Od 2015 roku osiem firm ubezpieczeniowych oferuje usługę, dzięki której likwidacja szkody z OC sprawcy jest znacznie wygodniejsza. Tą usługą jest BLS. Dzięki niej, jeśli zarówno Ty jak i sprawca jesteście ubezpieczeni w jednej z tych firm to szkodę można zgłosić u własnego ubezpieczyciela. Dlatego warto wiedzieć kiedy istnieje szansa skorzystania z takiej możliwości.

Trochę historii

Pierwszą firmą, która na polskim rynku zaczęła oferować Bezpośrednią Likwidację Szkody było PZU. Następnie do systemu przystąpiły Concordia, Ergo Hestia, UNIQA, Warta (od 1.04.2015), Aviva, Liberty Ubezpieczenia (od 1.07.2017) i Gothaer od 31.10.2015. W krajach europejskich rozwiązanie to funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat i znacząco poprawiło jakość obsługi w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy.

Czym dokładnie jest i jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkody?

Korzystając z BLS poszkodowany w kolizji drogowej może zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi, który po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego ustali jej wysokość i wypłaci odszkodowanie. A następnie już bez zaangażowania klienta rozliczy je z zakładem sprawcy.

Dzięki temu poszkodowany może ocenić jakość swojego ubezpieczyciela od strony realizacji odszkodowania, co zmusza firmy ubezpieczeniowe do konkurencji nie tylko cenowej ale i jakościowej. Co ważne system ten nie jest skorelowany ze stawką ubezpieczenia co oznacza, iż nie ma on żadnego wpływu na składkę.

Kiedy nie można skorzystać z BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody jest dostępna w większości zdarzeń drogowych będących kolizjami. Co oznacza, że jeśli w zdarzeniu byli ranni nie możemy już skorzystać z BLS. Również w przypadku zdarzenia mającego miejsce poza granicami Polski lub gdy brały w nim udział więcej niż dwa samochody ta opcja nie jest dostępna. Kolejnym czynnikiem wykluczającym skorzystanie z BLS jest wartość szkody przekraczająca 30 tys. zł. Mimo tych kilku obostrzeń Bezpośrednia  Likwidacja Szkody dotyczy większości zdarzeń komunikacyjnych występujących na polskich drogach. Nawet w przypadku gdy jeden z uczestników kolizji nie jest ubezpieczony we wcześniej wymienionych zakładach warto skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, gdyż często idą oni na rękę swoim klientom likwidując szkodę w ramach sytemu bezpośredniego.

O czym dodatkowo warto pamiętać decydując się na BLS?

Choć Bezpośrednia Likwidacja Szkody w założeniu miała być prostym systemem to przed skorzystaniem warto zasięgnąć informacji u źródła czyli na www.zglaszamstluczke.pl. To o czym na pewno warto wiedzieć to czy BLS wpływa na zniżki OC i  na wysokość odszkodowania.

Choć z wnioskiem o wypłatę odszkodowania zwracamy się do własnego ubezpieczyciela, to nie ma to żadnego wpływu na nasze zniżki jakie przez lata wypracowaliśmy sobie bezszkodową jazdą. Drugą kwestią jest wysokość odszkodowania.  Podmiotem odpowiedzialnym za naprawienia szkody jest sprawca kolizji oraz jego zakład ubezpieczeniowy. Co oznacza, że nasz ubezpieczyciel dokona jedynie wypłaty kwoty bezspornej, a w przypadku jeśli nasze roszczenia nie są w pełni pokryte, pozostaje nam skierowanie sprawy do sądu przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy.

Więcej na www.zglaszamstluczke.pl.

Share.

Leave A Reply