Dłuższe weekendy sprawiają, że na drogach pojawia się więcej kierowców na podwójnym gazie, którzy wolny czas wykorzystują na odpoczynek przy alkoholu i przed całkowitym wytrzeźwieniem siadają za kółkiem, bo „już się dobrze czują”. A że zarówno tegoroczny maj jak i czerwiec rozpoczynają się takimi weekendami postanowiłem przetestować alkomat AlcoForce AF-450.

AlcoForce AF-450 choć kosztuje niewiele ponad 300zł nie jest zabawką, a poważnym urządzeniem, dzięki któremu zaoszczędzimy sobie kłopotów jeżdżąc na podwójnym gazie. Posiada sensor elektrochemiczny, który jest znacznie dokładniejszy od tańszego sensora półprzewodnikowego. Dzięki temu dokładność pomiarów wynosi 0,06 promila przy stężeniu alkoholu na poziomie 0,5 promila(dokładność ok. 88%)

Sam alkomat nie jest zarazem dużym urządzeniem (45 x 105 x 24,5 waga 80g), dzięki czemu możemy go wziąć ze sobą na każdą imprezę i mieć pewność czy po jednym małym piwku jeszcze można prowadzić czy już nie.  W dodatku w zestawie otrzymujemy wygodny neoprenowy pokrowiec, który zapobiegnie uszkodzeniu urządzenia nawet podczas grubszej zabawy. W pudełku znajdziemy również komplet dodatkowych ustników, instrukcję obsługi w języku polskim a także kartę gwarancyjną.

Każdy alkomat trzeba od czasu do czasu kalibrować, aby jego wskazania były jak najbardziej precyzyjne. Testowany przeze mnie AlcoForce wymaga takiego zabiegu raz na 600 pomiarów lub co 12 miesięcy. Dystrybutor, którym jest Speed-Up w pierwszym roku od zakupu oferuje jedną bezpłatna usługę kalibracji, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale i będziemy zmotywowani by z niej skorzystać.

Może się wydawać, że korzystanie z tak prostego urządzenia jakim jest alkomat posiadający jeden przycisk funkcyjny jest banalne. I tak jest w rzeczywistości. Wystarczy wcisnąć włącznik, odczekać aż alkomat przygotuje się do pomiaru, dmuchnąć w ustnik i po kilku sekundach otrzymamy wynik. Trudniejsze jest samo przygotowanie do badania i jest ono niestety podobne dla większości tego typu alkomatów. Mianowicie, aby wynik był jak najbardziej poprawny zaleca się wstrzymanie od jedzenia i picia, a także palenia papierosów do 30 minut przed badaniem. Dodatkowo, tuż przed należy również wypłukać usta, co sprawi, że pomiar nie będzie zaburzony przez tzw. alkohol resztkowy, który nie tylko może przekłamać wynik ale i uszkodzić sensor.

Badanie

Aby sprawdzić jak precyzyjny jest alkomat i czy wyniki są miarodajne postanowiłem zbadać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu w trzy następujące po sobie dni, po wypiciu tej samej ilości piwa. Oczywiście mam w tyle głowy to, że na promile w organizmie wpływa wiele czynników, jak choćby długość spożycia, samopoczucie wpływające na szybkość rozkładania się alkoholi i inne.

Poniższe pomiary wskazują że wypijając tę samą ilość piwa alkomat wskazywał podobną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. W przypadku pierwszego dnia wyniki były niższe ze względu na dłuższy czas spożycia. Jednak wyniki są w miarę podobne i za każdym razem dioda świeci się na zielono (stężenie poniżej 0,2 promila) W przeciwnym wypadku świeciłaby się na czerwono.

Dzień Rozpoczęcie picia Zakończenie pica Godzina badania Wynik w promilach
1 21:04 22:20 22:52 0,10
1 23:20 0,08
2 20:58 21:45 22:16 0,12
2 22:48 0,11
3 20:12 20:48 21:20 0,15
3 21:51 0,13

Podsumowanie

Warunki w których przeprowadzałem badanie były jak najbardziej zbliżone do siebie, a jedyną różnicą był czas picia, który odbił się na pomiarach. Jak widać AlcoForce wskazywał podobne rezultaty. Dlatego jeśli w przeszłości mieliśmy sytuację gdy zastanawialiśmy się czy możemy wsiąść za kółko z powodu alkoholu, na przyszłość warto zaopatrzyć się w urządzenie które pomoże nam w podjęciu decyzji. Ja jednak ze swojej strony radzę by rozpoczynać jazdę dopiero gdy na ekranie pojawi się 0,00. Gdyż, co prawda przy wyniku poniżej 0,20 nie powinniśmy mieć problemów z prawem, jednak na szybkość naszej reakcji w dalszym stopniu będzie wpływał wypity alkohol.

AlcoForce AF-450

329zł
8.3

Ocena końcowa

8.3/10

Zalety

  • Niewysoka cena
  • Precyzyjny pomiar
  • Neoprenowe etui
  • Niewielkie rozmiary
  • Darmowa kalibracja

Wady

  • Konieczność niejedzenia i niepicia przed badaniem
Share.

Leave A Reply