Pomimo obiegowej opinii, że era radia powoli się kończy Ferguson odświeża swoją ofertę stacjonarnych odbiorników radiowych. Po testowanym przeze mnie Fergusonie i400s, do redakcji trafił model z odrobinę niższej półki cenowej Regent i350s. Podobnie jak droższy brat jest to internetowe radio z cyfrowym odbiornikiem DAB+. A największymi różnicami pomiędzy oboma modelami są: brak funkcji Spotify oraz odtwarzacza CD w młodszym i tańszym modelu.

Unboxing i pierwsze wrażenia.

Regent i350s dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, jasnego oraz, testowanej przeze mnie, ciemnego drewna. Z przodu dominuje srebrna maskownica kryjąca dwa dwu i pół calowe głośniki, z technologią bass reflex, o mocy 15W każdy. Ekran o przekątnej 2,4 cala w technologii TFT umiejscowiony jest niesymetrycznie bliżej lewej krawędzi urządzenia.  Do sterowania radiem służą pokrętła i przyciski znajdujące się poniżej maskownicy.

Zobacz nasz test w 4K

 

Całość wygląda dość klasycznie i tylko ekran, który oprócz czasu może również wyświetlać pogodę przypomina o tym że jest to nowoczesny radioodbiornik. Co ciekawe z przodu nie znajdziemy żadnego portu. Zarówno gniazda Aux-In i słuchawkowe jak i port USB znajdują się z tyłu urządzenia. Z jednej strony sprawia to, że przedni wygląda bardzo spójnie, z drugiej jednak takie ich umiejscowienie, nie jest najbardziej wygodne dla użytkownika.

W zestawie z radioodbiornikiem otrzymujemy przewód mini jack – mini jack, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi w formie bardzo ładnie wykonanej książeczki. Mimo, że jest dość gruba to nie ma niej wszystkich informacji odnośnie obsługi radia i nawet ja, choć to już moje drugie radio od Fergusona miałem na początku trochę problemów z jego intuicyjną obsługą. Takich problemów nie ma natomiast z pilotem zdalnego sterowania, który wizualnie jest niemal bliźniaczo podobny do tego dostarczanego z radiem i400s.

Różnice polegają jedynie na funkcjach poszczególnych klawiszy co związane jest oczywiście z funkcjami radia. Podobnie jak ten w i400s jest niesamowicie wygodny a wszystkie klawisze są idealnie pod ręką. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to klawiatura alfanumeryczna. W większości urządzeń litery znajdują się nad klawiszami, tu jest odwrotnie co na początku może mylić użytkownika.

Radio analogowe FM

Podstawowa funkcja każdego radia, tak więc i Regent i350s musiał zostać w nią wyposażony. Nie będą się nad nią długo rozwodził, gdyż to tylko dodatek do ogromu funkcji jakie posiada radio od Fergusona. Teleskopowa antena znajdująca się z tyłu urządzenia pozwala „złapać” sporą liczbę stacji ( w moim przypadku ponad 20 z bardzo dobrą jakością odbioru).

Tu w przypadku automatycznego wyszukiwania, w menu możemy dostosować próg czułości od którego stacja zostanie zapisana. Zarówno w przypadku jakości sygnału jak i stereofonii. Na ekranie nawet z oddali z łatwością dostrzeżemy, częstotliwość słuchanej przez nas stacji, czego niestety nie da się powiedzieć o informacjach RDS czy nazwie stacji, które wyświetlane się jedynie małą czcionką.

Radio cyfrowe DAB / DAB+

W porównaniu do radia analogowego jest to całkiem inna technologia. Przesyłany cyfrowo dźwięk jest znacznie lepszej jakości. Produkt Fergusona może odbierać zarówno stacje w starszym standardzie DAB z kodekiem  MP2 jak i nowszym DAB+, do którego kodowania służy HE-AAC v2. Jedyną wadą jest ograniczona ilość podmiotów, które nadają w tej technologii.

Głównie są to programy publiczne Polskiego Radia. W Sosnowcu dostępnych jest ich jedynie 9 – których wyszukanie radiu zajmuje dokładnie 28 sekund. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku radia analogowego istnieje możliwość zapisania ulubionych stacji tzw. presetów i bezpośredni dostęp do pierwszych czterech z poziomu panelu radia.

