Dylemat, jakie części kupić zaprząta głowy wielu właścicieli samochodów. Kiedyś było prościej, gdyż dostęp miało się tylko do elementów używanych. Czy nadal jest to sensowna opcja? Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Nowe a używane

Głównym kryterium w tym wyborze jest cena. Nowe części zwykle są droższe i o ile nie jest to większy problem przy pojazdach młodych, tak koszt zakupu nowiutkich części do starszego auta może zwyczajnie przekraczać wartość samego samochodu lub być do niej zupełnie nieadekwatny. Używki za to mogą być w bardzo różnym stanie i jeśli nie ma pewności co do wiarygodności źródła, ich zakup bywa czystą loterią. Warto tutaj także wspomnieć o masowo zalewających rynek zamiennikach, które kuszą niską ceną. Z nimi jest zgoła odmienny problem – często zwyczajnie nie pasują i są wykonane byle jak.

Gdzie kupować?

Odpowiedź jest prosta – najlepiej wybierać sprawdzone źródła. Kupowanie używanych części samochodowych przez internet od osób prywatnych to często ryzyko, gdyż takie elementy zwykle pochodzą z tak zwanego szrotu i nie podlegały regeneracji. Poza tym tego typu transakcje nie mają rękojmy ani prawa zwrotu, a pojęcie “nadające się do użytku” niekoniecznie dla każdego znaczy to samo. Dlatego lepiej jest postawić na sprawdzony sklep z używanymi częściami lub powierzyć całą sprawę mechanikowi.

Jakie części warto kupować?

Właściwie bez ryzyka można nabywać używane elementy karoserii: klapy, zderzaki, drzwi, maski czy błotniki. Może nie są tańsze od zamienników, ale przynajmniej ma się pewność, że będą pasować bez przeróbek, co ostatecznie przekłada się na łatwiejszy a tym samym tańszy montaż. Również używane szyby boczne i tylne można spokojnie zakupić, gdyż zwykle nie zużywają się zbyt szybko i powinny być w dobrym stanie. Podobnie jest z tylnymi lampami. Przednie eksploatują się dużo bardziej, dlatego lepiej kupić nowe. Także drobne elementy jak: obudowy filtrów powietrza, osłon, nietypowe przewody gumowe, czujniki raczej nie niosą ze sobą ryzyka.

A których się wystrzegać?

Lepiej odpuścić sobie używane elementy silnika i te wpływające na bezpieczeństwo. Części samochodowe jak: klocki, szczęki i przewody hamulcowe, poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, przewody paliwowe, fotele zespolone z poduszkami lub pasami bezpieczeństwa, przeguby zawieszenia i układu kierowniczego, elementy układów bezpieczeństwa, immobilisery z transponderami, układy blokady kierownicy, filtry, zawory recyrkulacji spalin, katalizatory czy instalacje zasilania gazem rozważniej jest kupować nowe.

Jak kupować części przez Internet

Wybór właściwego elementu nie jest rzeczą łatwą. Nawet kilkumilimetrowe różnice w otworach mogą uniemożliwić montaż, a więc sprawić, że dana część będzie zupełnie nieprzydatna. Dlatego oprócz marki, modelu i roku produkcji warto kierować się także numerem VIN, czy numerami na zdemontowanych podzespołach. O wiele łatwiej jest w przypadku profesjonalnych portali – dział obsługi klienta bez wątpienia pomoże w dobraniu odpowiednich części.

Podsumowanie

Zakup używanych części to często lepsze rozwiązanie w przypadku starszych samochodów, wiąże się z nim jednak pewne ryzyko, gdyż ich stan bywa bardzo różny. Dlatego lepiej jest postawić na sprawdzone źródła jak profesjonalny sklep z używanymi częściami samochodowymi czy zaufany mechanik. Nie wszystkie elementy można zastąpić używkami – nie warto oszczędzać np. na układzie hamulcowym i innych częściach, od których zależy bezpieczeństwo.

Share.

Leave A Reply