Ubezpieczenie OC to obowiązek dla każdego właściciela samochodu. Klient ma dowolność w wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego i oferty, z której zechce skorzystać. Sprawdźmy, jak wybrać ubezpieczenie OC i na co w takim wypadku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Można przyjąć, że w przypadku ubezpieczenia OC komunikacyjnego głównym czynnikiem wyboru polisy powinna być cena ubezpieczenia, czyli wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej.

Zakres ubezpieczenia nie tak istotny

Nie ma w praktyce znaczenia, z jakiej oferty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej skorzysta właściciel samochodu, ponieważ każde zapewni mu tę samą ochronę ubezpieczeniową. Natomiast oferty polis OC mogą różnić się wysokością składki. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne kryteria przy jej wyliczaniu.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące komunikacyjne polisy OC muszą zapewniać klientom ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej. Obejmuje ona finansowe konsekwencje szkód wywołanych przez kierującego ubezpieczonym pojazdem w ruchu drogowym. Mogą one dotyczyć szkód osobowych i majątkowych.

Ustawa określa również precyzyjnie poziom minimalnych sum gwarancyjnych, jakie muszą zapewniać ubezpieczyciele. W przypadku polisy OC sumy te wynoszą:

  • 5 210 000 euro – przy szkodach na osobie, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • 1 050 000 euro – przy szkodach w mieniu, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Do przeliczenia podanych sum na złotówki należy stosować średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień wyrządzenia szkody.

Najlepsze ubezpieczenie OC to najtańsza polisa

Aby sprawdzić, który z ubezpieczycieli może zaoferować nam tanie OC, trzeba przeanalizować co najmniej kilka ofert ubezpieczeniowych. Można też wyszukać tanie ubezpieczenie samochodu z ubezpieczamy-auto.pl. Na stronie tej porównywarka ofert OC można sprawdzić, który z ubezpieczycieli może zaoferować dla danego auta i kierowcy najtańszą polisę obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zaoszczędzi nam to czas i pieniądze.

Kalkulator ubezpieczenia oc wymaga przy tym podania takich parametrów jak:

  • dane ubezpieczanego pojazdu: rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa, pojemność silnika, liczba drzwi, wersja pojazdu, tryb wykorzystywania, rejestracja samochodu na firmę, kolor pojazdu, aktualny przebieg w tys. km, liczba przejeżdżanych km w ciągu roku, kraj pierwszej rejestracji, zabezpieczenia zamontowane w aucie;
  • dane umowy ubezpieczeniowej – typ ubezpieczenia, data rozpoczęcia okresu ochrony ubezpieczeniowej;
  • dane kierowcy (osoby ubezpieczającej pojazd) – imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, rok uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, płeć, stan cywilny, wykonywany zawód, wysokość zniżek wynikających z bezszkodowej jazdy (liczba bezszkodowych lat).

Na tej podstawie algorytm kalkulatora wylicza składki na OC, korzystając z ofert znajdujących się w bazie. Po kilku sekundach od chwili wypełnienia formularza elektronicznego użytkownik może już przejrzeć, jakie oferty mają dla niego poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak można zaoszczędzić na OC?

Wiemy już, że im tańsze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla samochodu, tym lepiej. Są sposoby, żeby zaoszczędzić na składce. Najwięcej pieniędzy zatrzymamy w kieszeni, jeśli osoba ubezpieczająca auto będzie dysponować najwyższymi zniżkami – 60-70 proc. stawki podstawowej ceny za polisę OC. Przysługują one za bezszkodową jazdę i w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego mogą być inaczej przyznawane. Na przykład będzie to 10 proc. zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy.

Jeśli jednak osoba, która ubezpiecza auto, nie ma zniżek, a na domiar złego jest młodym, niedoświadczonym kierowcą, to nie dość, że będzie musiała uiścić pełną kwotę składki, to jeszcze zapłacić może w wielu przypadkach zwyżkę za młody wiek (dla kierowców w granicach 18-26 lat). Można uniknąć zwyżki i drogiej składki na OC, jeśli samochód ubezpieczymy w takim przypadku ze współwłaścicielem, który ma maksymalne możliwe zniżki. Towarzystwo ubezpieczeniowe właśnie je weźmie pod uwagę przy wyliczaniu oferowanej składki.

Innym sposobem na oszczędność jest zarejestrowanie samochodu w mniejszej miejscowości, w której najczęściej będziemy nim jeździć. W większych miastach ubezpieczyciele przy szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego, które ma wpływ na koszt ubezpieczenia, biorą pod uwagę większą częstotliwość wypadków. Zniżkę na OC można otrzymać również dzięki wykupywaniu polisy przez internet, na przykład za pośrednictwem wspominanej porównywarki i kalkulatora oraz za wykupienie OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, jak AC i assistance czy NNW.

Share.
0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
5 lat temu

W przypadku OC to trzeba zwrócić uwagę na cenę 🙂 różnice nawet 200% się zdarzają w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz kod z dowodu rejestracyjnego i w 5 sek widzisz różnicę bez wpisywania danych a polisa

Michał
5 lat temu

W przypadku OC to trzeba zwrócić uwagę na cenę 🙂 różnice nawet 200% się zdarzają w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz kod z dowodu rejestracyjnego i w 5 sek widzisz różnicę bez wpisywania danych a polisa już w 40 sek. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

2
0
Would love your thoughts, please comment.x