Wiosna każdego roku to okres, w którym większość kierowców decyduje się na wymianę opon z zimowych na letnie. Co kilka lat jednak pojawia się potrzeba, aby nasze dotychczasowe opony wymienić na nowe. I wówczas pojawia się pytanie, które opony kupić? Czy wybrać tradycyjne – sezonowe czy może postawić na opony całoroczne? Czy tanie opony mogą się sprawować porównywalnie dobrze jak drogie? W poniższym tekście piszemy więcej na ten temat.

Opony samochodowe to obok hamulców klucz do bezpiecznej jazdy

Nie ulega wątpliwości, że będące w dobrym stanie opony samochodowe w istotny sposób zwiększają bezpieczeństwo podróżnych. Kiedy je jednak wymieniać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zużycie opon zależy do kilku czynników. Samych opon, ilości przejechanych kilometrów, jak również stylu jazdy. Przykładowo, jeśli małym miejskim autem poruszamy się głównie po mieście na jednym komplecie pojeździmy o wiele dłużej niż ktoś kto jest stale w trasie a dodatkowo ma auto o dużej mocy silnika np. BMW. Generalnie przyjmuje się, że wymiana opon powinna następować co 2-3 lata. Jednak głównym wyznacznikiem tego, czy nadeszła już pora na nowe opony jest ich stan i sposób eksploatacji. Mikro uszkodzenia, zniekształcenia, ale przede wszystkim głębokość bieżnika poniżej 3 mm to wyraźny sygnał do wymiany. Pamiętajmy, że im głębszy bieżnik, tym lepsze zachowania auta na mokrej nawierzchni. Dla naszego bezpieczeństwa kluczowa jest droga hamowania. Im jest ona krótsza, tym większa szansa na uniknięcie kolizji.

Czy warto kupować tanie opony?

Rozpiętość cenowa opon jest ogromna dlatego też warto zastanowić, które opony nazwiemy tanimi. Przeglądając cennik opon w dowolnym sklepie znajdziemy zarówno modele za 100 zł jak i za 1500 zł za sztukę. Stąd też wybierając opony letnie stajemy przed nie lada wyborem. W takich sytuacjach z reguły bardzo przyda się tzw. złoty środek. Zakup drogich topowych opon po 800-1000 zł za sztukę do auta, które stoi głównie na parkingu nie ma większego sensu. Z drugiej strony marka auta może mieć znaczenie, szczególnie jeśli jeździmy dużo. Nie bez znaczenia jest też to, czy i z jakich felg korzystamy. Tanie opony do auta z dużym silnikiem mogą nie być najszczęśliwszym rozwiązaniem. A zatem ogumienie budżetowe, którego parametry nie są może najwyższe, sprawdzi się w przypadku małych miejskich, aut, którymi nie pokonujemy wielu kilometrów, droższe w przypadku auto o dużych przebiegach. Tak czy inaczej, koszt zakupu opon należy mieć wliczony w koszty eksploatacji swojego samochodu podobnie jak przeglądy okresowe czy wizyty u wulkanizatora.

Kiedy przechodzić na opony letnie?

Pomimo że pogoda potrafi płatać figle, i możemy zobaczyć śnieg na początku kwietnia jedno wydaje się pewne. Wymiana na opony letnie powinna nastąpić, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 7 stopniu. Jest tzw. temperatura graniczna poniżej, której lepiej sprawuje się ogumienie zimowe. Tworząc oponę zimową stosuje się bowiem inną mieszankę, która lepiej sprawuje się w bardzo chłodne dni.

Opony zimowe czy całoroczne?

Od lat na popularności zyskują też tzw. opony całoroczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród posiadaczy samochodów osobowych, które nie są często użytkowane. Drugim z argumentów przemawiającym za ich wyborem są coraz łagodniejsze zimy. Im mniej mrozu i śniegu tym warunki na drodze są bardziej przewidywalne. I ostatnia sprawa. Opony są po prostu coraz lepsze. Producenci przeprowadzają liczne testy opon, które mają sprawić, aby nawet względnie tanie opony coraz lepiej sprawowały się na drodze.

Nadchodzący sezon wymiany opon będzie z pewnością kolejnym, w którym pojawi się wiele dyskusji wokół tego, czy jest sens kupować zarówno opony letnie, jak i zimowe? I tradycyjne decyzja tego typu powinna być starannie przemyślana, gdyż bezpieczeństwo nie ma swojej ceny, już na pewno nie jest to koszt nowych opon.

Share.

Leave A Reply