Samochody ciężarowe najczęściej pokonują bardzo długie trasy i to przeważnie na nich opiera się transport kołowy. Dobrej klasy monitoring GPS ułatwia zarządzanie takimi pojazdami i zwiększa ich bezpieczeństwo. To jednak niejedyne korzyści z jego stosowania.

Na koniec 2017 roku w Polsce zarejestrowanych było prawie 3,5 mln samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, czyli ponad 10% więcej niż w 2016 roku. W tym czasie samochody ciężarowe przewiozły 1,7 mld ton ładunków, czyli o 13% więcej niż w 2016 roku, jak wynika z danych GUS. Pod tym względem wyprzedziliśmy wszystkie inne kraje Unii Europejskiej. Polskie ciężarówki przewoziły ładunki zarówno na trasach krajowych (o 13,6% ton więcej niż rok wcześniej), jak i międzynarodowych (o 17,3% więcej) (źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/transport-i-lacznosc/transport/transport-wyniki-dzialalnosci-w-2017-roku,9,17.html). Osoby zarządzające tymi pojazdami musiały nie tylko odpowiednio wyznaczać dla nich trasy i pilnować terminów dostaw, ale również musiały zapewnić im bezpieczeństwo. Nic dziwnego, że wiele tych flot ma monitoring samochodów ciężarowych. Taki system najlepiej zamówić u dobrego dostawcy (np. SATIS), bo tylko wtedy będzie niezawodny.

Zalety monitoringu ciężarówek

Monitoring samochodów ciężarowych to właściwie same plusy. Wśród zalet można wymienić:

  • lokalizowanie położenia ciężarówki na cyfrowej mapie z dokładnymi koordynatami;
  • możliwość monitorowania przejazdu samochodu na bieżąco i obserwowania jego aktualnej trasy;
  • szybkie reagowanie na problemy, które pojawią się na trasie (np. korki, wypadki) i wyznaczanie nowej trasy przejazdu;
  • uzyskiwanie dokładnych danych na temat historii przejazdów ciężarówki;
  • zwiększenie bezpieczeństwa ciężarówki i kierowcy – błyskawiczne reagowanie na niebezpieczeństwa.

Jak działa monitoring samochodów ciężarowych?

Monitoring samochodów ciężarowych opiera się przede wszystkim na niezawodnym lokalizatorze GPS. To on jest sercem systemu i pozwala na bieżąco monitorować położenie pojazdu. Taki lokalizator, oprócz tego, że posiada odbiornik GPS i modem GPRS, który wysyła dane z lokalizatora do systemu monitoringu, może również posiadać dodatkowe czujniki. Te czujniki mogą odczytywać różne parametry pracy ciężarówki. Oczywiście monitoring może również korzystać z różnych dodatkowych modułów w zależności od potrzeb konkretnej firmy.

Dobrej klasy monitoring samochodów ciężarowych może znacznie ułatwić zarządzanie pojazdami i zwiększyć ich bezpieczeństwo nawet na najdłuższych trasach. Warto zatem wybrać system monitoringu sprawdzony, który nie ulega łatwo awariom i ma zapewnione dobre wsparcie techniczne.

Share.

Leave A Reply