Przekonaj się zawczasu, jak postępować w przypadku uczestniczenia lub bycia świadkiem zdarzenia drogowego, którego sprawca zbiegł. Upewnij się, że wiesz wszystko, dzięki czemu ochronisz siebie i swój interes. Otrzymaj odszkodowanie na naprawę samochodu, a jednocześnie dopilnuj, by bezczelny kierowca dostał zasłużoną karę.

Kolizja, wypadek – jak postępować?

Choć zarówno w przypadku kolizji, jak i wypadku mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, sytuacje te znacząco się od siebie różnią. Kiedy dochodzi od kolizji, nie ma ofiar śmiertelnych, ani nawet poważnie rannych. Najczęściej uszkodzeniom ulegają jedynie samochody. Kiedy masz do czynienia z kolizją (stłuczką), powinieneś przestawić samochód i umożliwić przejazd innym uczestnikom ruchu.

Wypadek drogowy jest poważniejszy w skutkach. Tu konieczne jest wezwanie pogotowania, z racji iż uczestnicy są w złym stanie zdrowotnym. Nie wolno przemieszczać samochodów, ponieważ policja będzie musiała zabezpieczyć ślady wypadkowe i sporządzić raport. Warto poprosić świadków o pozostanie i złożenie zeznań.

Kiedy wezwać policję i co jej przekazać?

Podczas wypadku drogowego wezwanie policji jest niezbędne. Najlepiej zadzwonić na 112, dzięki czemu wezwane zostaną jednocześnie służby policyjne i medyczne. W przypadku kolizji nie trzeba wzywać służb, chyba że Ty i drugi kierowca nie możecie ustalić, kto doprowadził do stłuczki.

Istnieje jeszcze jedna sytuacja, w której wezwanie policji jest niezbędne. Kiedy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, nawet jeśli miało miejsce tylko drobne zarysowanie karoserii, powinieneś wezwać pomoc. Poproś świadków o zaczekanie i złożenie zeznań lub napisz oświadczenie, które podpiszą, jeśli się spieszą. Przekaż policji wszystko, co pamiętasz: markę i kolor samochodu, litery i cyfry z rejestracji.

Aby unikać tego typu sytuacji i nie odczuwać bezradności, zamontuj w samochodzie wideorejestrator. Dysponując nagraniem sprawcy zdarzenia, który nie poczuwa się do odpowiedzialności i ucieka, będziesz pewien, że dostanie to, co mu się należy.

Co zrobić jako świadek zdarzenia?

Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, a nie uczestnikiem, zatrzymaj się. Wykorzystaj szybki refleks, by zrobić zdjęcie samochodu sprawcy, który ucieka. Możesz też nagrać filmik – będzie łatwiej odczytać dane z rejestracji.

Po zarejestrowaniu zdarzenia podejdź do poszkodowanego i zapytaj, czy potrzebuje pomocy. Być może jest w szoku lub czuje się zagubiony i nie wie, co zrobić. Zadzwoń na policję w jego imieniu i poczekaj na przyjazd funkcjonariuszy. Złóż zeznania. Zachowaj się tak, jak chciałbyś, aby ktoś postąpił w stosunku do Ciebie lub Twoich bliskich.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Nie martw się o odszkodowanie. To, że sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, nie oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania. Zgłoś się do swojego ubezpieczyciela z dowodami (oświadczeniem policyjnym). To on wypłaci Ci pieniądze na leczenie czy naprawę samochodu. Następnie odzyska je od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub z polisy OC sprawcy, gdy już zostanie ujęty. Na przyszłość pamiętaj, by korzystać z wideorejestratora, by proces przebiegł szybciej.

Share.

About Author

Leave A Reply