Ciekawą propozycją dla osób szukających ekspresu ciśnieniowego w okolicach 3000zł może być testowany przeze mnie Siemens EQ.500 TQ507R02, który teraz można zakupić z cashbackiem od producenta wynoszącym 300zł

Ekspres EQ.500 TQ507R02 jest produktem ze średniej półki producenta, poniżej mamy urządzenia serii EQ.300 z kolei dla osób mających wyższy budżet dostępna jest seria EQ.6 oraz EQ.9. Produkty serii EQ.500 dostępne są z dwoma systemami mlecznymi. Integral – czyli z karafką, która niestety poszerza obrys i tak już dużego urządzeniu oraz wersje z wężykiem, będące w mojej opinii znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Siemens nie jest kompaktowym urządzeniem – ze zdemontowana karafką jego wymiary wynoszą –  47cm x 25cm x 37cm,. Za sporymi rozmiarami idą również bardzo dobrej jakości materiały z których wykonany jest urządzenie. Biały błyszczący plastik wraz ze szczotkowanym aluminium na froncie tworzą przyjemną dla oka kombinację.

W przeciwieństwie do innych producentów Siemens zdecydował się umieścić panel sterujący z wyświetlaczem nie na froncie  a na górze urządzenia i była to bardzo dobra decyzja. Dzięki temu para tworząca się podczas parzenia kawy nie omiata elektroniki. Do poruszania się po kolorowym ekranie służą 4 przyciski, z czego dwa z nich są widoczne (podświetlone) jedynie wtedy gdy są aktywne. Do wyboru napoju służą 4 dedykowane przyciski z grafiką espresso, standardowej kawy,  cappuccino,  oraz latte macchiato, plus jeden dodatkowy pod którym znajdziemy jeszcze dodatkowe 5 napojów (espresso macchiato, flat white, americano oraz gorące mleko i woda).

Na wierzchu urządzenia znajdziemy jeszcze płytkę służącą do podgrzewania filiżanek oraz zbiornik na kawę ziarnistą, w którym znajdziemy przełącznik ustawienia grubości mielenia kawy. W porównaniu do testowanego wcześniej Philipsa, który miał aż dwanaście poziomów, ten w Siemensie ma skromne trzy. Przy okazji warto wspomnieć o młynku, jest on ceramiczny, co oznacza, że choć jest mniej wytrzymały od stalowego, to jest znacznie cichszy i nie nagrzewa się tak bardzo co ma znaczący wpływ na smak i aromat kawy.

Jeśli jednak w domu zabraknie nam kawy ziarnistej, lub goście przyjdą z własną mieloną, tuz obok wspomnianego wcześniej zbiornika znajdziemy wsyp kawy mielonej. Jednak korzystając z niej nie mamy w tym przypadku możliwości ustawienia mocy zaparzanego napoju z poziomu menu urządzenia.

Prostota obsługi

Jeśli jednak zdecydujemy się na kawę ziarnistą, za pomocą dedykowanych przycisków, możemy wybrać wielkość napoju od 30ml w przypadku espresso do aż 360ml w przypadku latte macchiato jak i jego moc (jeden z czterech poziomów, plus doubleshot dla niektórych kaw).

Możemy się też zdecydować na dwie kawy jednocześnie, co oznacza, że ekspres za jednym podejściem zrobi nam do 720ml napoju. Niestety problemem może być wysokość regulowanej wylewki, pod którą możemy podstawić szklanki o wysokości maksymalnie 14cm, co oznaczało w moim przypadku, że nie mogłem korzystać ani z mojego ulubionego kubka ani ze szklanek używanych przy teście Philipsa.

Siemens wynagradzał to  jest jednak cichą pracą, zarówno podczas mielenia jak i parzenia kawy. Robiąc napój rano, nie pobudzimy wszystkich domowników.

Prostota czyszczenia

Tak jak łatwo robi się kawę tak samo łatwo też czyści się ekspres po całym procesie. Urządzenie przepłukuje się sam zarówno tuz po włączeniu jak i przed wyłączeniem i zużywa na to dość spore ilości wody. Wystarczy napisać, ze w przypadku dwóch największych latte macchiato oraz dodatkowego czyszczenia systemu mlecznego Siemens potrafi pochłonąć aż 2/3 1,7 – litrowgo zbiornika na wodę, co oznacza że dość często będzie trzeba wymieniać filtr wody (w zestawie otrzymujemy jeden wkład Britta).

W dodatku bojka informująca o konieczności opróżnienia pojemnika na skropliny, jest bardzo dyskretna, wręcz niewidoczna. I nie pomagają jej nawet dwie diody led oświetlające aluminiową tackę ociekową, która dzięki sprytnym plastikowym wstawkom wygląda elegancko, jednak nie powinna  się rysować jak w przypadku Philipsa. Również sama jednostka zaparzająca jest łatwa w czyszczeniu. Znajduje się za frontowymi drzwiczkami a jej wyjęcie jej banalnie proste.

Smak kawy

Siemens wyposażony jest w system podgrzewania wody thermoblock (tu zwany SensoFlow), który pozytywnie wpływa na aromat kawy przez utrzymywanie stałej temperatury wody przez cały proces parzenia. Może poszczycić się też maksymalnym ciśnieniem 15 barów, choć tak naprawdę do zrobienia dobrego espresso wykorzystywane jest mniej niż 10 barów.

Choć jestem bardziej smakoszem kaw mlecznych to z czysto dziennikarskich zobowiązań przyjrzałem się również espresso. A było  ono naprawdę bardzo dobre. Posiadało ładna cremę i odpowiedni wyrazisty aromat. Co do kaw z mlekiem to moje ulubione latte macchiato mogło poszczycić się idealną puszystą  pianką  a różnica pomiędzy różnymi stopniami mocy kawy była adekwatnie wyczuwalna, jednocześnie we właściwy sposób dając zbalansowany smak pomiędzy mlekiem a kawą. Również sam wygląd napoju sprawiał, że tym przyjemniej się go piło. Brakowało mi natomiast profili użytkownika, przez co za każdym razem od nowa konieczne było ustawienie wielkości i mocy kawy, gdy ktoś przed nami zmienił ustawienia.


Podsumowanie

Siemens się postarał. Ekspres  ciśnieniowy EQ.500 TQ507R02 jest naprawdę eleganckim urządzeniem, które spokojnie może stać w centralnym miejscu kuchni, dyskretnie i cicho przygotowując dla nas smaczne espresso lub jeden spośród 6 innych napojów kawowych. Łatwy w obsłudze jak i czyszczeniu jest bardzo ciekawym sprzętem w tej półce cenowej, szczególnie teraz z 300zł cashbackiem. Na minus zaliczyłbym brak profili użytkownika, spore ilości wody konieczne do każdorazowego przepłukania urządzenia i brak wyskalowania karafki, przez co mleko musimy wlewać „na oko”

Siemens EQ.500 TQ507R02

2899
8.6

Ocena końcowa

8.6/10

Zalety

 • Smaczna kawa
 • Bardzo dobrej jakości materiały
 • Cicha praca
 • Bardzo dobra jakość systemu mlecznego
 • Łatwość czyszczenia

Wady

 • Wylewka dla kubków o maksymalnej wysokości 14cm
 • Wysokie zużycie wody
 • Brak wyskalowania karafki
 • Dyskretna bojka w pojemniku na skropliny
 • Brak profili użytkownika i statystyk
Share.

Jeden komentarz

 1. Ocena końcowa

  9

  Całkiem fajny ekspres. Kupiłam w promocji z 300zł cashback i nie narzekam 🙂

Leave A Reply