Kiedy możesz parkować po lewej stronie ulicy? Przepisy nie określają tego jednoznacznie, a błędy w ocenie sytuacji mogą słono kosztować.

Przepisy  dotyczące parkowania po lewej stronie jezdni nie są precyzyjne. W wielu krajach Europy postój przy lewej stronie jest zakazany. Tak jest na przykład w Niemczech, gdzie za postój po lewej stronie ulicy można dostać niemały mandat od policji. W Polsce jednak panuje w tej kwestii swoista “wolna amerykanka”. Dlatego też kierowca, który chce zaparkować po lewej stronie musi mieć oczy szeroko otwarte.

Brak precyzyjnych i jasnych przepisów dotyczących ruchu drogowego to zmora. Dotyczy nas wszystkich. Brak precyzji skutkuje szerokim polem dowolnej interpretacji, co może być męczące, zwłaszcza, gdy dotyczy nawet tak podstawowych kwestii, jak parkowanie. Teoretycznie, w Polsce można parkować po lewej stronie ulicy, ale … nie zawsze. Co to oznacza? Otóż, to czy możesz zaparkować, zależy od oceny sytuacji przez policjanta czy strażnika miejskiego. Nijak to się ma do precyzyjnych przepisów, czyli wolno albo nie wolno.

Parkowanie po lewej stronie ulicy jest dozwolone, ale …

Polskie przepisy pozwalają na parkowanie po lewej stronie ulicy w konkretnych sytuacjach. Jakie to sytuacje? Bez problemu zaparkować po lewej stronie ulicy można w obszarze zabudowanym i na drogach o małym natężeniu ruchu. I tu mamy do czynienia z pierwszą pułapką, bo kto ma interpretować, która droga charakteryzuje się małym natężeniem ruchu? Oczywiście, władza, czyli policja lub straż miejska lub gminna. Ocena takiej sytuacji, dokonana przez kierowcę a przedstawiciela władzy może być diametralnie różna.

Kiedy ruch jest natężony, a kiedy nie?

W miastach nie brakuje bocznych uliczek. Ruch na nich wzmożony jest wówczas, gdy mieszkańcy wyjeżdżają do pracy i z niej wracają, czyli w godzinach porannych i popołudniowych. Wówczas nie tylko trudno przez nie przejechać, ale też znalezienie miejsca do parkowania jest niemal niemożliwe. Strefa parkowania jest w tych godzinach oblężenia. Ale w pozostałych porach dnia ruch na bocznych uliczkach zamiera, a miejsc parkingowych jest dużo więcej. Trudno więc orzekać, czy mamy do czynienia z ulicą o małym, czy dużym natężeniu ruchu. Teoretycznie więc możesz parkować po lewej stronie, jednak stróż prawa może być innego zdania. Pewności nie masz.

Na drogach jednokierunkowych parkowanie przy lewej krawędzi jezdni jest dopuszczalne, ale…

Parkowanie przy lewej krawędzi jezdni dopuszczalne jest na drogach jednokierunkowych, o ile odcinek ulicy nie jest objęte zakazem parkowania lub postoju. Jeśli takiego zakazu nie ma, możesz spokojnie zostawić pojazd przy lewej krawędzi jezdni.

Pułapka na drogach dwukierunkowych. Postój może skończyć się holowaniem auta. Na twój koszt!

Łatwo natomiast wpaść w pułapkę, parkując po lewej stronie jezdni na drodze dwukierunkowej. W Polsce nie ma obowiązku stawiania znaków obustronnych, więc nie zawsze widzisz znak, który jest przed tobą po lewej stronie. Dobrze, znak widzisz, ale nie widzisz tego, co on nakazuje. Parkując więc “pod prąd”, musisz upewnić się, że w danym miejscu nie obowiązuje zakaz parkowania lub postoju. Musisz więc upewnić się, że możesz w tym miejscu zaparkować, co oznacza czasem kilkusetmetrowy spacer do najbliższego skrzyżowania. Kto powiedział, że będzie łatwo? Tłumacząc się policjantowi lub strażnikowi miejskiemu, że nie widziałeś znaku, że jest on niewidoczny, nic nie osiągniesz, a za załamanie zakazy zostaniesz ukarany mandatem. Mało tego, jeśli policjant lub strażnik miejski uzna, że twoje auto zagraża bezpieczeństwu ruchu lub powoduje utrudnienie w ruchu dla innych pojazdów, bez litości zostanie on odholowany przez wezwaną pomoc drogową. Oczywiście na twój koszt.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę http://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl zajmującą się transportem pojazdów i maszyn oraz pomocą drogową w Poznaniu.
Share.

Leave A Reply