Rozważając zakup nowego pojazdu, rzadko bierzemy pod uwagę rynek amerykański. Zwykle główną przyczyną jest obawa o koszty i wcale nie chodzi tu o cenę samochodu, a o koszty związane z importem. Zatem już na starcie auta z USA tracą na pozycji z rynkiem europejskim. Warto jednak zaznaczyć, że sprowadzenie pojazdu z sąsiednich krajów, również pociąga za sobą dodatkowe koszty. Te jednak nie odstraszają nas tak skutecznie.

Na jakie opłaty muszę się przygotować?

Przejdźmy cały proces. Import auta z USA zaczyna po wygranej licytacji. Pierwszy koszt, z jakim się spotkamy to oczywiście transport, dzielący się na kilka etapów.  Transport lądowy to 5 tysięcy, jednak uzależniony jest od wielkości auta, kursu dolara i innych czynników. Następnie czas na transport morski. Kolejny koszt z naszej listy to opłata celno- skarbowa czyli cło. Jest to koszt stały, w wysokości 10% ceny zakupionego towaru. Następną opłatą podatek nakładany na dobra konsumpcyjne – akcyza. Podobnie jak w przypadku cła, wartość akcyzy wyrażona jest procentowo. W zależności od pojemności auta z USA, wartość akcyzy waha się w przedziale 3,1% a 18,7%. Ostatni koszt to kolejny podatek – od towarów i usług, czyli VAT. W Polsce stawka VAT to 23%. Uiszczając VAT w Niemczech możemy nieco oszczędzić, bowiem nasi sąsiedzi proponują dwie stawki; 19% oraz 8% dla samochodów zabytkowych.

Podsumowując do kosztów należy:

  • transport lądowy i morski,
  • cło – 10% wartości samochodu,
  • akcyza – w zależności od pojemności, od 3,1% do 18,7%,
  • VAT – 23% lub 19% w przypadku sprowadzenia samochodu przez Niemcy.

Ile kosztują samochody z USA?

Znamy już koszty sprowadzenia auta z USA do Polski. Czy są takie przerażające? Ciężko powiedzieć. Wiele z nich uzależnionych jest od ceny samochodu lub pojemności. Sprawdźmy zatem w jakiej cenie kupimy samochód. Widełki cenowe są różne, w zależności od budżetu, jakim dysponujemy. Jak cena samochodu z USA wypada w porównaniu do tego samego modelu w Polsce? Bardzo korzystnie, czego dowodem są oszczędności rzędu kilku tysięcy. Dokładnie, kilka tysięcy to różnica między ceną Polską, a ceną importowanego samochodu z USA uwzględniając wszystkie koszty. Nie sposób pisać o jakiejkolwiek porównywalności cenowej, przy tak sporej różnicy. To tylko jeden powód przemawiający na korzyść wyboru auta z USA. Innym czynnikiem jest bezkompromisowa jakość pojazdu, dużo wyższa niż ta, do której przywykliśmy. Wsiadając do amerykańskiego samochodu zapominamy o każdej wątpliwości. Auta ze stanów charakteryzuje niezawodność, wytrzymałość i niezwykle wysoki poziom utrzymania. Zatem podsumowując; jeśli stać Cię na zakup wymarzonego samochodu w Polsce, to rozważ zakup w USA. Oszczędzisz, w zamian otrzymując marzeń.

Kupuję! Co dalej?

Auto z USA kupione, sprowadzone, wszystkie opłaty uiszczone, a w Twoim portfelu kilka tysięcy oszczędności. Co dalej? Rejestracja. Proces zarejestrowania samochodu zaczyna się od zgromadzenia wszystkich dokumentów. W pierwszej kolejności należy zadbać, aby były one przetłumaczone na język polski z poświadczeniem od tłumacza przysięgłego. Kolejnym krokiem jest przystosowanie samochodu z USA do polskich standardów. Bez obaw, są specjalne firmy, które kompleksowo rozwiązują tą kwestię.  Po tym pozostaje już tylko rejestracja pojazdu, która nie różni się niczym od zarejestrowania każdego innego pojazdu. Ważnym jest, aby do urzędu zabrać ze sobą wszystkie dokumenty; umowę kupna, potwierdzenie uiszczenia opłat, dokument stwierdzający adaptację pojazdu do nowych warunków oraz potwierdzenie stanu technicznego samochodu. To wszystko.

Podsumowując samochody z USA zaczynają być powszechniejsze. Wiele osób przekonuje się, że ich obawy co do wysokich opłat były niesłuszne. Być może sam proces kupna auta jest dłuższy i może wydawać się odrobinę skomplikowany. W rzeczywistości nie różni się on szczególnie od zakupu samochodu z drugiego końca Polski, czy krajów europejskich. Jednak wiąże się to ze sporymi oszczędnościami i gwarancją kupna samochodu zadbanego, wygodnego i niezawodnego, który jest inwestycją na przyszłość.

Share.

Leave A Reply