Wały napędowe występują w samochodach napędzanych na tylną oś lub posiadających napęd na wszystkie cztery koła. Są jednym z elementów układu napędowego. Z jakich powodów wały napędowe mogą ulegać awarii? Czy opłaca się regenerować wały napędowe?
Czym są wały napędowe?
Wał napędowy jest odpowiedzialny za przeniesienie momentu obrotowego między wszystkimi elementami układu napędowego oraz pozostałych podzespołów. Najczęściej w budowie danego elementu wykorzystuje się jeden lub dwa wały napędowe.
Wał napędowy składa się z:
- przegubu krzyżakowego,
- rurowy korpus,
- połączenia przesuwnego – wielopust,
- złącza kołnierzowego,
- łożyska podporowego,
- osłon i łączników
Wały napędowe – w jakich pojazdach występują?
Wały napędowe występują nie tylko w samochodach osobowych. Stanowią element układu napędowego również innych pojazdów np. maszyn rolniczych, leśnych, aut ciężarowych, dostawczych pojazdów szynowych oraz urządzeń przemysłowych. Wały napędowe są zatem nie tylko uniwersalnym, ale również ważnym elementem w bardzo wielu pojazdach.
Dlaczego dochodzi do awarii wałów napędowych?
Wały napędowe odpowiadają za przeniesienie momentu obrotowego na tylną oś lub wszystkie koła pojazdu. Wały napędowe mogą ulegać awarii w wyniku zwiększonej eksploatacji tego elementu. Wał skonstruowany jest z przegubu oraz podpór, które mogą ulegać zatarciom. Usterki wałów napędowych wynikają zazwyczaj z nieodpowiedniego serwisowania, ponieważ oznaki ich nieprawidłowego działania mylone są niekiedy z innymi problemami.
Jak rozpoznać awarię wału napędowego? Jeżeli podczas prowadzenia samochodu lub innego pojazdu pojawią się charakterystyczne objawy takie jak bicie kierownicy, stukanie czy drgania pojazdu, należy jak najszybciej udać się do zaufanego serwisu. Objawy awarii mogą dawać się we znaki szczególnie podczas jazdy po nierównych oraz wyboistych drogach.
Co zrobić jeżeli już dojdzie do awarii wału napędowego? Najczęściej awarię wału napędowego da się usunąć poprzez usługę regeneracji wałów. Naprawa lub wymiana wału jest o wiele droższa, dlatego warto regularnie sprawdzać stan wału napędowego. Jego regeneracja jest skutecznym zabiegiem, który najlepiej powierzyć profesjonalistom z doświadczeniem, możesz ich znaleźć pod adresem: https://takiewaly.pl/.
Na czym polega regeneracja wałów napędowych?
Zabieg regeneracji wałów napędowych zaczyna się od demontażu wszystkich elementów. Następnie specjalista zajmuje się dokładnym zdiagnozowaniem problemu. W tym celu najczęściej stosuje się zabiegi piaskowania i śrutowania. Kolejnym krokiem jest wymiana zniszczonych elementów na nowe.
Najczęściej dochodzi do uszkodzeń podpory, półosi, krzyżaków, przegubu lub gumowych uszczelek. Po zamontowaniu nowych elementów wał poddaje się wyważeniu. W ten sposób sprawdza się, jak zregenerowany wał zachowuje się po jego ponownym zamontowaniu w samochodzie. Odpowiednio przeprowadzona regeneracja wałów sprawia, że takie objawy jak stukanie czy drganie kierownicy podczas prowadzenia samochodu, znikają całkowicie.
Wały napędowe są bardzo ważnym elementem układu napędowego. Należy regularnie sprawdzać ich kondycję, ponieważ niewielkie awarie wałów można usunąć poprzez zabieg regeneracji wałów napędowych. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, gdy wały nie będą już nadawały się do regeneracji i będzie trzeba wymienić je na nowe.