Xblitz w swojej ofercie posiada trzy niemal identycznie wyglądające rejestratory – Xblitz Go Ride, Go Se oraz Go 2, których cena waha się od 269 zł do 399 zł. Różnice tkwią w szczegółach. Najdroższy z nich może rejestrować obraz w rozdzielczości 2,7K podczas gdy użytkownikowi najtańszej wersji musi wystarczyć jedynie standardowe FHD. Mnie w udziale przypadło przetestowanie właśnie tej najtańszej kamery z rodziny Xblitz Go, a mianowicie Go Ride, która choć najtańsza również ma argumenty, które mogą przemówić za jej zakupem.

Seria Go to niewielkie rejestratory, Go Ride waży zaledwie 53 gramy, a dzięki niewielkim wymiarom idealnie mieści się tuż za lusterkiem wstecznym na przedniej szybie samochodu. Za kompaktowymi wymiarami podąża elegancki design.

Rejestrator wykonany jest w czarnego matowego plastiku. Centralną część zajmuje dwucalowy ekran pod którym znajdują się cztery wygodne w użyciu przyciski. Dwa kolejne znajdziemy na lewym boku urządzenia, a między nimi slot na kartę pamięci micro SD. W tym miejscu warto wspomnieć, że trzyminutowe nagranie w formacie .mov to niemal 400MB dlatego też warto do rejestratora dokupić kartę o maksymalnej możliwej pojemności 64GB. Na przeciwległym boku producent umieścił złącze miniUSB, mikrofon oraz co rzadko spotykane w rejestratorach – port mini HDMI, który co ciekawe pełni jedynie formę ozdoby, gdyż jest nieaktywny.

W zestawie z kamerą otrzymujemy tzw. aktywny uchwyt w formie przyssawki. Ułatwia on w znaczący sposób montaż jak i demontaż samego rejestratora, gdyż przewód zasilający podłączany jest bezpośrednio do uchwytu. W pudełku znajdziemy również kabel miniUSB, przewód zasilający, czytnik kart pamięci oraz naklejkę, którą możemy nakleić na szybę by nikt nie miał wątpliwości z jakiego rejestratora korzystamy.

Rozdzielczość: Full HD 1080p
Sensor: Sony IMX307 Starvis 2 Mpx
Procesor: GP5168
Kąt widzenia: 170°
Obiektyw 6G: GP5168
Ekran: LCD 2.4″
Automatyczny start/stop nagrywania: : Tak
Nagrywanie w pętli: Tak
Karta: MicroSD
Mikrofon/Głośniki: 75x43x22 mm
Bateria: 300 mAh
Obsługa kart pamięci SD: micro SD do 64 GB
Aktywny uchwyt: tak
Wymiary kamerki: 53x40x53 mm
Waga kamerki: 56g

Dodatkowe funkcje

W powyższych danych warto zwrócić uwagę na kąt rejestracji obrazu. Jest to aż 170° co sprawia, że Xblitz potrafi nagrać szeroki obszar tuz przed samochodem. Ta opcja idealnie sprawdzi się podczas korzystania z funkcji trybu parkingowego, która uruchamia rejestrator po wykryciu wstrząsu.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed niechcianymi konsekwencjami szkód parkingowych jest czujnik ruchu, jednak w tym wypadku ograniczeniem jest pojemność baterii wynosząca 300 mAh. Dlatego też warto zaopatrzyć się w tzw. Smartboxa, który zapewni stały dopływ prądu do rejestratora.

Jakość nagrań

A skoro już wspominam o rejestracji obrazu, oceńmy jak Xblitz Go Ride sprawdził się zarówno w słoneczny dziej jak i w nocy. Za jakość obrazu odpowiada sensor Sony IMX307 Starvis wraz z procesorem GP5168 oraz obiektywem z sześcioma soczewkami. Rejestrator został wyposażony również w funkcję WDR (Wide Dynamic Range) pozwalająca kompensować niedoświetlone sceny np. w oślepiającym świetle.

W dzień Xblitz wypada całkiem nieźle. Obraz jest wyraźny i szczegółowy, niestety tablice rejestracyjne nie zawsze są czytelne co również jest spowodowane tylko 30fps, przez co przy dynamicznych nagraniach  jest odrobine rozmyty. Jest to bolączką większości rejestratorów, które nie rejestrują filmu z szybkością 60 klatek na sekundę.

W nocy z kolei nie można się do niczego przyczepić, co jest zapewne zasługą trybu Night Mode. I choć tu także tablice rejestracyjne są widoczne jedynie w optymalnych warunkach, to w tej półce cenowej jest to standard i nie można mieć do tego pretensji. Podczas jazdy w dobrze oświetlonym mieście rejestrator sprawował się bardzo dobrze, rejestrując wyraźnie nawet osoby ubrane całkowicie na czarno.

Podsumowanie

Xblitz Go Ride jest idealnym urządzeniem dla osób, które nie potrzebują wielu dodatkowych funkcji w stylu GPS czy Wi-Fi, a ponad nie preferują kompaktowe wymiary urządzenia i niezłej jakości obraz. Choć Go Ride pozycjonowany jest na najniższej półce rodziny Xblitz Go, to dzięki szerokiemu obiektywowi, funkcji Night Mode czy WDR potrafi zapewnić swojemu użytkownikowi wystarczający materiał dowodowy w przypadku zdarzenia drogowego.

Xblitz Go Ride

269 zł
8.1

Ocena końcowa

8.1/10

Zalety

 • Kompaktowe rozmiary
 • Aktywny uchwyt
 • Niezłej jakości nagrania
 • Szeroki kąt widzenia
 • Elegancki design

Wady

 • Nie zawsze wyraźne tablice rejestracyjne
 • Nagranie 3 minutowe waży niemal 400 MB
Share.

3 komentarze

 1. Beznadziejna obsługa nie wiadomo jak poszczególne przyciski wciskać żeby zobaczyć nagrany film jednym słowem badziew brak w instrukcji poddawany poruszania się w menu

 2. Beznadziejna obsługa nie wiadomo jak poszczególne przyciski wciskać żeby zobaczyć nagrany film jednym słowem badziew

  • Ocena końcowa

   10

   Przyciski raczej jasno opisane, ale ok. Swoją drogą kto normalnie ogląda nagrania na takiej kamerze. Jak juz ktoś przewiduje że musi w drodze oglądać filmy w razie konieczności to lepiej mieć kamerę z wifi. Jakiś TrueCam m5 już ma a to podstawowa wersja.

Leave A Reply