Strony internetowe mogą być różne. Jedne są hobbistycznymi serwisami, inne to prawdziwe maszynki do zarabiania pieniędzy. Bez względu na to, jaki charakter będzie miała strona www, trzeba wiedzieć, jak ją uruchomić.

Zakładamy, że masz już pomysł na swoją stronę internetową i oczyma wyobraźni widzisz już nawet, jak wygląda (layout) i funkcjonalności. Aby urzeczywistnić tę wizję, musisz przejść przez kilka ważnych etapów. Podzieliliśmy je na pięć punktów.

1. Rejestracja domeny internetowej

Jeśli już etap szukania pomysłu na własną stronę internetową masz za sobą, powinieneś zacząć od zarejestrowania domeny, czyli adresu internetowego, pod którym użytkownicy będą mogli znaleźć Twoją witrynę. Warto poświęcić trochę czasu na wymyślenie odpowiedniej nazwy domeny. Powinna być związana w jakiś sposób z branżą, chociaż funkcjonuje także wiele domen brandowych (nazwy firm lub marek). Domena powinna być krótka i łatwa do zapamiętania. Jeśli ograniczasz się do polskiego rynku, wystarczy rozszerzenie pl, dla europejskiego – eu, a przy globalnej ekspansji – com.

2. Wybór hostingu

Kolejny ważny krok to wybór odpowiedniego hostingu. To właśnie od niego będzie zależało, czy Twoja strona internetowa będzie działała szybko i bez usterek technicznych. W przypadku najprostszej strony www wystarczy hosting współdzielony, ale już większe portale czy inne projekty online będą wymagały serwera VPS lub serwera dedykowanego. Hosting powinien zatem zostać wybrany do potrzeb konkretnego projektu.

3. Certyfikat SSL może się przydać

Warto także zdecydować się na zabezpieczenie strony internetowej certyfikatem SSL. To konieczne szczególnie w przypadku sklepów internetowych lub instytucji finansowych, ale w rzeczywistości przyda się każdej witrynie. SSL zwiększa bezpieczeństwo użytkowników, buduje zaufanie do strony i ułatwia działania SEO. Certyfikat można nabyć zwykle tam, gdzie rejestruje się domenę internetową (np. Domeny.pl).

4. Pliki strony

W kolejnym kroku musisz zdecydować się na konkretne oprogramowanie Twojej strony internetowej. Najłatwiejszy wybór to skorzystanie z kreatora stron www, który udostępniają dostawcy usług internetowych (do mniejszych projektów) lub użycie CMS (większe projekty). W przypadku ostatniego wariantu najpopularniejsze rozwiązanie to WordPress.

5. Uruchomienie strony www to dopiero początek

Na koniec kwestia nie mniej ważna – uruchomienie strony internetowej to dopiero początek Twoich działań. Z jednej strony musisz regularnie uzupełniać i aktualizować swoją witrynę, a z drugiej – musisz ją intensywnie promować w internecie.

Uruchomienie własnej strony www jest prostsze, niż sądzisz. O wiele trudniejsze jest pozyskanie użytkowników i budowanie rozpoznawalności Twojego serwisu. To już jednak temat na inny artykuł.

Share.

1 komentarz

  1. Tworzenia stron internetowych i podstaw programowania powinni uczyć w szkołach. Na szczęście ja w swojej w Nowym Sączu miałem to na informatyce.

Leave A Reply