Radio internetowe

Jest to, oprócz radia cyfrowego, największy plus Fergusona. To, jak już pisałem w przypadku testu radia Regent i400s, prawdziwe okno na muzyczny świat. Mamy dostęp do ponad 16.000 stacji radiowych z całego świata! Sporą zaletą Fergusona jest takie ich posegregowanie, które sprawia, że w łatwy sposób znajdziemy coś dla siebie. Wszystkie stacje podzielone są zarówno po gatunku nadawanego programu (47 rodzajów) jak i kraju / regionu z którego pochodzą. Oczywiście możemy również stworzyć własną listę ulubionych stacji, z których pierwsze cztery będą dostępne bezpośrednio pod przyciskami znajdującymi się na panelu radia.

Ciekawym pomysłem jest funkcja stacji lokalnej, do której możemy wejść zarówno z poziomu głównego menu jak i menu radia internetowego. Polega ona na tym, że radio dostosowuje listę stacji pod region, który ustawiliśmy. Standardowo jest to kraj, zaczytywany z IP sieci, natomiast jeśli chcemy zawęzić listę stacji możemy wybrać konkretne województwo czy nawet miasto. Pamiętać należy jednak, że im bardziej zawęzimy lokalizację tym mniej stacji radiowych będzie dostępnych. Już po zawężeniu, stacje w kolejnym podmenu podzielone są ze względu na gatunek nadawanego programu, popularność (Top 10) oraz w oddzielnej zakładce stacje cyfrowego radia DAB.

Znajdziemy tu też funkcję Sen Radio, która wraz z timerem uśpienia ( w przedziale od 15 do 180 minut) pozwoli nam się w łatwy sposób zrelaksować i zasnąć. Do wyboru mamy dźwięki ptaków, fortepianu, kropel deszczu, muzyki relaksacyjnej, morskich fal oraz wielu innych.

My MediaU

Usługa polega na możliwości organizowania internetowych stacji z poziomu komputera. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.mediayou.net wpisać adres MAC urządzenia i naszą biblioteką możemy zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki prostemu menu skonfigurujemy własne subfoldery, w których umieścimy stacje w zależności od naszych upodobań.  To przydatna funkcja dla tych, którzy lubią mieć porządek według własnego pomysłu i domyśle posegregowanie stacji nie za bardzo im odpowiada.

Dostarczycielem usługi jest ten sam podmiot, który odpowiedzialny jest za AirMusic Control czyli aplikację do sterowanie radiem z poziomu telefonu komórkowego (te same logo). Jest to jedyna funkcja radia, której możliwość wyłączenia z menu głównego przewidział producent.

AirMusic Control

Skoro nawiązałem już do trzeciego sposobu sterowania radiem, to chciałbym trochę bardziej się nad nim zatrzymać. Co ciekawe nie jest to ta sama aplikacja, która służyła do sterowania testowanym przeze mnie wcześniej radiem Regent i400s.

Co oznacza, że w przypadku posiadania obu radioodbiorników musimy zainstalować obie. AirMusic Control jest bardzo prosta w obsłudze, po jej uruchomieniu od razu pojawia się opcja wyboru naszego radia a następnie wszystkie dostępne funkcje, jest również ekran pilota, z poziomu którego możemy sterować radiem niczym tradycyjnym pilotem. Program wykonany jest bardzo estetycznie i wg. mnie jest znacznie ładniejszy od aplikacji Undok. Dzięki niemu możemy nawet wybrać grafikę, która wyświetli nam się przy włączaniu radia.

Centrum informacyjne

Jak już wcześniej wspominałem radio na ekranie może wyświetlać pogodę jednego z 5000 miejsc na świecie. Oprócz tego w podmenu informacji finansowych możemy szybko sprawdzić kursy jedenastu światowych indeksów. Są to między innymi DAX, Dow Jones, FTSE 100, czy Nasdaq. Nie ma natomiast żadnego z indeksów polskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Centrum multimedialne

Menu z poziomu którego będziemy mogli słuchać utworów zarówno z podłączonego do radia pendrive, jak również bezpośrednio z komputera dzięki DLNA.  Z poziomu radia mamy dostęp do stworzenia własnej playlisty. Utwory muzyczne możemy również streamować bezpośrednio z komputera, gdyż Regent jest widoczny w naszej domowej sieci.

