Wraz z falą upałów pojawiły się plotki, że pod wpływem wysokiej temperatury może dojść do niebezpiecznych sytuacji związanych z tankowaniem paliwa, a w skrajnym przypadku – nawet do wybuchu zbiornika. Czy tak jest w rzeczywistości?

Każdy kierowca doskonale wie, że paliwo – zarówno benzyna, jak i olej napędowy – to niebezpieczne i łatwopalne substancje. Pewnie z tego powodu pojawiły się informacje, że upały, gdy temperatura w zaparkowanym samochodzie może nawet przekroczyć 70 stopni Celsjusza, mogą doprowadzić do bardzo groźnych sytuacji związanych z tankowaniem i przechowywaniem paliwa.

W mediach społecznościowych zamieszczane są porady, by nie tankować nigdy całego zbiornika paliwa, ponieważ może on eksplodować pod wpływem temperatury. W Wielkiej Brytanii pojawiły się nawet informacje, że kilka samochodów eksplodowało po zatankowaniu ich do pełna. Tyle że eksperci potwierdzają, że to bzdura: zarówno jeśli chodzi o sam proces tankowania, jak i wypełnianie zbiornika „pod korek”.

Samochody, także te sprzedawane w Europie, są dostosowane do eksploatacji w bardzo różnych warunkach: od arktycznych mrozów aż po afrykańskie upały. Dotyczy to oczywiście także zbiornika z paliwem. Cały system paliwowy przygotowany jest też tak, by opary paliwa nie stanowiły żadnego zagrożenia. Nie ma więc możliwości, by zatankowany do pełna zbiornik paliwa wybuchł.

Za. Onet

Share.

About Author

Leave A Reply