Właściciele samochodów, którzy zapomnieli zawrzeć obowiązkowe ubezpieczenie OC, mogą spodziewać się srogich kar od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W 2022 roku dla samochodów osobowych kara może wynosić aż 6200 zł. Warto dopełnić formalności, aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami braku OC.

Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny

Brak ważnego OC może być dotkliwy nie tylko przez ryzyko spowodowania wypadku i konieczność naprawienia szkody z własnej kieszeni, a konsekwencje finansowe mogę nas dotyczyć nawet w sytuacji, gdy w ogóle nie wyjedziemy samochodem na drogę! UFG to instytucja, która egzekwuje wysokie kary finansowe od właścicieli samochodów, którzy nie dopełnili obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC.

Z informacji, które podaje sam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że stopień wykrywalności takich przewinień wynosi około 75% przypadków – to wyjątkowo wysoka skuteczność. Można więc stwierdzić, że groźba otrzymania kary z UFG w przypadku braku posiadania obowiązkowego ubezpieczenia jest wyjątkowo realna. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że aby brak OC wyszedł na jaw nie potrzebna jest kontrola drogowa Policji czy Inspekcji Transportu Drogowego, ponieważ UFG weryfikuje polisy za pomocą systemu CEPIK i własnych baz danych o ubezpieczeniach pojazdów.

Nieuchronność kar za brak OC

Oprócz wysokiej wykrywalności, kary z UFG są trudne do uniknięcia. Mimo to wielu właścicieli aut pyta o to jak uniknąć kary za brak OC na forum lub w innych miejscach. Niestety jeśli już jest już po fakcie, czyli gdy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyśle do nas pismo z nakazem zapłaty, nie wiele można zrobić by uchronić się od kary.

Można spróbować wystosować do UFG pismo z prośba o anulowanie kary lub możliwość jej spłaty w ratach, jednak o ile to drugie często jest praktykowane, to w zwyczaju UFG jest odrzucać wnioski o anulowanie płatności.Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i wymagane ustawą

Nie bardzo możemy też liczyć na przedawnienie kary za brak ubezpieczenia OC ponieważ następuje ono dopiero po 3 latach, a to na tyle długi okres czasu, że zapłata z pewnością będzie wyegzekwowana przez poborcę podatkowego Urzędu Skarbowego (czyli popularnie „przez komornika”).

Należy więc stwierdzić, że skuteczne działania należy podjąć zapobiegawczo, a więc sprzedać lub zezłomować samochód zawczasu lub (jakby to banalnie nie brzmiało) przedłużyć polisę OC w terminie.

Kwoty kar z UFG w 2022

Wysokość kar ma skutecznie odstraszać posiadaczy aut do zawierania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dokładna kwota kary zależna jest rodzaju pojazdu, który nie został ubezpieczony oraz czasu, który zdążył minąć od wygaśnięcia polisy.

Jeśli chodzi o samochody osobowe jest do 1200 zł do 3 dni, 3010 zł do 14 dni i 6020 zł przy zwłoce powyżej 14 dni.

W przypadku aut ciężarowych kwoty kar są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio 1810 zł (3dni), 4520 zł (do 14 dni) i 9030 (powyżej 14 dni).

Brak ubezpieczenia pozostałych pojazdów (np. skuterów czy motocykli) skutkuje karami: 200 zł do 3 dni, 500 zł do 14 dni i 1000 zł powyżej 14 dni.

To nie małe sumy, a biorąc pod uwagę najmniej optymistyczny wariant i czas powyżej 2 dwóch tygodni – dla wielu posiadaczy pojazdów mogą okazać się wręcz gigantyczne. Dlatego tak ważnym dopełnienie obowiązku przedłużenia OC gdy kupujemy pojazd, lub jego poprawne wyrejestrowanie w przypadku utraty, kradzieży czy przeprowadzenia kasacji w stacji demontażu.

Share.

Jeden komentarz

  1. Chyba najłatwiej zapomnieć o obowiązku przedłużenia polisy OC osobom, które nie używają ich do codziennej jazdy – czyli właściciele kamperów albo aut terenowych 4×4, czy też samochodów zabytkowych. Kwota kary przyprawia o zawrót głowy!

Leave A Reply