Sprawdzenie samochodu po numerze VIN jest absolutnie kluczowe, jeżeli chce się mieć pewność zakupu auta bezwypadkowego, lub po niewielkich kolizjach. Sprawdzenie samochodu umożliwiają liczne platformy internetowe, jak Historiaszkod.pl.

Dlaczego sprawdzanie VIN jest ważne?

Numer VIN będzie informował nas o wszystkich wypadkach i kolizjach danego samochodu, ale również o zmianach właścicieli, przejechanych kilometrach czy fakcie, ze samochód został zgłoszony jako kradziony. Jest to więc prosty, pewny i tani sposób na to, by sprawdzić dany samochód przed zakupem – należy jednak pamiętać, że nie jest to alternatywa dla dokładnych oględzin i jazdy testowej, a jedynie ich uzupełnienie lub metoda do weryfikacji samochodów, które chce się zobaczyć osobiście.

Wady, których nie widać gołym okiem

Zdarzają się sytuacje, gdzie nawet osoby zawodowo zajmujące się sprawdzaniem samochodów używanych, nie potrafią dostrzec ich problemów. Wynikiem może być znakomita praca osoby, która dokonywała napraw, lecz często jest inaczej. Istnieją bowiem problemy, które nie od razu generują koszty, nie od razu są widoczne. Przykładowym z nich jest zalanie – o ile samodzielnie da się ocenić, czy samochód brał udział w wypadkach, czy został dobrze zabezpieczany przed korozją, czy naprawy zostały odpowiednio wykonane, inaczej jest w przypadku zalania. Często niemal nie da się zauważyć, że samochód brał udział w takim wydarzenia, a zalanie samochodu może prowadzić nawet do szkody całkowitej pojazdu!

Jeżeli jednak sprawdzi się numer VIN, on poinformuje nas, że taka sytuacja miała miejsce, o czym niekoniecznie poinformuje nas czy to ogłoszenie, czy sprzedawca.

Jak sprawdzić numer VIN?

Aby rozkodować numer VIN, warto wybrać jeden z portali, które taką opcję umożliwiają. Zaliczają się do nich m.in. Historiaszkod.pl. Aby rozkodować numer VIN, często może być potrzebny nie tylko sam numer nadwozia, ale również data pierwszej rejestracji czy obecne numery rejestracyjne. Wszystkie te dane często można znaleźć w ogłoszeniach, jednak w przypadku ich braku (lub niekompletności), sprzedający powinien się z nami nimi podzielić.

Ile kosztuje sprawdzenie numer VIN?

Często podstawowe informacje można zdobyć zupełnie za darmo – taką opcję oferuje również portal Historiaszkod.pl. Za darmo dowiemy się tutaj, czy samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, czy też nie. Jeżeli samochód brał w nich udział, a my chcemy dowiedzieć się o nich więcej – wtedy konieczna będzie dopłata. W takim przypadku będzie można poznać jednak szkodę samochodu, miejsce i datę zdarzenia, informacje o tym, jakie zniszczenia odniósł samochód, a dodatkowo będzie można trafić również na zdjęcia samochodu po wypadku.

Samochody po wypadkach nie zawsze warto przekreślać – jeżeli zostały solidnie naprawione i sprawdzone przed zakupem, mogą okazać się dobrym wyborem, lecz w wielu przysadkach wypadki i kolizje są ukrywane przed kupującym, a samochody zostały naprawione jedynie „pod sprzedaż”, czyli jak najniższym kosztem – dzieje się tak głównie wtedy, gdy sprowadza się rozbity samochód w celu jego naprawy i odsprzedaży.

Kiedy warto sprawdzić numer VIN?

Numer VIN warto rozkodować jeszcze przed jazdą testowa, oględzinami i spotkaniem ze sprzedającym. Dzięki temu, jeżeli samochód będzie miał bardzo bogatą przeszłość, będzie można zrezygnować z oględzin i nie tracić swojego czasu i pieniędzy.

Jeżeli samochód brał udział w wypadkach, a ogłoszenie o tym nie informuje, warto dopytać o nie sprzedającego. Jednocześnie, będziemy również wiedzieć wtedy, które elementy samochodu trzeba sprawdzić najbardziej dokładnie.

Czy sprawdzenie VIN wystarczy?

Zdecydowanie nie. To, że samochód nie brał udziału w wypadku i nie ma cofanego licznika, nie znaczy, że z założenia jest on dobrym pomysłem na zakup. W wielu przypadkach można bowiem trafić na pojazdy wadliwe, problematyczne, wymagające wielu napraw i dużego wkładu finansowego. Ktoś je sprzedaje, ponieważ wie, że samemu nie opłaca mu się aż tak bardzo doinwestować w dany pojazd. Dlatego koniecznie są zawsze dokładne oględziny, jazda testowa oraz wizyta w okolicznym warsztacie, ASO czy na stacji kontroli pojazdów. Jeżeli jako kupujący nie czujemy się pewnie w tematach mechaniki i motoryzacji, nie musimy samodzielnie dokonywać oględzin. Możemy zlecić je firmie zewnętrznej, które wykona je za nas, a finalnie prześle raport, który, poza konkretnymi informacjami technicznymi, odpowie na pytanie, czy dany samochód warto kupić, czy niekoniecznie?

Share.

Jeden komentarz

  1. Najśmieszniejsze są te reklamy w radiu – Carvertical. Przecież gdybym ja szukała pomocy w tej kwestii to bym się w życiu nie zwróciła do nich po wysłuchanie tej reklamy

Leave A Reply