Jednym z najważniejszych wyznaczników, podczas wybierania powłoki ceramicznej na samochód, jest okres ochrony. Jaka jest różnica w cenie oraz we właściwościach rocznej, dwu-, czy pięcioletniej ceramiki? Co jest ważne, podczas jej wyboru? Sprawdzamy.

Okres ochrony a właściwości powłoki ceramicznej

Na rynku można znaleźć ceramiczne zabezpieczenie lakieru o okresie ochrony od kilku miesięcy do nawet 10 lat.

Kilkumiesięczne powłoki to często tzw. quick detailery. Ich aplikacja jest bardzo prosta, nie wymaga spełniania specjalnych warunkach i można wykonać ją nawet w przydomowym podwórku. W praktyce jednak quick detailer zapewnia głównie efekty wizualne, tj. szklistość, pogłębienie koloru oraz hydrofobowość. Nie zabezpiecza przed mikro zarysowaniami, stanowi niewielką ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, agresywną chemią.

Powłoki ceramiczne (czyli produkty o czasie ochrony od minimum roku) od quick detailerów różnią się tym, że między nimi a lakierem dochodzi do trwałego wiązania, dzięki czemu mogą znacznie lepiej i na dłużej zabezpieczać karoserię.

A jak to jest w przypadku powłok o rocznym, dwu-, trzy-, pięcio-, czy nawet dziesięcioletnim czasie ochrony? Tutaj różnica widoczna jest w odmiennym składzie chemicznym. Zazwyczaj, im krótszy czas ochrony, tym mniej w powłoce składników odpowiedzialnych za jej właściwości, a więcej rozpuszczalnika (chociaż ważne są także inne zmienne jak jakość komponentów powłoki ceramicznej).

Przykładem, którym się posłużymy, są powłoki ceramiczne 4nano: Quantum Lite, Camo oraz Rock&Quantum.

W powłokach rocznych oraz dwuletnich, czyli Quantum Lite oraz Camo, występuje ok. 50-60% „czystego” produktu, czyli żywic silikonowych, które wpływają na funkcje ceramiki. Natomiast powłoka pięcioletnia, czyli Rock & Quantum składa się z dwóch warstw, pierwsza zawiera w składzie ok. 99% żywic silikonowych, druga około 50-60%.

W praktyce, im bogatszy skład, wyższa jakość komponentów, tym dłuższy czas ochrony i lepsze parametry, takie jak twardość wyrażona w skali ołówkowej (odporność na mikro zarysowania), połysk oraz głębia koloru.

Tylko, co istotne, nie każdy producent powłok ceramicznych w produktach kilkuletnich stosuje tak wysoki procent substancji aktywnych, czasami, w ramach oszczędności, dodaje więcej rozpuszczalników. Dlatego ważna jest transparentność informacji przez nich podanych.

Efekt hydrofobowy

Jak już wiesz, powłoki roczne, od dwu-, czy pięcioletnich różnią się zakresem ochrony, twardością oraz efektem wizualnym. A jak to jest z hydrofobowością?

Bez względu na okres ochrony powłoki ceramicznej, efekt hydrofobowy zanika zazwyczaj po ok. 12 miesiącach. Wynika to z faktu, że składniki odpowiedzialne za kropelkowanie, układają się w górnej warstwie ceramiki, przez co, w wyniku eksploatacji, ścierają się najszybciej.

Tutaj warto podkreślić, że zanikanie hydrofobowości nie oznacza, że ceramiczne zabezpieczenie lakieru przestało działać. Co więcej, efekt ten można regularnie odświeżać podczas nałożenie… quick detailera lub powłoki hydrofobowej. Można to zrobić np. podczas przeglądu powłoki.

Czas ochrony ceramiki na auto a cena

Im dłuższy czas ochrony powłoki ceramicznej, tym wyższa cena samego produktu oraz jego aplikacji. Z jednej strony wynika to z faktu, że skład ceramiki jest „bogatszy”, a z drugiej z tego, że to najczęściej dwu-, a nie jednowarstwowe zabezpieczenie (wydłuża się czas nakładania powłoki).

W studiu auto detailingu za roczną ceramikę na auto zapłacisz od 700 do 1 000 zł. Dwuletnia powłoka to koszt od 1 200 do 1 500 zł. Pięcioletnie ceramiczne zabezpieczenie lakieru to natomiast wydatek rozpoczynający się od 2 400 zł.

Co wybrać? Osoby, które pierwszy raz decydują się na taki zabieg w auto SPA, zwykle korzystają z najtańszej opcji. A gdy już się do niej przekonają, inwestują w droższe rozwiązania.

Share.

Leave A Reply