Współcześnie praktycznie każdy aspekt codziennego życia uzależniony jest od elektroniki, wliczając w to oczywiście działalność zdecydowanej większości firm. Każda korporacja potrzebuje wysokojakościowych komputerów, szybkiego łącza internetowego, a także, o czym często się zapomina, dobrze działających serwerów. W końcu to właśnie od serwera firmy zależna jest współpraca między pracownikami, sprawność w pozyskiwaniu klientów, a nawet bezpieczeństwo wszystkich ważnych danych. Dobrym wyborem dla wielu działalności okazują się być serwery VPS. Co to takiego? Czy opłaca się w nie inwestować?

VPS, czyli „Wirtualny, Prywatny Serwer”

VPS to serwer prywatny, który jednak zamiast być hostowanym w serwerowni właściciela, jest wirtualną instancją mieszczącą się na chmurze danych renomowanego dostawcy. Sprawia to, że choć firma korzystająca z serwera ma nad nim całkowitą kontrolę, to nie musi martwić się o zakładanie serwerowni, ani tym bardziej o dbanie o jej stan techniczny. Komputer wirtualny można nazwać komputerem w komputerze dostawcy, który pracuje jako oddzielna, niezależna jednostka, jedynie korzystając z tych samych zasobów elektronicznych (np. pamięci RAM lub procesorów) co ten komputer.

Niezależność serwerów VPS

Dlaczego posiadanie prywatnego niewspółdzielonego serwera jest takie ważne? Przede wszystkim rozwiązanie to pozwala na korzystanie ze znacznie większej ilości zasobów elektronicznych, co przekłada się na wydajność każdego serwera VPS, Ponadto, dzięki osobnemu adresowi IP nie trzeba się martwić o to, że Google obniży stronę firmy w wynikach wyszukiwania na podstawie niskiego poziomu bezpieczeństwa innych stron korzystających z tego samego serwera. Posiadając prywatny serwer nie jest się zależnym ani od wykorzystania zasobów elektronicznych przez innych jego użytkowników, ani od jakości ich pracy. Jeśli coś pójdzie nie tak, to można winić jedynie siebie, co pozwala łatwo zlokalizować każdy problem i go naprawić. Co więcej, takim serwerem można manipulować od podstaw, budując go praktycznie od zera według swoich potrzeb. Jest to niezwykle korzystne, ponieważ każdy serwer stworzony z myślą o danej działalności będzie sprawował się lepiej niż ten zbudowany uniwersalnie dla wszystkich.

Bezpieczeństwo na serwerach prywatnych

Renomowani dostawcy zwykle zapewniają użytkownikom VPS tak wysoki poziom bezpieczeństwa, że każdy kto aktualizuje regularnie systemy operacyjne i nie ustawia banalnie prostych haseł bezpieczeństwa może być spokojny i nie obawiać się ataku hakerów lub włamywaczy. Zarówno własny adres IP, jak i profesjonalne zabezpieczenia serwerów VPS (https://www.kei.pl/serwery-vps) zapewniają każdemu najwyższy poziom bezpieczeństwa, często nawet wyższy niż w przypadku serwerów hostowanych w prywatnych serwerowniach.

Brak pomocy technicznej

Jedyną wadą Wirtualnych Serwerów Prywatnych jest to, że dostawca usługi nigdy nie będzie się przejmował stanem serwera. Oczywiście, udostępnia on mu swoje zasoby i dokłada wszelkich starań, żeby serwer VPS miał jak największe możliwości rozwoju, ale w przypadku, gdy to właściciel serwera popełni jakiś błąd lub o czymś zapomni dostawca usługi praktycznie nigdy nie zaoferuje mu swojej pomocy. W końcu to jego prywatny serwer i on sam musi zająć się jego stanem technicznym.

Share.

Leave A Reply