Stworzenie własnego serwera nie jest trudne, szczególnie jeśli posiadamy komputer z systemem Windows 10. Wystarczy w panelu sterowania włączyć udostępnianie plików i utwory dodać do biblioteki Muzyka a Regent i350s zrobi za nas resztę i samemu wykryje udostępnione utwory.

Jakość dźwięku

Nie jestem audiofilem ani specjalistą w dziedzinie audio, a wideo grającego radia, które wrzuciłbym na YouTube, nie oddałoby w pełni jakości dźwięku ze względu na straty kompresyjne jak i stosowany przeze mnie mikrofon. Ze swej strony, mogę powiedzieć jednak że Ferguson gra co najmniej dobrze. Wyposażony jest, jak już wcześniej wspomniałem, w dwa głośniki 15 watowe o mocy muzycznej 60 wat. Technologia bass reflex sprawia że basy są wyraźnie słyszalne. Korektor z ośmioma predefiniowanymi ustawieniami takimi jak między innymi Jazz, Rock, Muzyka filmowa czy Wiadomości pozwala nam dostosować barwę dźwięku do naszych potrzeb. Dodatkowo mamy jedno ustawienie, w którym sami możemy dostroić tony niskie jak i wysokie.


Podsumowanie

Ferguson i350s to ciekawa propozycja dla tych, którzy tak jak ja nie potrafią żyć bez radia. Dzięki tunerowi cyfrowemu jak i analogowemu, a także modułowi Wi-Fi jest niemalże niemożliwe byśmy nie połączyli się z wybraną przez nas stacją. Podczas ponadmiesięcznego testu korzystałem głównie z radia internetowego oraz DAB+, które nawzajem się uzupełniały. Regent i350s ani razu mnie nie zawiódł, nie zawiesił się ani nie miał problemu z siecią bezprzewodową.

Jedyne do czego mogę mieć zastrzeżenia, to niefortunne umieszczenie wszystkich wejść, z tyłu obudowy co można jedynie tłumaczyć chęcią zachowania zwartego wyglądu przedniego panelu. Jeśli komuś spodobało się testowane przeze mnie rok temu radio i400s, ale nie chce wydawać prawie 900zł na radio stacjonarne i godzi się z odrobinę mniejszą ilością funkcji to i350s będzie naprawdę świetną alternatywą.

Ferguson i350s

479
9.1

Ocena końcowa

9.1/10

Zalety

  • Dostępność do ponad 16000 stacji internetowych
  • Tuner DAB/DAB+
  • Serwer DLNA
  • Moduł WiFi i Bluetooth
  • Niezawodność pracy

Wady

  • Wszystkie porty z tyłu urządzenia
  • Nieintuicyjna klawiatura alfanumeryczna pilota
Share.

3 komentarze

  1. Malkontent Kr on

    Nie wiem czy ktoś tutaj jeszcze zagląda. Mam problem dotyczący „możemy nawet wybrać grafikę, która wyświetli nam się przy włączaniu radia”. Otóż grafika wybrana, wszystko przebiega poprawnie, ale grafika jest widoczna jedynie wtedy gdy wyłączymy radio z gniazdka i ponownie włączymy. Dopóki radio nie wystartuje to widać wprowadzoną grafikę. Potem, w stanie „stand by” już nie. Jaki jest sens wyciągania wtyczki? Może coś źle robię?

  2. Witam. Czy można odtwarzając z pendrive utwór cofnąć lub przeskoczyć do przodu w danym utworze? Mam z tym kłopot, trudno słuchając godzinnego rozdziału audiobooka zamiast cofnąć się kilka minut, słuchać go ponownie przez godzinę. Pozdrawiam.

    • Witaj, niestety na tę chwilę najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się być słuchanie audiobooków z telefonu poprzez bluetooth np. z wykorzystaniem aplikacji Smart Audio, lub bezpośrednio z komputera za pomocą opcji „rzutuj do urządzenia”

Leave A Reply