Felgi aluminiowe stanowią bardzo istotną dekorację auta, lecz nie tylko. Pomagają zachować właściwe własności jezdne. Aby zachować je w nienagannym stanie i sprawić, żeby upiększały, a nie oszpecały auto, warto o nie cyklicznie dbać. W przypadku felg aluminiowych nie wystarczy jedynie spryskać ich na myjni ręcznej. W celu dokładnego czyszczenia felg należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Przekonajmy się.

Od czego zacząć mycie felg?

Aby przejść przez cały proces czyszczenia felg aluminiowych sprawnie i bez kłopotów na samym początku należy posiąść stosowną wiedzę na ten temat. Zasadniczo w takim przypadku możemy wyróżnić dwa rodzaje podstawowego brudu, który występuje na tej części auta. To zanieczyszczenia pochodzące z drogi oraz klocków hamulcowych. Szczególnie ten drugi rodzaj brudu wymaga dokładnego mycia felg. Niezależnie od tego czy bierzemy się do mycia felg stalowych, czy aluminiowych musimy zadbać o zakup specjalistycznych płynów kwasowych z odczynami zasadowymi, które skutecznie usuną tego typu zanieczyszczenia.

Drugą kwestią jest to, aby regularnie dbać o stan samochodu, szczególnie jeżeli chodzi o felgi. Jeżeli dbamy o nie bardzo rzadko, to nawet najlepszy specyfik może od razu nie poradzić sobie z kilkuwarstwowym brudem, który zdążył już wtopić się przy rozgrzanych felgach. Jeżeli posiadamy felgi stalowe, to warto co jakiś czas wymieniać kołpaki, korzystając z takich miejsc, jak hurtownia kołpaków samochodowych.

Czyszczenie felg aluminiowych powinno odbywać się przynajmniej raz na kwartał. Co 2-3 tygodnie warto zastosować odpowiedni wosk lub impregnat, który ułatwi nam późniejszą pielęgnację.

Czyszczenie alufelg — krok po kroku

Częste mycie felg to bardzo ważna kwestia, szczególnie jeżeli jesteśmy właścicielami felg chromowanych, na których brud po klockach jest bardzo widoczny. W takim przypadku nie powinniśmy dopuszczać do dużego stopnia zabrudzenia kół, gdyż ciężko będzie się pozbyć wszystkich zanieczyszczeń za jednym razem.

Przed przystąpieniem do samej pielęgnacji warto odpowiednio się przygotować. Dobrze będzie, jeżeli pod ręką znajdzie się standardowe wiaderko i gąbka, a najlepiej myjka ciśnieniowa. Przydatnymi akcesoriami mogą okazać się także mała szczotka lub pędzelek do usuwania brudu z trudno dostępnych miejsc. Oczywiście należy także wcześniej zakupić wysokiej jakości kosmetyki do mycia felg i kołpaków.

Sam proces czyszczenia jest bardzo łatwy. Na samym początku spryskujemy koła specjalnym środkiem. Omijamy miejsca, w których widoczne są odpryski lakieru. Następnym etapem jest naniesienie na felgi preparatu. Po chwili felgi są gotowe do spłukania – cały brud oraz resztki detergentu muszą zostać usunięte. Pamiętajmy, aby uniknąć sytuacji, w której naniesiony specyfik zaschnie. Konieczne będzie wówczas przeprowadzenie całego procesu od początku.

Odpowiednia konserwacja felg aluminiowych – najważniejsze kwestie

Jeżeli zabieramy się do mycia obręczy i innych części alufelg musimy pamiętać o tym, że tak samo jak w przypadku całościowego mycia samochodu musimy używać tylko sprawdzonych środków. Stosowanie produktów na bazie kwasów nieznanego pochodzenia może skutkować zniszczeniem czyszczonej powierzchni.

Przy dokładnym umyciu warto pamiętać o tym, aby nie stosować zbyt twardej szczotki. Może to grozić porysowaniem warstwy lakieru felg. Należy także uważać na stosowanie myjki pod ciśnieniem w przypadku felg z widocznymi odpryskami – zbyt duże ciśnienie może powiększyć szkody i bardziej uszkodzić powierzchnię.

Mycie alufelg powinno być szczególnie dokładne, jeżeli mamy do czynienia z dużą ilością pyłu z klocków hamulcowych. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, ważna jest tu częstotliwość mycia. Taki brud pozostawiony na dłuższy czas będzie wymagał co najmniej kilkukrotnego mycia felg.

Po zakończeniu procesu mycia warto pokryć felgi cienką warstwą wosku, która sprawi, że brud nie będzie się nawarstwiał, a następne mycie będzie o wiele łatwiejsze.

Share.

Leave A Reply