Sprawdzenie numeru VIN jest procedura coraz popularniejszą wśród tych, którzy kupują używane samochody. Zapytań o ten numer, w celu jego rozkodowania, jest tak wiele, że część sprzedawców umieszcza go w swoich ogłoszeniach, by nie odpowiadać na to samo pytanie cały czas. Po co nam jednak numer VIN, czym jest, jak go rozkodować i jakich informacji może nam dostarczyć?

Numer VIN – co to takiego?

Vehicle Identification Number, czyli popularny VIN, to numer identyfikacyjny danego pojazdu. Numer ten jest oczywiście indywidualny i niepowtarzalny, dzięki czemu informacje, które dotyczą danego numeru, dotyczą jednocześnie tylko jednego, konkretnego pojazdu.

Jak sprawdzić numer VIN?

Zanim zdecydujemy się na zebranie odpowiednich informacji, musimy pozyskać sam numer VIN. W przypadku zakupu samochodu używanego powinniśmy skierować się do właściciela takiego pojazdu, by numer ten nam po prostu udostępnił. Pamiętajmy jednocześnie, że przekazanie przez niego numeru VIN powinno być czymś oczywistym, nie możemy więc dawać się zbywać w kwestii prośby o niego – jeżeli właściciel nie chce nam takiego numeru VIN udostępnić, powinno być to dla nas zachowanie podejrzane.

Sam numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu, w polu, które zostało oznaczone literą E. Jednocześnie, sam numer znajdziemy również na danym samochodzie. Tutaj problemem może okazać się jedynie to, że różni producenci umieszczają numer VIN w różnych miejscach, niekoniecznie więc uda nam się go znaleźć od razu i w sposób błyskawiczny, jednak często znaleźć go możemy:

przy lewej stronie podszybia,
na komorze silnika,
na prawym nadkolu,
w okolicy przedniego fotela pasażera,
na prawej stronie ramy nośnej pojazdu.

Jeżeli mielibyśmy nadal problem z jego odnalezieniem, pamiętajmy, by w internecie sprawdzić, gdzie znajduje się numer VIN w przypadku konkretnego modelu danego producenta samochodów.

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Jeżeli posiadamy już numer, czas go rozkodować i dowiedzieć się więcej na jego temat. Usługę taką oferuje firma Motocontroler – dzięki jej pomocy uda Ci się dowiedzieć wszystkiego, co możliwe jest właśnie dzięki numerowi VIN.

Jakie informacje dostarcza nam numer VIN samochodu?

Rozkodowanie numeru VIN, w którym pomoże nam dekoder VIN, dostarczy nam ogrom wartościowych informacji. Samo rozkodowanie powinno mieć miejsce jeszcze przed oględzinami – dzięki temu będziemy mogli otrzymane informacje porównać z tymi, które znajdują się w danym ogłoszeniu o sprzedaży samochodu. Pamiętajmy, by na początku próbować wyjaśnić różnice, czy nieścisłości, ale bądźmy ostrożni i nie dajmy się okłamać. Jeżeli dane drastycznie różnią się od tych, które przedstawił sprzedający, oznacza to, że prawdopodobnie właśnie próbował nas oszukać. To właśnie dlatego rozkodowanie VIN i zestawienie danych z deklaracjami osoby sprzedającej jest takie ważne.

Gdy posiadamy numer VIN, możemy sprawdzić historię zarejestrowanych historii odczytów licznika. Dzięki temu dowiemy się, czy dany pojazd miał cofany licznik, czy tez nie. To bardzo istotne, cofanie licznika to cały czas bardzo popularny proceder, który pozwala podnieść wartość danego pojazdu naprawdę znacznie, przy czym pamiętajmy, że cofanie o 100, 200 czy nawet 300 tys. kilometrów nie powinno, niestety, nikogo zdziwić.

Kolejne informacja, która dostarcza nam numer VIN, to uczestnictwo w wypadkach, kolizjach czy innych zdarzeniach w ruchu drogowym, w których samochód mógł zostać uszkodzony. Często oferowane są nam samochody bezwypadkowe, jednak po odpowiedniej weryfikacji okazuje się, że fakty są inne. Zdarza się słyszeć historie o bezwypadkowych samochodach, które jednak faktycznie przeszły dachowanie – to przypadek skrajny, jednak dobrze pokazuje, jak bardzo deklaracje sprzedających potrafią mijać się z prawdą.

VIN umożliwia nam również sprawdzenie, czy samochód został skradziony. Dodatkowo zweryfikujemy podstawowe wyposażenie, dzięki czemu nie tylko będziemy mogli sprawdzić jego obecność, ale również jego stan.

Rozkodowanie numeru VIN to podstawa, jeżeli chcemy kupić samochód używany i nie bać się, że zostaliśmy oszukani. Sama usługa jest naprawdę prosta w realizacji, stąd tym bardziej warto się na nią zdecydować!

Share.

Leave A Reply