Silnik to serce każdego pojazdu i od jego kondycji zależy prawidłowe działanie pozostałych układów. Mimo że każdy wie, jak ważne funkcje pełni ten podzespół, to można odnieść wrażenie, że zostaje on traktowany trochę po macoszemu. Kierowcy więcej uwagi przywiązują do czystego wnętrza i wypolerowanej karoserii, zapominając o dbaniu o silnik. Jak przedłużyć jego żywotność? Sprawdź 5 praktycznych porad zalecanych przez mechanika Bosch Car Service!
Silnik to serce każdego pojazdu i od jego kondycji zależy prawidłowe działanie pozostałych układów. Mimo że każdy wie, jak ważne funkcje pełni ten podzespół, to można odnieść wrażenie, że zostaje on traktowany trochę po macoszemu. Kierowcy więcej uwagi przywiązują do czystego wnętrza i wypolerowanej karoserii, zapominając o dbaniu o silnik. Jak przedłużyć jego żywotność? Sprawdź 5 praktycznych porad zalecanych przez mechanika Bosch Car Service!
Przyczyny awarii silnika
Nowoczesne silniki montowane w autach, są wyposażone w zaawansowane rozwiązania techniczne. Ma to na celu minimalizować ryzyko awarii, a także poprawić wydajność całego układu napędowego i pokrewnych podzespołów. W przeciwieństwie jednak do silników starszej generacji, które wyróżniały się dość prostą konstrukcją, nowoczesne modele są bardziej czułe na wystąpienie usterki. Oznacza to, że nieprawidłowe działanie nawet drobnego elementu, może wiązać się z unieruchomieniem innej jednostki. Ważne więc jest to, aby od razu po zauważeniu usterki w innych podzespołach od razu zgłosić się na diagnostykę do Bosch Car Service. Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów naprawy całego układu napędowego wraz z remontem silnika włącznie.
Jak jeździć, aby uniknąć awarii silnika
Nowoczesne silniki, mimo że są trwałe, działają jak system połączonych ze sobą naczyń, a każde z nich musi działać bez zarzutów. Na żywotność silnika mają wpływ takie czynniki jak styl jazdy, jakość użytych płynów eksploatacyjnych, a nawet sposób uruchamiania auta. Jak więc zminimalizować ryzyko usterki?
Sposób uruchamiania silnika
Na większość usterek ma wpływ nieprawidłowe korzystanie z pojazdu. Od kierowcy zależy więc, na jak długo silnik zachowa się w doskonałej kondycji. Pierwszym sposobem jest pamiętanie o właściwym stylu jazdy i uruchamianiu pojazdu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że najwięcej problemów wynika z eksploatacji zimnego silnika. Częste uruchamianie go na krótki czas sprawia, że jednostka nie ma czasu na osiągnięcie optymalnej temperatury roboczej. Staraj się więc unikać pochopnego odpalania i gaszenia auta w sytuacjach, gdy nie jest to konieczne.
Rozpoczęcie jazdy
Na żywotność silnika ma także wpływ styl jazdy, szczególnie gdy jednostka nie miała czasu się jeszcze rozgrzać. Wchodzenie na wysokie obroty, gdy płyn chłodzący i olej nie zdążyły jeszcze uzyskać optymalnej temperatury, może w krótkim czasie doprowadzić do awarii. Ponadto należy pamiętać, że rozruch silnika to moment, w którym w ruch zostaje wprawiona pompa rozprowadzająca czynnik smarujący z misy olejowej. Jeżeli więc od razu wejdziesz na najwyższe obroty, następuje intensywne zużycie mechanizmów, gdyż nie są dostatecznie nasmarowane. Jazdę rozpocznij więc spokojnie, aby silnik miał czas się rozgrzać.
Utrzymanie optymalnych obrotów
Ogromne znaczenie dla żywotności silnika ma styl jazdy. Najlepsze warunki zachowanie optymalnych obrotów i ekonomiczna praca jednostki. Wszystko zależy tu jednak od mocy oraz parametrów auta, a to w dużej mierze zależy od doświadczenia kierowcy.
Zbyt niskie obroty sprawiają, że dochodzi do przeciążenia układu korbowego i tłoków, a to może doprowadzić do uszkodzenia panewek. Ważne jest więc, aby przy powolnej jeździe zredukować bieg i dostosować go do wartości obrotów.
Niewskazane jest także piłowanie silnika na zbyt wysokim zakresie obrotów, gdyż to prowadzi do przeciążenia układu smarującego, który musi nadążyć nad rozprowadzaniem czynnika oleju po pozostałych podzespołach. Może to skutkować awarią łańcucha rozrządu, uszkodzeniem prowadnicy oraz całego układu jednostki napędowej. Optymalną wartością dla większości silników jest utrzymywanie zakresu obrotów w granicach 1800-2000.
Zakończenie jazdy
Po pokonaniu długiej trasy wszystkie elementy silnika są rozgrzane i maksymalnie obciążone. Przed zakończeniem jazdy powinieneś zadbać o to, aby dać czas turbinie na schłodzenie się do optymalnej temperatury. Wystarczy, że na końcowym odcinku drogi nieco zwolnisz, aby wprowadzić silnik na niższe obroty i spokojnym tempem dojechać do celu. Jednocześnie zaleca się unikania krótkich tras, gdyż wówczas jednostka nie ma możliwości osiągnięcia optymalnej temperatury roboczej. W ten sposób dochodzi do zużycia innych podzespołów takich jak rozrusznik. Ponadto prowadzi to do nagromadzenia nagaru w układzie korbowo-tłokowym oraz zatkania filtra cząsteczek stałych w silnikach wysokoprężnych.
Regularna diagnostyka
Nawet prawidłowe eksploatowanie auta i unikanie obciążeń układu napędowego nie wystarczy, aby całkowicie wyeliminować ryzyko usterki. Nie zawsze awarie wynikają z winy kierowcy, gdyż mogą być spowodowane użytkowaniem złej jakości paliwa czy nieodpowiedniego oleju. Ważne jest więc to, aby regularnie zgłaszać się na diagnostykę i naprawę silników w serwisie Bosch. W przeciwieństwie do lokalnych mechaników, autoryzowane warsztaty mają dostęp do specjalistycznego sprzętu diagnostycznego i oryginalnych części. Dzięki temu są w stanie precyzyjnie zlokalizować nieprawidłowości w działaniu silnika, zanim dojdzie do poważnej usterki wiążącej się z koniecznością kosztownego remontu.