Przy zakupie części samochodowych można spotkać się z różnymi oznaczeniami – jednym z nich jest numer OE. Co to właściwie oznacza, gdzie go znaleźć i dlaczego może być przydatny?

Czym jest numer OE?

Odpowiedź na pytanie, czym są numery OE, jest dość prosta: to nic innego jak numery seryjne części samochodowych. Sam skrót rozwija się jako „original equipment”, co po polsku oznacza „oryginalne wyposażenie”. Jest to ciąg liter i cyfr, który jest unikatowy dla każdego produktu – można porównać go do numeru IMEI w telefonach komórkowych czy service tagu jaki możemy znaleźć choćby w laptopach Dell Vostro.

Warto jednak nieco przybliżyć powody, dla których wprowadzono takie rozwiązanie. Numery OE są niezwykle istotne w kontekście utrzymania gwarancji pojazdu. Przed opracowaniem tego systemu numeracji jedynym sposobem, by zachować ciągłość w tym zakresie, było przeprowadzanie napraw wyłącznie w oficjalnych serwisach danej marki. Teraz jednak możliwe jest także skorzystanie usług w innych warsztatach bez utraty gwarancji – pod warunkiem, że wykorzystane zostaną tylko części z oznaczeniem OE, OEM lub OEQ. Jednocześnie jest to informacja dla kierowcy, który ma pewność, że dany produkt został zatwierdzony przez producenta samochodu.

Inne oznaczenia – co oznacza OEM, OEQ i AM?

Oprócz numeru OE możemy spotkać się także z innymi oznaczeniami, które pozwalają szybko sprawdzić pochodzenie i przeznaczenie danej części. Dokładny opis można znaleźć w unijnej dyrektywie GVO, która obejmuje przepisy związane z zachowaniem gwarancji przy naprawie. Pozostałe grupy to OEM, OEQ oraz AM – warto zapoznać się ze znaczeniem każdego z symboli.

  • OE – oryginalne części przeznaczone na pierwszy montaż, z logo producenta;
  • OEM – produkty wychodzące z tej samej linii, co części OE, jednak przeznaczone do sprzedaży w sklepach motoryzacyjnych i pozbawione logo producenta;
  • OEQ – komponenty o jakości na poziomie podobnym jak OE i OEM, ale wykonane z wykorzystaniem innych materiałów lub technologii;
  • AM – zamienniki, które spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ale nie spełniają najwyższych norm jakościowych, przez co ich stosowanie powoduje utratę gwarancji producenta samochodu.

Gdzie można znaleźć numer OE i jak wykorzystać taką informację przy zakupie części samochodowych?

Znalezienie numeru OE na danej części jest istotne ze względu na możliwość zweryfikowania oryginalności produktu, a także wyboru pasującego komponentu. Każdy podzespół lub jego element ma określone miejsce na tę informację, zazwyczaj na obudowie, potocznie nazywane „metką”. To właśnie tam znajduje się numer OE wraz z innymi przydatnymi danymi.

Znając numer OE lub OEM, można także bez problemu znaleźć część o takich samych parametrach, by mieć przy naprawie pewność, że zakupiony komponent spełni wszystkie wymagania. Co więcej, niektóre strony z produktami do samochodów umożliwiają wyszukiwanie produktów po podaniu numeru OE lub OEM aktualnie posiadanego produktu. Taką funkcjonalność udostępnia między innymi Autoparts24.

Dlaczego warto stawiać na części OE?

Jedną z najważniejszych zalet jest pewność dotycząca jakości wykonania danego elementu. Dodatkowo podzespoły oznaczone tym symbolem zawsze w stu procentach odpowiadają specyfikacji technicznej pojazdu. To sprawia, że możemy nie tylko zachować gwarancję, lecz także liczyć na pełne bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Podobne korzyści zapewniają części OEM – zarówno komponenty OE, jak i OEM będą znacznie lepszym wyborem niż tanie zamienniki, które nie zostały zatwierdzone przez producenta samochodu.

Share.

Leave A Reply