Powłoka ceramiczna, to związek, który pomaga chronić karoserię przed wpływami środowiska. Zespala się z lakierem samochodu dzięki mechanicznemu wnikaniu cząstek ceramicznych we wszelkie nierówności i pory. Proces ten można przyspieszyć za pomocą lamp na podczerwień. Ceramika jest czasami nazywana „płynnym szkłem”.
Powłoki ceramiczne – co warto wiedzieć?
Ceramika to połączenie piasku kwarcowego, polimerów i naturalnych minerałów. W celu uzyskania efektu antystatycznego i równomiernego nanoszenia do roztworu dodaje się również organiczny rozpuszczalnik silikonowy. Inne składniki mieszanki to środki powierzchniowo czynne i tlenek glinu, które wzmacniają właściwości hydrofobowe substancji, a dwutlenek tytanu zapewnia olśniewający połysk.
Ochronne właściwości ceramiki wynikają z pasywności materiału bazowego, nie reaguje on ze związkami chemicznymi.
Powłoka ceramiczna – co to takiego?
Powłoka ceramiczna ma następujące zalety:
- Przy słonecznej pogodzie chroni lakier przed promieniowaniem UV i zapobiega jego blaknięciu. W chłodne dni zapobiega tworzeniu się lodu.
- Nadaje powierzchni efekt odpychania wilgoci i brudu. W ten sposób brud nie przylgnie do lakieru.
- Poprawia właściwości antykorozyjne
- Powłoka ceramiczna na auto zabezpiecza powierzchnię przed chemikaliami, solą, benzyną, kwaśnymi opadami atmosferycznymi, substancjami organicznymi (ptasie odchody, ślady owadów, pąki lip i okwitnięcia drzew), które niszczą powłokę lakierniczą.
- Tworzy warstwę o wysokiej twardości, która chroni lakier przed odpryskami i zadrapaniami, piaskiem, żwirem, gałęziami.
- Czyści samochód z wszelkich zabrudzeń, uporczywych plam i produktów smolistych. Tworzy efekt nabłyszczenia, sprawia, że kolor jest bardziej nasycony i głęboki. Powierzchnia ciała staje się gładka, lustrzana i odbijająca światło.
- Zapobiega powstawaniu „pajęczyn”.
- Oszczędność na polerowaniu i czyszczeniu. Procedury te można przeprowadzać znacznie rzadziej.
- Długa żywotność od 1 do 3 lat.
Właściwości powłoki ceramicznej
Ceramika lub płynne szkło to specjalna kompozycja, która tworzy trwałą warstwę ochronną na powierzchni. Ceramika na auto poprawia zachowanie lakieru i uatrakcyjnia jego wygląd. Po nałożeniu kompozycji ochronnej lakier nabiera idealnego połysku, pojawia się piękny połysk i nasycenie kolorów.
Ceramikę nakłada się w kilku etapach:
- Karoseria jest dokładnie myta, usuwane są brud, kurz, ślady olejów, paliwa i bitumu. Najczęściej używana jest profesjonalna chemia, która pozwala szybko i skutecznie pozbyć się zabrudzeń.
- Po umyciu samochód jest polerowany. Na tym etapie usuwana jest z powierzchni „pajęczyna”, zarysowania powłoki lakierniczej oraz rysy.
- Po wypolerowaniu karoserii specjaliści zaczynają nakładać kompozycję ceramiczną. W zależności od materiału może to być od 3 do 10 warstw ochronnych. Nałożenie pierwszej warstwy zajmuje dwie godziny. Powłoka ceramiczna na auto powinna stwardnieć w ciągu trzech godzin. Gdy pierwsza warstwa całkowicie wykrystalizuje się pod wpływem suszenia IR, kompozycję nakłada się kolejną.
- Ostatnim etapem jest nałożenie warstwy hydrofobowej.
Rodzaje powłok ceramicznych
Istnieje kilka rodzajów powłok ceramicznych:
- Ceramic Pro 9H to ceramika wyprodukowana w Japonii. Chroni przed wpływem chemikaliów i promieniowaniem ultrafioletowym. Ma właściwości antykorozyjne, antygraffiti, przeciwoblodzeniowe i przeciwdeszczowe. Przywraca dawny połysk powłoce lakierniczej samochodu. Wytrzymuje do 200 myć samochodu. Czas gwarancji – 3 lata.
- Ceramic Pro Light to odporna na warunki pogodowe i wilgoć mieszanka, która odnawia kolor lakieru samochodowego. Opracowana w Japonii. Nakłada się ją nie tylko na karoserię, ale także na reflektory, elementy plastikowe i chromowane.
- Modesta to substancja nieorganiczna stworzona w Japonii. Sprzedawana do salonów samochodowych, serwisów, centrów detailingowych.
- Gyeon Q2 Prime to kwarcowy produkt stworzony w Korei. Powłoka z takim roztworem jest w stanie sama się oczyścić, dzięki czemu brud i wilgoć nie gromadzą się na powierzchni pojazdu. Spływają bez pozostawiania smug i plam. Powłoka zapewnia błyszczący, metaliczny połysk. Odporna na niszczące działanie chemikaliów.
- Powłoka ceramiczna Williams F1 — opracowana w Wielkiej Brytanii. Po nałożeniu tworzy się ochrona odporna na różne płyny, związki chemiczne, ptasie odchody i promienie ultrafioletowe. Nadaje się do nadwozia, reflektorów, wnętrza, panelu pojazdu. Nie szkodzi środowisku. Przy częstym użytkowaniu samochodu powłokę należy nakładać przynajmniej raz na pół roku.