Skutery do miasta, o pojemności do 125 cm3, z roku na rok zyskują na popularności. To ekonomiczna i praktyczna opcja na poruszanie się po mieście, a dodatkowo nie wymagają one posiadanie prawa jazdy kategorii A – wystarczy prawo jazdy kategorii B posiadane nie mniej, niż 3 lata. Jak więc wybrać odpowiedni skuter do miasta i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Oczekiwania wobec skutera

Zanim zaczniemy poszukiwać idealnego modelu, warto zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania. W tym przypadku warto pomyśleć o tym, do czego z założenia ma nam służyć skuter. Jeżeli będziemy chcieli tylko poruszać się po mieście, kluczowa będzie wywrotność, bezawaryjność czy ilość spalanego paliwa, jeżeli jednak mamy plan wyruszać nim nawet w krótsze trasy, ważne będą również komfort z jazdy, przyśpieszenie czy osiągane przez skuter prędkości.

Jeżeli zakładamy, że będziemy jeździć sami, nie musimy tak bardzo zwracać uwagę na ilość miejsca, jeżeli jednak często mamy w planach mieć pasażera, ocena, ile miejsca oferuje każdy z modeli, będzie kluczowa dla późniejszej wygody jazdy.

Dodatkowo warto zastanowić się, czy skuter ma nam pomagać w wykonywaniu innych obowiązków dnia codziennego. Jeżeli mamy w planach regularnie po pracy zahaczać o okoliczny market, w celu zrobienia zakupów, przyda nam się odpowiednio duża przestrzeń na bagaże czy nawet wieszak na siatki z zakupami – niektóre modele je posiadając, jednak nie wszystkie, warto więc zwracać uwagę naprawdę na nawet najmniejsze detale.

Czy wygląd skutera ma znacznie?

Zdecydowanie tak. Każdy z nas chce posiadać pojazd, który będzie nam się podobał. Wiele marek, takich jak Vespa, bardzo skupia się na tym, by ich skutery wyglądały naprawdę perfekcyjnie, by cieszyły oko właścicieli, ale również przechodniów. Poruszanie się pojazdem, który się nam podoba, zawsze jest przyjemniejsze.

Konieczny jest jednak rozsądek – wygląd nie może być kluczowym kryterium podczas zakupu. W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na aspekty praktyczne, od komfortu z jazdy po przyśpieszenie, na pewno warto zwracać uwagę na awaryjność danego modelu oraz koszty jego naprawy. Dopiero gdy dane modele spełniają wszystkie nasze oczekiwania, powinniśmy zastanowić się, który z nich będzie dla nas najładniejszy. Błędem jest wybieranie najbardziej praktycznych z najładniejszych modeli, bowiem w takim przypadku często możemy nie wiedzieć, że skuter np. zupełnie innej marki będzie dla nas właśnie tym idealnym rozwiązaniem.

Zanim więc podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto przeprowadzić również rozeznanie na rynku, zobaczyć co oferują nam poszczególne marki i czym na tle konkurencji wyróżniają się poszczególne modele. To pozwoli nam podjąć naprawdę optymalną decyzję w kwestii zakupu skutera.

Czy warto kupować nowy skuter?

Tak naprawdę wszytko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania i jakim budżetem operujemy. W kontekście zakupu samochodów, skutery są znacznie tańsze, dzięki czemu już w cenie nawet 10 tys. złotych możemy kupić nowe modele znanej marki Vespa. Będą to jednak modele o pojemności 50 cm3, jeżeli interesują nas jedynie modele o pojemności 125 cm3, wtedy ich cena będzie wynosiła nie mniej, niż 20 tys. złotych, jednak w tej cenie otrzymujemy zupełnie nowy pojazd, idealny do poruszania się po mieście, bezawaryjny, i tani w utrzymaniu. Jest to więc i tak kwota nieporównywalna do zakupu nawet nowych samochodów segmentu A, które też służą głównie do poruszania się po mieście i ich okolicach, a cena w przypadku mniej prestiżowych marek będzie wynosiła i tak około 40 tys. złotych.

Kupując nowy skuter, mamy pewność, że w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych, będzie możliwość ich rozwiązania w ramach gwarancji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby była ona zawsze aktualna, trzeba odpowiednio często zgłaszać się na obowiązkowe, ale i płatne przeglądy – bez nich nie utrzymamy świadczeń gwarancyjnych.

Sprawdź model Vespa Primavera 125 oraz Vespa Primavera 50

Jeżeli interesują nas nowe modele takich marek, jak Vespa czy Piaggio, jednak ceny standardowe są za wysokie, warto poszukiwać modeli z wyprzedaży poprzedniego rocznika. To idealny moment na zakup skutera nowego, pochodzącego od znanej marki, ale często w znacznie niższej cenie. W poszukiwaniu takich modeli z wyprzedaży rocznika warto odwiedzić salon MotoMio w Krakowie, przy ul. Zakopiańskiej 171A oraz ul. Podgórskiej 34.

Share.

1 komentarz

  1. Mnie się podoba piaggio liberty 125. W sam raz na miejskie korki. Wygląd też ma znaczenie, nie ma co ukrywać, no i kolejna rzecz fajne wyposażenie typu abs, 4-suwowy silnik z elektrycznym wtryskiem itp.

Leave A Reply