Nie tylko firmy świadczące każdego dnia pomoc drogową lub transportową, ale również osoby prywatne coraz częściej korzystają z lawet samochodowych. W końcu jest to wyjątkowo uniwersalny dodatek, dzięki któremu odholujesz auto, przewieziesz nowo sprowadzony pojazd, przetransportujesz ciężki towar bądź zyskasz niezbędny element do prowadzenia swojej firmy. Jednak będziesz mógł skorzystać z tych możliwości tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na odpowiednią lawetę. W naszym artykule podpowiadamy jak to zrobić abyś był zadowolony z zakupu.

Najważniejsze zasady wyboru lawet samochodowych

Wybierz dopasowany rodzaj lawety

Bez problemów znajdziesz lawetę samochodową, która dopasuje się do Twojej działalności bądź indywidualnych potrzeb. Wystarczy, że zdecydujesz się na odpowiedni rodzaj.

Poniżej wymieniamy jakie są rodzaje lawet, z którymi spotkasz się w sklepach z przyczepami samochodowymi oraz na różnych portalach sprzedażowych i aukcyjnych:

  • lawety hakowe i łańcuchowe – te modele są rzadko używane, ponieważ nie zawsze zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas przewozu, dlatego są dobre do transportu uszkodzonych pojazdów z wykorzystaniem łańcuchów i specjalnego haka;
  • lawety z jarzmem metalowym — są wyposażone w metalowe jarzmo, umieszczane między przednimi i tylnymi kołami przewożonego pojazdu, takie lawety samochodowe ograniczają ryzyko uszkodzenia auta podczas transportu;
  • lawety z płaską platformą — to najczęściej wybierane modele ze względu na obecność nowoczesnych podnośników i wysięgników, umożliwiających łatwe załadowanie pojazdu na lawetę.

Sposób wykonania konstrukcji

Dokładne sprawdzenie trwałości konstrukcji to jedna z najważniejszych zasad, którą musisz wziąć pod uwagę podczas wybierania każdej lawety samochodowej. Zwróć uwagę na solidność spawów oraz rodzaj materiału, wykorzystanego do produkcji lawety samochodowej. Najlepiej sprawdza się wysokiej jakości stal, ponieważ jest odporna na odkształcenia i duże ciężary, dzięki czemu bez problemu zachowa swój pierwotny kształt.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Dodatkowo zwróć uwagę na to, jak lawety samochodowe są chronione przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W końcu to również wpływa na jakość i trwałość konstrukcji. Najlepiej, jeśli wszystkie elementy są pokryte cynkiem hutniczym bądź lakierem, a wtedy metal jest jeszcze skuteczniej zabezpieczony przed korozją. Spradzenie czy zostały zastosowane takie rozwiązania pozwolą na dłuższe i bezpieczniejsze użytkowanie lawety.

Homologacja lawety

Jeśli kupujesz nową lawetę, to musisz postarać się o jej homologację. W innym przypadku nie możesz z niej korzystać. Dlatego najczęściej wybierane są produkty „z drugiej ręki”. Dzięki temu masz pewność, że laweta jest zarejestrowana, a Ty zyskujesz gotowy do użycia element wyposażenia. Poza tym możesz dołączyć lawetę do auta nawet wtedy, gdy masz jedynie prawo jazdy kategorii B. Wówczas zadbaj o to, żeby maksymalne obciążenie wynosiło 3,5 tony.

Mamy nadzieje, że nasze wskazówki ułatwią Ci wybór lawety samochodowej.

Share.

Leave A Reply