Prowadzenie samochodu jest umiejętnością nie tylko praktyczną, ale dla wieku kierowców także przyjemną. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jaki uprawnienia możesz zdobyć w szkole jazdy!

  1. Kto ma obowiązek przystąpić do teoretycznego kursu na prawo jazdy?
  2. Jaki jest najpopularniejszy kurs wybierany przez przyszłych kierowców?
  3. Jakie uprawnienia są niezbędne, aby zostać kierowcą zawodowym?
  4. Kursy oferujące łączone uprawnienia

Nowoczesne szkoły jazdy oferują szereg kursów przygotowujących do egzaminów. Dodatkowo pozwalają zapoznać się z niezbędną teorią oraz odświeżyć dawno zdobyte umiejętności w bezpiecznych warunków, podczas jazd doszkalających.

Kto ma obowiązek przystąpić do teoretycznego kursu na prawo jazdy?

Chcąc zdobyć prawo jazdy w Warszawie lub jakimkolwiek innym mieście, konieczne jest odbycie kursu organizowanego przez szkołę jazdy. W jego skład wchodzi część teoretyczna oraz praktyczna. Następnie należy prawidłowo wykonać egzaminy wewnętrzne, aby móc podejść to oficjalnych, organizowanych przez WORD.

Egzamin teoretyczny jest pierwszym etapem, bez którego nie ma możliwości podejścia do egzaminu praktycznego. Do jego zdania zobowiązani są kursanci, którzy pierwszy raz chcą uzyskać prawo jazdy danej kategorii lub przekroczyli dopuszczalną liczbę punktów, bądź ew. chcą odzyskać w jakiś sposób utracone uprawnienia.

Teoretycznie, prawo do przystąpienia do egzaminu teoretycznego mają osoby, które jeszcze nie wzięły udziału w kursie. Jeśli uzyskają pozytywny wynik, mogą nie uczęszczać na teoretyczną część kursu, organizowaną przez szkołę jazdy.

Jaki jest najpopularniejszy kurs wybierany przez przyszłych kierowców?

Kursanci rozpoczynający naukę w szkole jazdy chcą w sposób odpowiedzialny i skuteczny nauczyć się prowadzić pojazd. Najczęściej są to osoby wybierające kategorię B. Po zdaniu egzaminu uzyskają prawo do prowadzenia samochodów osobowych, ale nie tylko.

W obrębie kategorii B znajdują się również samochody dostawcze, quady, trójkołowce, traktory oraz niektóre typu motocykli.

Kluczowym kryterium segregującym samochody, do których prowadzenia uprawnia kategoria B, jest ich masa. Dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 3,5 ton. Dodatkowym prawem kierowców legitymujących się prawem jazdy tego typu jest możliwość holowania dopuszczalnym autem przyczepy lekkie. Jej masa nie może przekraczać 750 kilogramów. W efekcie powstały zestaw może ważyć do 4250 kilogramów.

Chętnie wybieranym kursem jest także kategoria A, uprawniająca to prowadzani motocykli.

Jakie uprawnienia są niezbędne, aby zostać kierowcą zawodowym?

Wiele osób czujących się pewnie za kierownicą, chce zmienić ścieżkę kariery i zostać kierowcą zawodowym. Aby było to możliwe, niezbędne jest prawo jazdy kategorii C, D, E lub różnorodnych ich kombinacji.

Kategoria C uprawnia do prowadzenia samochodów ciężarowych, a więc tych, których masa przekracza 3,5 tony. Dodatek E w zapisie, zarówno kategorii B, jak i C oznacza posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem z przyczepą.

Natomiast kategoria prawa jazdy D to uprawnienie do prowadzenia autobusów. Kryteria w tym przypadku są bardziej rozbudowane i obejmują m.in. ukończone 24 lata oraz prawidłowo zaliczona kwalifikacja wstępna.

Kursy oferujące łączone uprawnienia

Wielu kierowców, którym zależy na uzyskaniu szerokich uprawnień, wybiera kursy łączone. Bardzo popularnym kursem jest kategoria B+E uprawniająca do prowadzenia samochodu wraz z przyczepą. Podobnie jak w przypadku C+E możliwe jest prowadzenie samochodu dopuszczalnego dla kategorii C wraz z przyczepą. Występuje  także kategoria D+E, działająca analogicznie.

Jeśli jesteś zainteresowany kursem na prawo jazdy, zapoznaj się z ofertą dostępną na: https://gsszkolenia.pl/kursy-udt/

Share.

Leave A Reply