Każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje wyliczenia wysokości składki na podstawie historii wykupionych polis oraz bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Często podczas kalkulacji kosztu ubezpieczenia wykorzystuje się system tzw. bonus-malus. Na czym dokładnie polega jego rola? Jak wylicza się składki, korzystając z tego systemu?

Co to jest system Bonus Malus?

Mówiąc najprościej, jest to metoda obliczania wysokości składki ubezpieczeniowej na podstawie historii ubezpieczeniowej kierowcy. Wykorzystuje się wówczas przyznawanie zniżek lub zwyżek kosztów polisy w zależności od tego, czy kierujący nie powoduje żadnych szkód drogowych.

W systemie bonus malus każdy właściciel samochodu jest przypisany do określonej grupy taryfowej. Właśnie na tej podstawie są mu przyznawane wzrosty bądź obniżki cen składki za ubezpieczenie. Kierowca jest umieszczany w klasie taryfowej na podstawie bezszkodowości jazdy.

Może być więc to grupa obejmująca prowadzących auta w sposób całkowicie bezpieczny od kilku lat, a może znaleźć się wśród osób wyrządzających więcej niż 2 szkody w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zazwyczaj zmiana klasy taryfowej na lepszą następuje po każdych 12 miesiącach bezszkodowej jazdy. W przypadku doprowadzenia do powstania kolizji lub wypadku kierujący zostaje przeniesiony do niższej stopniem grupy taryfowej.

Wykorzystywanie systemu bonus malus jest ściśle uzależnione od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Także sytuacja młodych kierowców wynika z indywidualnych warunków stosowanych przez różne firmy. Często bowiem osoby rozpoczynające swoją przygodę za kierownicą nie mogą liczyć na zniżki składek pomimo upływu kolejnych lat bezszkodowej jazdy. Brany jest bowiem pod uwagę wiek samego kierowcy. W Polsce najczęściej osoby w wieku do 26 roku życia są uważane za młodych kierowców.

Jak wylicza się składki w ramach bonus/malus?

Podczas korzystania z systemu bonus malus ubezpieczyciele najczęściej wykorzystują własne tabele taryfikacyjne. Ujęte są w nich określone klasy, do których przynależą kierowcy na podstawie historii szkód drogowych. Ujęcie w konkretnej grupie wspomnianego taryfikatora stanowi główny wyznacznik ceny składki ubezpieczeniowej.

Warto pamiętać, że podczas kalkulacji oferty pod uwagę brane są również inne czynniki. Są to przede wszystkim parametry techniczne pojazdu, wiek właściciela, marka samochodu.

OC w LINK4 – zyskaj dodatkowe korzyści!

Decydując się na zakup ubezpieczenia w LINK4, zyskujesz również szeroki Program Pomocy w razie wystąpienia wypadku lub stłuczki. Możesz bowiem liczyć na specjalistyczną pomoc drogową dostępną już w 30 minut od zgłoszenia. Pomożemy Ci usprawnić pojazd na miejscu zdarzenia lub podejmiemy się jego holowania nawet do 100 km. Ponadto w razie kradzieży lub wypadku możesz liczyć na samochód zastępczy. Pomoc informacyjna w LINK4 jest dostępna całodobowo. Nie musisz więc martwić się o zgłoszenie zdarzenia, do którego doszło w środku nocy.

Możesz również zwiększyć zakres ochrony, decydując się na zakup pakietu obowiązkowego OC wraz z Autocasco oraz NNW. Jest to komfortowy zestaw, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Twojego oraz Twoich bliskich. Ponadto do każdego zakupionego ubezpieczenia OC otrzymasz za darmo Zieloną Kartę. Jest to szczególnie istotne podczas podróży autem do państw, w których dokument ten jest wymagany.

Polisa OC i system Bonus Malus. Kilka słów na koniec

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą korzystać z systemu zniżek i zwyżek cen składek za polisy na podstawie historii szkód drogowych spowodowanych przez kierowcę. Stanowi to istotny czynnik podczas wyliczania kosztu konkretnego ubezpieczenia. Wybierając polisę w LINK4. zwiększasz swoje bezpieczeństwo oraz troszczysz się o zdrowie i życie swoich bliskich.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Share.

Leave A Reply