By łożyska działały sprawnie przez długi czas, należy regularnie poddawać je trzem procesom. Mowa o konserwacji, smarowaniu oraz czyszczeniu. Sumienność w przeprowadzaniu tych działań zagwarantuje im efektywne i niezawodne działanie pomimo stałej eksploatacji. Łożyska, o które się nie dba, bardzo szybko zaczynają dawać o sobie znać. Przestają działać płynnie, zaczynają hałasować, temperatura jest wysoka, a obrót odbywa się z dużym luzem.

Chociaż wiele mówi się o prawidłowym montażu łożyska, a także o odpowiednich warunkach pracy, warto również pamiętać o ich konserwacji, ponieważ ma ona niebagatelny wpływ na przedłużenie żywotności tego elementu. Chcesz wiedzieć jak prawidłowo smarować, czyścić i dbać o łożyska? Sklep EBMiA.pl oferujący łożyska stożkowe – https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-stozkowe-c-196_140_1329.html udzielił kilku praktycznych porad. Zapraszamy do lektury!

Coroczna kontrola łożyska

Przynajmniej raz w roku warto poddać łożyska kontroli. Dzięki temu w bardzo szybki sposób będziesz mógł sprawdzić, czy konieczna jest konserwacja lub wymiana. Podczas przeglądu łożyska są również czyszczone, co zapewnia im przedłużenie żywotności. By mieć pewność, że zostaną one prawidłowo skontrolowane, warto oddać urządzenie w ręce fachowca, który przy użyciu specjalnych sprzętów sprawdzi także poziom szumu, temperaturę oraz częstotliwość drgań. Jeśli Twoje urządzenie przenosi większe obciążenie od standardowych, kontrolę powinieneś wykonywać częściej niż raz w roku.

Smarowanie łożyska oraz dostosowanie parametrów do warunków pracy

Głównym powodem, dla którego łożyska poddaje się smarowaniu, jest zmniejszenie tarcia, a tym samym przedłużenie okresu jego sprawnego działania. Co więcej, zachowasz przy tym odpowiednie warunki pracy, dopasowane do urządzenia. W zależności od tego, z jakim modelem łożyska (elementy toczne, prędkość obrotowa) masz do czynienia, powinieneś dopasować do niego sposób smarowania. Jaki smar wybrać do łożyska? Podpowiadamy w artykule – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/jaki-smar-do-lozysk/

Duże znaczenie ma również sposób przechowywania łożysk, który ochroni je przed zniszczeniem oraz korozją. Najlepiej trzymać je z dala od agresywnych substancji i środków chemicznych.

Optymalna temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 25°C, z kolei wilgotność powietrza musi być niższa niż 60%. Jeśli łożyska są długo przechowywane, przed użyciem należy je dokładnie oczyścić, szczególnie jeśli nie posiadają oryginalnego opakowania. Najczęściej do czyszczenia używa się benzyny albo nafty. Po nałożeniu należy je skrupulatnie nasmarować substancją.

Wymiana łożyska – jakie oznaki świadczą o zużyciu elementu?

Pierwsze oznaki zużycia łożyska to złuszczenia i wykruszenia się materiału na elementach tocznych oraz bieżniach. Świadczy to o wyeksploatowaniu materiału, co jest naturalnym stanem, kiedy łożysko wykona daną liczbę obrotów z określonym obciążeniem. Co więcej, łożysko zacznie zużywać się i niszczyć szybciej, jeśli będziesz je nieprawidłowo użytkował, obsługiwał i smarował.

Różnego typu łożyska można kupić w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl

Share.

Leave A Reply