Dobrym wprowadzeniem do tematu sztuk walki, jest cytat Michael`a J. Lorden, pochodzący z książki Oyama Legenda i Dziedzictwo „W sztukach walki introspekcja rodzi mądrość. Zastanawiaj się nad sobą starając się stale rozwijać”. Jest to doskonała definicja terminu sztuk walki, które skupiają się na ciągłym treningu, opartym na samoobronie oraz doznaniu duchowym.

Poznaj najpopularniejsze sztuki walki i zagłęb się w tajniki karate

Dobrym wprowadzeniem do tematu sztuk walki, jest cytat Michael`a J. Lorden, pochodzący z książki Oyama Legenda i Dziedzictwo „W sztukach walki introspekcja rodzi mądrość. Zastanawiaj się nad sobą starając się stale rozwijać”. Jest to doskonała definicja terminu sztuk walki, które skupiają się na ciągłym treningu, opartym na samoobronie oraz doznaniu duchowym.

Sztuki walki – czym są i jak wpływają na życie

Sztuki walki są rodzajem walki wręcz na krótkim dystansie, niekiedy przy użyciu broni białej.

Mają one na celu przygotować praktykującego po pierwsze, do skutecznej obrony przed zagrożeniem, po drugie, równie ważne lub nawet ważniejsze, sztuki walki prowadzą do samodoskonalenia, rozwijania relacji człowieka z duchowością. Skupiają się one, na poznawaniu i zakorzenianiu takich wartości jak pracowitość, szacunek okazywany przeciwnikowi oraz dyscyplina. Osoby, które uprawiają sztuki walki, uczą się tego, że jeśli chcą zagłębić się w tajemnice wewnętrznego odczuwania prawdy, muszą wcześniej wyzwolić się z własnych więzów.

Wyróżnia się sztuki walki:

  •  Ju-jitsu
  •  Kung-fu
  •  Tai-chi
  •  Aikido
  •  Judo
  •  Karate
  •  Taekwondo
  •  Capoeira
  •  Muai thai
  •  BJJ

Jaka jest różnica między sztukami walki a sportami walki

Termin sztuk walki i sportów walki często jest używany przemiennie. Terminy te nie posiadają jednak tego samo znaczenia. Sztuki walki skupiają się na osiągnięciu równowagi w opanowaniu technik walki oraz na aspekcie psychicznym. Przykładają dużą wagę do osiągnięciu harmonii ducha i ciała, tak ja w klubie karate Hayabusa.

Sporty walki natomiast, poświęcają się nauce technik wykorzystywanych do rywalizacji, skupiają się bardziej na rywalu niż na samorozwoju psychicznym i duchowym.

Karate – dlaczego jest to tak wyjątkowy sport?

Najważniejsze co musi wybrzmieć na początku, to fakt, że karate nie jest bijatyką, to sztuka.

Trening karate niesie w sobie wiele ważnych i potrzebnych lekcji. Jest to rodzaj sztuki walki, w której nie używa się żadnej broni. Cała uwaga skupiona jest na doskonaleniu sztuki samoobrony, poszerzaniu własnych granic i pozbywaniu się ograniczeń. Walka karate przeprowadzona jest przy wykorzystaniu wyłącznie ludzkiego ciała i umysłu. W swojej książce Gichin Funakoshi wspominał, „osoba dbająca jedynie o siebie samego, która nie zwraca uwagi na innych, nie kwalifikuje się na ucznia karate-do”.

Jest to ważny fakt ukazujący, że karate jest sportem, który nie skupia się tylko na uczniu jako jednostce ale również zwraca uwagę na wrażliwość względem bliźniego.

Czego uczy karate

Karate to sport, który wypełniony jest niesamowitą mądrością. Jeśli zechcesz wyciągnąć z niego ważne lekcje, to jesteś w stanie poznać wiele prawd rządzących człowiekiem.

Karate poświęca się równowadze pomiędzy siłą fizyczną a duchowością. Stanowi idealną harmonię psychiki i ciała. Praktykując karate nauczysz się wytrwałości a każda twoja porażka będzie cię jedynie wzmacniała. Skupisz się również na wewnętrznym odczuwaniu siebie i wszechświata. Poprawi się twoja koncentracja i umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika. Karate nauczy cię radzić sobie ze stresem oraz własnymi emocjami. Pozwoli ci również, poznać ograniczenia własnego ciała i ukaże możliwości przezwyciężania samego siebie. Jest to sport, który pozwoli ci dojrzeć duchowo i fizycznie.

Dlaczego podczas ciosu karate następuje głośny krzyk

Karate jest sportem, który kryje w sobie wiele tajemnic. Większość z nich można odkryć dopiero w momencie gdy samemu doświadczy się jego wyjątkowych właściwości. Ale są też takie sekrety, które można logicznie wytłumaczyć, jednym z nich jest okrzyk wydawany przez karatekę.

Krótki krzyk pochodzący z dolnej części brzucha nosi nazwę „to kiai”. Jego zadaniem jest wystraszyć przeciwnika i wzmocnić pewność siebie osoby zadającej cios. Pomaga on również, oczyścić własną głowę z niepotrzebnych myśli. Często działa jak najlepszy energetyk, który potrafi pobudzić i zmotywować do działania. Wielu sportowców posiada własne unikalne rytuały, które pomagają skoncentrować im się na wykonywanym działaniu. W przypadku karateków, krzyk wyzwala w nich najlepsze z możliwych instynktów, równocześnie dbając o pozostanie w wyjątkowym skupieniu i koncentracji.

Share.

Leave A Reply