Zima w naszej szerokości geograficznej to wyjątkowo ekstremalna i kapryśna pora roku. Skoki temperatury powietrza bywają zaskakująco duże, do tego dochodzą wszystkie możliwe rodzaje opadów atmosferycznych i szybko zapadający zmrok. Jak przygotować swój samochód na takie wyzwania?

Kup sprzęt do odmrażania, odśnieżania itp.

To niewielki wydatek, którego zalety szybko docenisz, próbując rano dostać się do wnętrza swojego samochodu. Mamy tu na myśli takie sprzęty jak odmrażacz do zamków i szyb oraz miotełkę do usuwania śniegu. To absolutne minimum, bez którego nie warto wyruszać w podróż.

Nie zapomnij o pozostałych drobiazgach

Nie zapomnij o smarze do uszczelek. Dzięki niemu, bez trudu dostaniesz się do auta, które stało przez wiele godzin na siarczystym mrozie. Pamiętaj także o zrobieniu przeglądu świateł. Sprawdź, czy wszystkie działają prawidłowo i czy reflektory przednie są prawidłowo ustawione. Zrób zapas żarówek, aby uniknąć problemów po zmroku, który zimą zapada wyjątkowo wcześnie. Wymień zużyte pióra wycieraczek szyb. Ten drobny element jest kluczowy dla zapewnienia odpowiedniej widoczności, np. w czasie śnieżycy.

Wyposaż się w łańcuchy na koła

Jeśli mieszkasz w terenach górskich, to doskonale wiesz, jak często łańcuchy wybawiają kierowców z opresji. Szczególnie tych, których samochody wyposażone są w tradycyjny napęd na jedną oś.

Jeżeli wybierasz się w miejsca, w których roi się od wzniesień lub gdzie spodziewasz się, że być może trafisz na drogi, którymi nie interesują się żadne służby porządkowe – wydatek kilkudziesięciu / kilkuset złotych będzie tańszym rozwiązaniem od wzywania pomocy drogowej.

Sprawdź płyn do spryskiwaczy

Na początek – płyn do spryskiwaczy. Koniecznie powinien on być przystosowany do używania w ujemnych temperaturach. Nie warto ryzykować, wlewając do zbiornika zwykłą wodę lub płyn letni.

Sprawdź płyn w chłodnicy

O ile woda w zbiorniku spryskiwacza nie jest zalecana, to w przypadku chłodnic jakiekolwiek ustępstwo na rzecz płynu innego niż chłodniczy – jest zabronione. Chłodnica to kluczowy element każdego samochodu. Jej awaria na drodze oznacza w praktyce unieruchomienie naszego auta. Kupując płyn, warto sprawdzić temperaturę jego krzepnięcia.

Sprawdź poziom oleju silnikowego

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do zimy, sprawdź jeszcze dwie rzeczy. Pierwsza – to poziom oleju silnikowego. W razie stwierdzenia niedoboru, uzupełnij go. Druga – to data ostatniej wymiany oleju, a mówiąc bardziej precyzyjnie: liczba przejechanych kilometrów od chwili, kiedy olej po raz ostatni był wymieniany.

Sprawdź akumulator

Naładuj go, a jeśli „ma już swoje lata”, bez skrupułów wymień go na nowy. Zima to dla tego rodzaju urządzeń prawdziwy czas próby. Szczególną uwagę na stan akumulatorów powinni zwrócić posiadacze samochodów z silnikami diesla.

Zwróć uwagę na płyn hamulcowy i amortyzatory

Zima to czas, kiedy wyjątkowo dużo zależy od stanu hamulców. Dlatego tak ważne jest skontrolowanie poziomu płynu hamulcowego, a jeśli pracuje on już dwa lata – wymiana go na nowy. Równie istotna jest kontrola amortyzatorów. Od ich stanu w dużej mierze zależy to, jak samochód będzie się zachowywał na trudnej, śliskiej nawierzchni.

Najważniejsze: zmień opony na zimowe!

Na przykład na Uniroyal MS plus 77, które zapewniają doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności.

Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.

 Uwaga, konkurs!

Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie.

Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.

Czas trwania konkursu: od 14.10.2019 r. do  24.11.2019 r.

Share.

About Author

Leave A Reply