Zastanawiasz się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Chciałeś zdecydować się na autocasco, ale w ofercie ubezpieczyciela znalazłeś też podobnie brzmiące i tańsze minicasco. A może to ubezpieczyciel odmówił Ci sprzedaży AC, a w zamian za to zaproponował AC mini? Przekonaj się, co obejmuje ta polisa samochodowa i wybierz wariant, który odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Czym jest minicasco?

Minicasco – w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych spotykane także pod nazwami Smart Casco oraz AC Mini – to polisa komunikacyjna o zakresie podobnym do autocasco. Nie bez przyczyny ma podobnie brzmiącą nazwę. W rzeczywistości stanowi jej nieco skromniejszy wariant, a dzięki temu dostępny dla szerszej liczby kierowców i atrakcyjniejszy cenowo.

Minicasco, podobnie jak autocasco, można wykupić na cały rok lub na konkretny okres czasu. Warto zrobić to albo podczas wybierania nowego OC, albo przedłużania posiadanego. Kiedy ubezpieczenia komunikacyjne bierzesz w pakiecie, zyskujesz zniżki i płacisz mniej. Pamiętaj jednak, że dodatkowe polisy mogą różnić się zakresem w zależności od towarzystwa, które je oferuje. Zanim wykupisz którąś, sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Przy okazji znajdziesz tam listę wykluczeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłacenia odszkodowania.

Sprawdź ranking ubezpieczeń minicasco, by dokonać właściwego, sprytnego wyboru: https://kioskpolis.pl/czy-minicasco-sie-oplaca-ranking-ubezpieczen-komunikacyjnych/.

Czym minicasco różni się od autocasco?

Pierwszą zauważalną różnicą pomiędzy tymi dwoma ubezpieczeniami komunikacyjnymi jest cena – znacząco mniejsza dla minicasco. Wynika ona z innych zakresów AC i mini AC. Spójrz na poniższe porównanie:

1. Autocasco działa w przypadku szkód powstałych podczas jazdy, ruszania i zatrzymywania, wsiadania i wysiadania, załadunku i rozładunku, parkowania, postoju. Minicasco też.

2. Autocasco pokrywa wszelkie szkody: od zarysowań karoserii, przez wgniecenia, po szkodę całkowitą. Minicasco obejmuje jedynie szkodę całkowitą.

3. Autocasco zadziała, gdy ktoś ukradnie pojazd mechaniczny lub jego wyposażenie. Minicasco również.

4. Autocasco sprawdzi się, gdy do zniszczeń dojdzie w wyniku działania sił natury: gradu, powodzi, pożaru, huraganu itd. Minicasco może obejmować tylko część tych zjawisk, np. pożar i powódź.

Dla kogo minicasco?

Podczas gdy ubezpieczenie komunikacyjne AC daje pełną ochronę, AC mini zapewnia tylko jej wycinek. Nie znaczy to jednak, że zakup minicasco jest bezsensowny. Posiadacze samochodów, którym nie zależy na „naprawach kosmetycznych” – nie przejmują się zarysowaniami czy wgnieceniami – skorzystają na minicasco bardziej. Zapewnią pojazdowi ochronę w razie kradzieży czy szkody całkowitej, a jednocześnie zachowają część pieniędzy.

Minicasco to także rozwiązanie dla właścicieli starych samochodów, np. kilkunastoletnich. Kiedy koszty naprawy przewyższają wartość pojazdu, ubezpieczyciele nie są chętni, by ubezpieczać je na autocasco. Właścicielom proponują wówczas alternatywę, czyli minicasco. W takim wypadku kierowca nie ma wielkiego wyboru, co najwyżej może skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń i sprawdzić, jak przedstawiają się zakresy AC mini w konkretnych firmach ubezpieczeniowych.

Share.

Jeden komentarz

  1. Nie spotkałem się z wersją mini AC ale przyznam się po przemyśleniach że ciekawa opcja to była by jeżeli by obejmowała najbardziej popularne uszkodzenia.

Leave A Reply