Marka Mio znana jest z produkcji między innymi nawigacji i rejestratorów samochodowych, a także urządzeń combo łączących oba powyższe funkcje. W swoim najnowszym produkcie postanowiła jednak skoncentrować się na pierwszej z nich. Pilot 15 LM, bo o nim mowa, ma być w założeniu prostym i niezawodnym urządzeniem nawigującym, które w dodatku dostępne będzie w rozsądnej cenie. Sprawdźmy zatem czy tak jest w rzeczywistości.

Nawigacja dostępna jest w sklepach już od 299zł więc spokojnie można stwierdzić, że przynajmniej jedno z założeń spełnia. Jest niedroga. W tej cenie otrzymujemy:

 • Urządzenie nawigujące
 • Kabel USB
 • Papierowe instrukcje oraz gwarancję
 • Przyssawkę na szybę wraz z dedykowanym uchwytem
 • Ładowarkę samochodową z łączem mini USB

Pierwsze wrażenia

Zarówno przyssawka jak i uchwyt sprawiają wrażenie solidnych i wykonane są z dobrej jakości plastiku. Co więcej utrzymują się na szybie nawet w trzydziestostopniowym upale oraz podczas jazdy wyboistymi drogami. Również do ładowarki nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Gruba wtyczka wydaje się być odporna na częste użycie.

Wracając do samego urządzenia, wykonane jest z równie dobrych materiałów jak akcesoria. Czarna, niepalcująca się obudowa mieści matowy ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 480 x 272, który nawet podczas słonecznych dni był wystarczająco wyraźny. Dobre spasowanie elementów sprawie, że nawet próba wygięcia nawigacji nie powoduje żadnych trzasków a montaż w uchwycie jest bezproblemowy. Na lewej stronie obudowy znajdziemy wszystkie wejścia tj.: gniazdo słuchawkowe, slot na kartę micro SD, a także wejście miniUSB. To ostatnie wg mnie mogłoby znajdować się po przeciwległej stronie, bo choć wtyczka zasilająca jest kątowa, to jednak czasem przewód niepotrzebnie plątał mi się pod ręką. Z kolei włącznik, w tradycyjnym dla Mio pomarańczowym kolorze umiejscowiony jest na górnej krawędzi. Plecki mieszczą w sobie przycisk reset jak i głośnik, który daje sobie radę nie tylko z dźwiękiem silnika ale także radia.

Tyle znajdziemy w pudełku, a co znajdziemy w samej nawigacji? Jej sercem jest procesor ARM Cortex A7 800MHz wspomagany 128MB pamięci RAM, zawiadujący systemem Windows CE 6.0. Dzięki czemu mamy możliwość wgrywania własnych map. Na pokładzie domyślnie znajdują się mapy 45 krajów Europy dostarczane przez Tele Atlas. Producent zapewnia dożywotnią ich aktualizację cztery razy do roku. Jako że Pilot 15 LM nie posiada modułu WiFi update dobywa się za pomocą kabla miniUSB i aplikacji MioMore Desktop. Do prawidłowego odbioru sygnału GPS wykorzystywany jest moduł MSR2112, który działa całkiem sprawnie i fixa łapie po kilku sekundach, nie gubiąc go nawet w długim na 650 metrów Tunelu Katowickim. Za długi czas działania odpowiada bateria o pojemności 650mAh, co powoduje że całość waży 168g.

Pilot w praktyce

Mio z założenia nie posiada zaawansowanych funkcji takich jak powiadamianie o korkach TMC czy wyszukiwanie online. Jest to proste urządzenie i łatwe w obsłudze.  Kafelkowy ekran główny ma pięć ikonek prowadzących nas do najważniejszych funkcji. Wyznaczanie dłuższych tras zajmuje nawigacji trochę czasu. Jeśli nie wybierzemy w opcjach domyślnego trybu, a mamy do wyboru cztery możliwe: łatwy, szybki, krótki oraz eco, to Mio pokaże nam wszystkie dostępne. I tak cztery alternatywy trasy Katowice – Darłowo (ok 650km) przeliczane są w ok. 2 minuty. Przy każdej z nich otrzymujemy informację o czasie jak i długości, a jako pierwsza kalkulowana jest ta, która wybrana była przez poprzednio.

Z kolei wyznaczenie 100km trasy Katowice – Wisła trwa niecałe 20 sekund. Już podczas jazdy zarówno do prowadzenia jak i przeliczania nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Odrobinę „kwadratowy” damski głos wyraźnie wskazuje kiedy i w jaką ulicę należy skręcić, przy okazji podając jej nazwę. Na trasach wielopasmowych, mamy do dyspozycji asystenta pasa ruchu, więc nie ma problemu z ustawieniem się na odpowiednim pasie, z kolei asystent prędkości, przypomina nam o przepisowej jeździe.


Podsumowanie

Ktoś może powiedzieć: po co mi nawigacja, a w dodatku taka prosta, skoro mam już jedną w telefonie. Oczywiście jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy.  Jednak z drugiej strony nie wszyscy potrzebują zaawansowanych funkcji, przedkładając nad nie prostotę obsługi. W dodatku dedykowane urządzenie odciąży telefon, co jest szczególnie ważne w komórkach ze zintegrowaną baterią.

Nawigacja offline ma też tą niebagatelną zaletę, że nie jesteśmy non stop śledzeni przez wielkiego brata, gdyż nawet po wyłączeniu wszystkich opcji Google śledzi nasze ruchy. Więc jeśli zaakceptujemy wszystkie niedogodności takie jak niezbyt szybkie wyznaczanie trasy czy brak aktualizacji w locie, to Mio Pilot 15LM da się polubić i będzie całkiem dobrym kompanem w podróżach w nieznane.

Mio Pilot 15 LM

299 zł
8.1

Ocena końcowa

8.1/10

Zalety

 • Prostota obsługi
 • Niska cena
 • Dobra jakośc wykonania
 • Asystent pasa ruchu

Wady

 • Brak aktualizacji trasy online
 • Dość długie wyznaczanie trasy
 • Nienaturalny głos lektora
Share.

About Author

Leave A Reply