Używane auta stanowią naprawdę znaczną część naszego rynku samochodowego – najpewniej ze względu na swoją korzystną cenę. Okazuje się jednak, że ubezpieczenie dziesięcioletniego lub starszego modelu może mocno nadszarpnąć domowy budżet. Zobacz, jak tanio ubezpieczyć stare auto!

Stare auta – dlaczego ich ubezpieczenie kosztuje więcej?

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki dla starszych samochodów? W gruncie rzeczy to dość proste – im starszy samochód, tym bardziej wyeksploatowane jego podzespoły. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że starsze auto stanowi dla ubezpieczyciela większe ryzyko – w końcu szanse na to, że ulegnie awarii są znacznie wyższe. Wysokie stawki OC są zatem pewnego rodzaju rekompensatą, która ma równoważyć to ryzyko.

Jak znaleźć dobre OC dla starszego samochodu?

Choć zwyżkę dla starszych modeli stosuje zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych, nie można powiedzieć, że jest to działanie typowe dla wszystkich. Zamiast więc godzić się na stawkę proponowaną przez obecnego ubezpieczyciela, poszukaj nowej – istnieją duże szanse na to, że uda Ci się znaleźć coś korzystniejszego dla Twojego portfela.

Jak szukać ubezpieczenia samochodu? Najlepiej skorzystać w tym celu z internetowej porównywarki: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-oc-ac/. Wystarczy tylko wypełnić formularz swoimi danymi oraz informacjami o samochodzie, a system przeanalizuje je i pokaże Ci tylko te oferty, z których rzeczywiście możesz skorzystać. Teraz tylko je porównaj pod kątem ceny i zakresu ochrony ubezpieczeniowej i już – oto nowe, tańsze ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu. Możesz je też od razu kupić online bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach.

A może złomowanie?

Niestety nie w każdej sytuacji dalsza eksploatacja i ubezpieczenie samochodu ma sens. Jeśli auto jest już naprawdę wiekowe, ma sporo usterek technicznych, a ich naprawa nie skutkuje, gdyż od razu się odnawiają, najlepszym wyjściem będzie zakup nowego pojazdu. Co jednak zrobić ze starym, całkowicie niesprawnym autem? Najlepiej je zezłomować – tylko wtedy zyskasz pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione prawidłowo i możesz legalnie przestać opłacać jego składkę OC. Pamiętaj o tym, że pozostawienie niesprawnego auta w garażu nie rozwiązuje Tojego problemu – nawet, jeśli nie da się nim jeździć i od lat nie był używany, prawo i tak nakłada na Ciebie obowiązek wykupienia dla niego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Decydując się na ten krok, uważaj na to, by wybrać właściwe miejsce do złomowania. Ważne, żeby posiadało oficjalne pozwolenie na taką działalność i mogło wystawić Ci zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu – w przeciwnym razie nie wyrejestrujesz samochodu i będziesz musiał dalej opłacać jego ubezpieczenie, a przecież Twoją motywacją do tego wszystkiego było uniknięcie konieczności dalszego płacenia za OC.

Share.

Leave A Reply