Wybór opon samochodowych to nie lada wyzwanie, jednak przed takim zadaniem w końcu będzie musiał stanąć każdy kierowca. Dobrze dobrane ogumienie to gwarancja znakomitej przyczepności, a co za tym idzie – również bezpieczeństwa. Opony powinny być dopasowane do rodzaju pojazdu oraz jego możliwości. Na jakie modele warto postawić w przypadku samochodów sportowych?
Opony sportowe – jaką rolę pełnią podczas jazdy?
Opony to bardzo ważny element każdego pojazdu. Odpowiadają one za bezpośrednie połączenie samochodu z nawierzchnią. Z tego względu to od nich w głównej mierze zależy jego zachowanie i dynamika w najtrudniejszych warunkach drogowych. Źle dobrane ogumienie może być przyczyną wielu niepożądanych sytuacji na drodze, które w skrajnych przypadkach prowadzi do stłuczki lub groźnego wypadku.
Ogumienie można klasyfikować na szereg sposobów. Wyróżnia się opony letnie, zimowe, niskoprofilowe, wzmacniane i wiele innych. Bardzo często można się spotkać również ze sportowymi oponami samochodowymi. Jaka jest ich rola podczas jazdy?
Opony sportowe, podobnie jak inne rodzaje ogumienia, odpowiedzialne są przede wszystkim za tłumienie wstrząsów i drgań, zwiększenie przyczepności pojazdu do nawierzchni, sprawne przenoszenie sił napędowych, wspomaganie hamowania oraz zapewnienie maksymalnej stabilności.
Ten rodzaj ogumienia różni się nieco od standardowych wersji opon samochodowych. Wystarczy przyjrzeć się przykładowemu modelowi opon sportowych Michelin Pilot Sport 4 S (znajdziesz je na https://www.sklepopon.com/model-opony/michelin-pilot-sport-4-s). Analizując ich budowę, od razu można dostrzec wyraźne różnice. Ogumienie do samochodów sportowych charakteryzuje się przede wszystkim niskim profilem, szerokim bieżnikiem oraz nieco inną konstrukcją. Bogatą ofertę opon sportowych 16-, 17- i 18-calowych można znaleźć na stronie SklepOpon.com.
Rodzaje sportowych opon samochodowych
Kierowcy szukający najlepszych opon sportowych do swojego samochodu, muszą wiedzieć, na co powinni zwrócić uwagę. Poza rozmiarem ogumienia, ważny jest również ich rodzaj. Niektóre z dostępnych opon przeznaczone są tylko do wyczynowej jazdy na torach wyścigowych, z kolei inne dobrze się sprawdzą jedynie podczas codziennego użytku. Wśród najpopularniejszych rodzajów opon sportowych znajdują się:
- opony slick
- opony semi-slick
- opony szutrowe
- opony deszczowe
Są to opony przeznaczone do jazdy rajdowej, które charakteryzują się zupełnie innymi właściwościami niż standardowe ogumienie. W profesjonalnym motorsporcie bardzo ważne jest zachowanie pojazdu w konkretnych warunkach drogowych i pogodowych. Wyczynowe opony sportowe projektowane są zgodnie z założeniami dotyczącymi danego toru bądź kategorii zawodów.
Czym charakteryzują się opony niskoprofilowe?
Opony niskoprofilowe to rodzaj ogumienia, który jest dedykowany samochodom sportowym. Bardzo cenią go sobie fani tuningu, ponieważ znacznie poprawia wygląd każdego pojazdu, nadając mu agresywny i niepowtarzalny charakter. Czym są opony niskoprofilowe i czy warto zamontować je w sportowym aucie?
Ogumienie niskoprofilowe, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się niskim profilem oraz szerokim bieżnikiem. Definicja mówi, że są to opony, których profil jest nie większy niż 50%. Załóżmy, że mamy do czynienia z oponami sportowymi 17-calowymi w rozmiarze 225/50 R17. Pierwsza liczba to szerokość bieżnika wyrażona w milimetrach, natomiast druga oznacza procentowy stosunek wysokości do szerokości. Jak można zauważyć, wynosi on 50%. Po wykonaniu prostych obliczeń dowiemy się, że profil opony w podanym rozmiarze wynosi 112,5 milimetra.
Prezentowany rodzaj opon ma zarówno zalety, jak i wady. Do plusów takiego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim estetykę oraz lepsze właściwości jezdne przy dużych prędkościach, a w szczególności – podczas wchodzenia w zakręty. Opony niskoprofilowe doskonale sprawdzą się w samochodach sportowych, zapewniając świetną przyczepność i dynamikę jazdy. Niestety niski profil wiąże się również z kilkoma niedogodnościami. Sztywna konstrukcja przekłada się na mniejszą zdolność do tłumienia drgań. Kierowcy, którzy decydują się na taki rodzaj ogumienia, muszą być przygotowani na ograniczenie komfortu fizycznego i akustycznego.
Opony sportowe z bieżnikiem kierunkowym – czy sprawdzą się w sportowym samochodzie?
Opony samochodowe można podzielić także ze względu na budowę konstrukcji. Rodzaj bieżnika to jeden z najważniejszych parametrów, który charakteryzuje ogumienie. Wyróżnia się bieżniki kierunkowe, symetryczne i asymetryczne, jednak w sportowych samochodach najczęściej spotkamy się z pierwszym rodzajem.
Bieżnik kierunkowy można rozpoznać po charakterystycznym układzie rowków, które przypominają literę „V” lub „U”. Są one rozłożone symetrycznie względem siebie, przez co ślad opon pozostawiony na nawierzchni często określa się „wzorem w jodełkę”. Opony z konstrukcją kierunkową warto zamontować w sportowych pojazdach. Taki rodzaj ogumienia gwarantuje znakomite właściwości trakcyjne oraz maksymalną stabilność nawet w przypadku bardzo trudnych warunków drogowych.
Janusz, a jakie opony sportowe na Polskie drogi?