Rejestrator MiVue C312 jest najtańszą propozycją w portfolio Mio. Nie oznacza to jednak, że jest to urządzenie niewarte uwagi. Bo choć tajwański producent musiał na czymś oszczędzić, aby osiągnąć tak atrakcyjną cenę, to na pewno nie była to jakość obrazu, a przynajmniej nie bardzo.

Pierwsze wrażenia

C312 jest naprawdę ładnym rejestratorem. Na szczególną uwagę zasługuje przedni panel z pomarańczową obwódką wokół obiektywu i eleganckim logiem Mio. Znajdujące się tuż obok napisy high-definition video / full hd 1080p czy night vision, sprawiają, że kamerka wygląda na znacznie droższą. Również jakość wykonania i spasowanie, które w żaden sposób nie odbiegają od starszych i droższych braci, zasługuje na pochwałę.

Cztery przyciski znajdujące się po prawej stronie od 2 – calowego ekranu pracują z przyjemnym klikiem. Nigdzie nie znajdziemy żadnych luzów a jakość zastosowanych plastików nie budzi żadnych zastrzeżeń. W zestawie otrzymujemy tylko to co niezbędne, oprócz rejestratora, ładowarkę samochodową, niewielki uchwyt oraz instrukcję obsługi. Obraz rejestrowany jest w rozdzielczości Full HD 1080p @ 30fps. Kąt widzenia wynosi 130 stopni, które jest standardem w większości rejestratorów tej marki.

Niezbędne minimum

Skoro jest tak dobrze, to gdzie jest haczyk? Jak to możliwe, że tak fajny rejestrator kosztuje tak niewiele? Mio MiVue C312 jest niczym Nokia 6310i. Tak jak ona służy tylko dzwonienia, tak i małe Mio służy jedynie do nagrywania. Nie uświadczymy tu dodatkowych funkcji takich jak tryb parkingowy, moduł GPS czy systemy bezpieczeństwa ADAS. Rejestrator nie ma nawet wbudowanego akumulatora, co jednak sprawia, że jest lżejszy i pozwala na zastosowanie mniejszego uchwytu.

Również obiektyw jest odrobinę ciemniejszy i ma przesłonę F/2.2, co o dziwo nie aż tak bardzo przeszkadza w nocnych nagraniach. Na szczęście C312 nie został pozbawiony czujnika przeciążeń, który uważam za niezbędne minimum na wyposażeniu każdego rejestratora. A który w razie wykrycia wstrząsu pozwoli zabezpieczyć nagranie przed nadpisaniem.

Jakość nagrań

No właśnie, a jak nagrywa małe Mio? Kupując rejestrator za 200zł nie możemy oczekiwać obrazu na poziomie topowych urządzeń. Jednak nie jest źle, co więcej jest całkiem dobrze. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to jakość mikrofonu. Rejestrowany dźwięk jest, co najwyżej, przeciętnej jakości i czasami ciężko zrozumieć nagrany głos.

Tablice rejestracyjne oraz twarze zarówno w dzień, a przede wszystkim, w nocy są czytelne tylko w optymalnych warunkach. Nie przeszkadza to jednak w zarejestrowaniu obrazu, który zapewni nam niezbity dowód w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego. Również brak funkcji WDR nie jest zbyt widoczny. Kamera bardzo szybko przestawia się z jasnej do ciemnej sceny. Także przejście między poszczególnymi plikami w pętli nie powoduje gubienia klatek.

Niezawodność pracy

To co C312 łączy jeszcze ze wspomnianą wcześniej Nokią to wymieniona już przeze mnie jakość wykonania, co niestety w klasie rejestratorów za 200zł, a nawet droższych, nie jest normą. Również niezawodność MiVue C312 jest jego plusem. Montując Mio na naszej szybie mamy pewność, że uruchomi się i zacznie nagrywać tuż po przekręceniu kluczyka w stacyjce. I choć obraz nie zawsze będzie idealnej jakości, to zawsze będzie. Bo przecież tego oczekuje się od rejestratora.

Aby nagrał zdarzenie drogowe. Może nie zawsze tablice rejestracyjne będą wystarczająco czytelne. Jednak nagrany materiał, zarówno w dzień jak i w nocy wystarczy jako dowód naszej niewinności. Brak modułu GPS szczególnie dla tych mających cięższą nogę może być bardziej zaletą niż wadą.  Jeśli naszym priorytetem jest niska cena, niezawodność i co najmniej poprawnej jakości nagrania to Mio C312 będzie strzałem w dziesiątkę.

Podsumowanie

Okazuje się, że można zaoferować dobrej jakości rejestrator, który kosztuje poniżej 200zł. Trzeba tylko ustawić odpowiednie priorytety. Mio postawiło na bardzo dobrą jakość wykonania niezawodność i zaskakująco dobrą jakość obrazu. Zrezygnowało natomiast z kilku funkcji, które i tak nie zawsze są wykorzystywane.


Tak skonfigurowany rejestrator jest ciekawym wyborem dla osób, które mają ograniczony budżet, a jednocześnie nie chcą rezygnować z pewnego poziomu jakości.

Mio MiVue C312

199
8.1

Ocena końcowa

8.1/10

Zalety

  • Niska cena
  • Jakość wykonania
  • Niezła jakość obrazu
  • Niewielkie wymiary
  • Świetny design

Wady

  • Brak dodatkowych funkcji
  • Przeciętnej jakości mikrofon
  • Brak wbudowanego akumulatora
Share.

1 komentarz

Leave A Reply