W ostatnich tygodniach na rynku pojawiły się trzy ciekawe uchwyty na telefon marki Xblitz. Wszystkie z nich mogą pochwalić się szybkim ładowaniem indukcyjnym i bardzo dobrą jakością wykonania. Kosztują również tyle samo, gdyż rekomendowane przez producenta cena to 179zł. Jednak są również miedzy nimi różnice, które pozwalają dopasować uchwyt do wymagań konkretnego użytkownika.

Trzy możliwości montażu uchwytu

Xblitz Smart

Pierwszy na warsztat idzie uchwyt Xblitz Smart. Może on ładować telefon z maksymalną mocą 15W i jest kompatybilny z systemem Apple MagSafe. Oznacza to, że w uchwycie telefon Apple utrzymywany jest dzięki specjalnym magnesom. Jeśli nie mamy telefonu kompatybilnego z tą technologią, w uchwycie trzymają go tradycyjne łapki (maksymalny rozstaw ramion to 82mm), sterowane są automatycznie za pomocą wbudowanego silniczka (wszystkie trzy) i ustawiają telefon w taki sposób aby cewka indukcyjna telefonu była ustawiona jak najbardziej optymalnie w stosunku do cewki uchwytu. Do zwolnienia telefonu służą dwa srebrne przyciski umieszczone dolnej części uchwytu po obu jego stronach.  Tuż obok nich znajdziemy diodę Led informującą o statusie ładowania.

W pudełku z uchwytem otrzymujemy instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, przewód USB A – USB C. Niestety sami musimy zaopatrzyć się ładowarkę lub podłączyć przewód do kompatybilnego gniazda USB w samochodzie.

W zestawie znajdziemy również dwa mocowania, dzięki którym uchwyt możemy umieścić w samochodzie na trzy różne sposoby. Dzięki mocowaniu teleskopowemu zakończonemu bardzo lepką przyssawką uchwyt możemy umieścić na szybie lub przymocować bezpośrednio do kokpitu (za pomocą samej przyssawki, lub w razie problemów za pośrednictwem specjalnej podkładki z taśmą 3M).

Po trzecie dzięki specjalnej złączce również do kratki nawiewu. Złączka ta posiada dodatkowo specjalną ruchomą podpórkę, która zabezpiecza kratkę przez uszkodzeniem.

Podsumowując Xblitz Smart jest wykonany z bardzo dobrej jakości tworzywa a pomysł z elektrycznie sterowanymi ramionami ustawiającymi telefon sprawdza się idealnie. Jedyny minus urządzenia widzę w przypadku, gdy będziemy podłączyć przewodowo telefon do Android Auto. Wtedy podstawka może przeszkadzać we wpięciu kabla to gniazda zasilania. I jedyną opcją będzie ustawienie telefonu do góry nogami.

Xblitz Smart 2

Uchwyt Xblitz Smart 2 jest podobnym urządzeniem do wersji Smart. Ma jednak kilka znaczących różnic i to na nich chciałbym się najbardziej skupić.  Jeśli chodzi o wyposażenie, to jest ono tożsame z wersją Smart. W pudełku, podobnie jak w przypadku wersji Smart, znajdziemy dwa mocowanie plus podkładkę 3M oraz kątowy kabel USB-C. Również rozstaw ramion uchwytu wynosi tyle samo, czyli 82mm.

Największe różnice są w wyglądzie i działaniu samego uchwytu. W przypadku Smart 2 ruchome są jedynie dwa boczne ramiona. W przypadku ułożenia telefonu na tacce, to wbudowana cewka dostosowuje swoja pozycję urządzenia mobilnego.

A na samym dole urządzenia znajdziemy podświetlane logo producenta. I podobnie jak w przypadku uchwytu Smart, problemem może być przewodowe podłączenie do Android Auto.

Xblitz G Pro

Chwyt ten znacząco różni się od swoich braci, których opisałem wcześniej. Można powiedzieć, że to Obeliks, który za młodu wpadł do kociołka druida. Co przez to rozumiem? Xblitz G Pro jest uchwytem dla naprawdę dużych smartfonów (np. Samsungów Fold), tabletów lub do tych mniejszych, lecz ułożonych w poziomie – maksymalny rozstaw ramion to aż 177mm. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych uchwytów G Pro nie wspiera systemu MagSafe, co oznacza, że również urządzenia spod znaku jabłka będziemy musieli montować w tradycyjny sposób za pomocą łapek.

 W zestawie z uchwytem otrzymujemy dwa mocowania: teleskopowe do szyby lub kokpitu oraz drugie do kratki wentylacyjnej. Także tutaj producent dodaje kabel USB (tym razem prosty) oraz instrukcję obsługi i dokumentacje. Tak jak w przypadku wersji Smart 2, także i tu ruchome są tylko dwa boczne ramiona, które bardzo sprawnie przytrzymują telefon na swoim miejscu. Do zwolnienia uchwytu służy przycisk znajdujący się pod dolnym ramieniem. Przewagę tego uchwytu nad pozostałymi dwoma są otwory znajdujące się w obu bocznych łapkach.

Oznacza to, że jeśli zechcemy ładować telefon w tradycyjny sposób, lub zwyczajnie podłączyć go przewodowo do Android Auto lub Apple CarPlay to w tym wypadku nie będzie żadnego z tym problemu.

Podsumowanie

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń mobilnych z ładowaniem indukcyjnym. Nie nadążają za nimi producenci samochodów, a jeśli już to ta opcja dodatkowego wyposażenie jest znacznie droższa niż prezentowane w teście uchwyty.  Nowe trzy uchwyty Xblitz różnią się od siebie w taki sposób, żeby idealnie trafić w gusta poszczególnych nabywców. Jednak mają wiele pozytywnych cech wspólnych takich jak szybkie ładowanie, zdywersyfikowane formy mocowania czy bardzo dobra jakość wykonania. Jeśli masz telefon z ładowaniem bezprzewodowym a Twój samochód nie posiada nawigacji to taki uchwyt będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

179
9.1

Ocena końcowa

9.1/10

Zalety

  • Możliwośc mocowania do kratki, szyby lub kokpitu
  • Teleskopowy uchwyt
  • Kompatybilność z MagSafe
  • Szybkie ładowanie 15W
  • Bardzo dobra jakość wykonania

Wady

  • Brak otworu na podstawkach na przewód w Smart i Smart 2
  • Brak w zestawie ładowarki do gniazda zapalniczki
Share.

Leave A Reply