Używane pojazdy cieszą się ogromną popularnością – zwłaszcza teraz, gdy ceny nowych samochodów na rynku motoryzacyjnym przyprawiają o zawrót głowy. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy, możemy znaleźć auta kilku- lub kilkunastoletnie o przeróżnej historii. Niestety, mimo że w sieci znajdziemy tysiące ogłoszeń dotyczących sprzedaży aut, nie brakuje oszustów, którzy próbują zarobić na nieświadomości kupujących. Jak ustrzec się przed nieuczciwym sprzedawcą? Czy możemy gdzieś sprawdzić historię pojazdu, który planujemy zakupić?

Jak sprawdzić historię pojazdu po vinie?

Każdy samochód posiada numer VIN – Vehicle Identification Number, zwany potocznie numerem nadwozia. Jest to nic innego, jak numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Współcześnie składa on się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Na podstawie numeru VIN możemy ustalić nie tylko markę i model auta, ale także jego rok produkcji, typ nadwozia czy fabrykę, w której został wyprodukowany. Ponadto numer VIN pozwala określić typ silnika oraz opcję wyposażenia pojazdu. Wspomniany kod kryje w sobie jeszcze wiele innych informacji, ale z perspektywy kupującego najważniejszy jest fakt, że istnieje możliwość sprawdzenie auta po VIN.

Wpisując numer do odpowiedniej bazy danych, możemy sprawdzić, czy w historii pojazdu została odnotowana jakakolwiek szkoda. Bardziej szczegółowa analiza pozwala określić m.in. wartość szkód, dokładne miejsce uszkodzenia, a nawet zapisane przebiegi i chronologiczną historię pojazdu. Sprzedawcy niejednokrotnie próbują ukryć wszelkie szkody, które mogłyby obniżyć wartość pojazdu. Uzyskanie takich informacji jest bezcenne na etapie negocjacji. Może się także okazać, że po poznaniu historii pojazdu zmienimy decyzję co do zakupu danego samochodu.

Gdzie sprawdzić auto po vinie ?

W sieci znajdziemy wiele profesjonalnych stron umożliwiających sprawdzenie aut po VIN. Co ważne, podstawowa kontrola historii pojazdu jest całkowicie bezpłatna. Dopiero gdy będziemy chcieli zobaczyć szczegółowe informacje o szkodach, wówczas możemy wnieść opłatę za wygenerowanie kompletnego raportu. Witryna historiaszkod.pl – sprawdzenie vin umożliwia każdemu kupującemu. Firma ta korzysta z największej bazy szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA. Ponadto strona ta oferuje naprawdę konkurencyjne ceny. Opłata za wygenerowanie szczegółowego raportu dotyczącego historii pojazdu to koszt zaledwie 59 złotych. Jest to naprawdę niewielka suma, biorąc pod uwagę fakt, że często na zakup samochodu przeznaczamy kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Raport pozwoli nam ustalić, czy historia pojazdu jest zgodna z deklaracją sprzedającego oraz czy pojazd jest wart swojej ceny. Sprawdzenie auta po VINie pozwala uniknąć sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni do remontu świeżo zakupionego pojazdu oraz pozwala ustalić faktycznie przebieg licznika.

Na wygenerowanie raportu VIN powinniśmy zdecydować się, zwłaszcza jeśli kupujemy samochód samodzielnie, bez pomocy zaufanego mechanika. Informacje zawarte w raporcie są bardzo ważną kartą przetargową na etapie negocjacji i pozwalają obniżyć cenę pojazdu o koszty ewentualnych napraw. Dobrze zachowany używany samochód może nam służyć przez wiele lat. Nie podejmujmy zatem decyzji o jego zakupie pochopnie. Inwestując kilkadziesiąt złotych w wygenerowanie kompletnego raportu szkód, możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na nietrafionym zakupie. Jest to usługa polecana przez większość warsztatów w całym kraju.

 

Share.

Leave A Reply