimowe do pojazdów typu SUV w testach na mokrej nawierzchni powinny uzyskiwać wyniki na poziomie oznaczeń B lub ewentualnie C. Efektywność paliwowa w przypadku zimówek do SUV nie będzie znakomita, mówimy o ogumieniu mocno dociążonym przez wagę pojazdu, jeśli jednak znajdziesz model z efektywnością oznaczoną literką C – będzie to dobry wybór. Pamiętaj także o indeksach nośności i prędkości, dostosuj je do stylu jazdy i wagi pojazdu.

Przykłady opon zimowych do pojazdów SUV

Poznaj dwa przykładowe modele opon zimowych świetnie sprawdzających się w pojazdach typu SUV.

Michelin Pilot Alpin 5 SUV

Ultranowoczesna opona od jednego z najchętniej wybieranych, bardzo znanych producentów na świecie. Model z bieżnikiem symetrycznym, gdzie rowek centralny jest dodatkowo żłobiony, co jeszcze skuteczniej pozwala odprowadzać wodę i nie doprowadzać do aquaplaningu. Co ważne, wszystkie szczegóły projektanckie w tym modelu zostały dopracowane pod kątem mocnych samochodów z napędem na cztery koła, czyli głównie SUV. Michelin Pilot Alpin 5 SUV ma oznaczenie 3PMSF, w testach drogi hamowania na mokrej nawierzchni zyskał ocenę B, a efektywność paliwowa została oznaczona literką E. Co ciekawe, jest to model stosunkowo cichy, jak na ogumienie zimowe. Hałas, jaki wytwarza podczas jazdy, wynosi około 68 decybeli.

Bridgestone Blizzak LM005

Blizzak LM005 to wyraziste rowki w bieżniku, bo głębokie i zygzakowate, zwiększają przyczepność i właściwości trakcyjne podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Świetnie odprowadzający wodę, błoto pośniegowe czy sam śnieg model od Bridgestone. Najwyższa ocena z możliwych na etykiecie UE pod względem drogi hamowania na mokrej nawierzchni, czyli oznaczenie A, a do tego autorska technologia NanoPro-Tech™. To wszystko znajdziesz w oponie marki Bridgestone Blizzak LM005, ten model również polecamy do samochodów SUV.

Share.

Leave A Reply