Decydując się na zakup używanego auta powinniśmy pamiętać o jego dokładnym sprawdzeniu przed zakupem. Stan deklarowany przez sprzedawcę niekiedy może się różnić od rzeczywistego, a nikt nie chce, aby świeżo zakupione auto od razu wymagało wizyt u mechanika. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Sprawdzanie auta przed zakupem

Często zdarza się, że auto, które planujemy zakupić znajduje się daleko od naszego stałego miejsca zamieszkania. Generuje to logistyczne problemy, gdyż ewentualne sprawdzenie auta wiąże się z dodatkową podróżą. Ponadto, nie każdy posiada na tyle zaawansowaną wiedzę, aby móc stwierdzić fachowym okiem, czy z samochodem wszystko jest w porządku.

Oczywiście, sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku nowszych modeli, w które inwestujemy sporo pieniędzy, a inaczej w przypadku aut za kilka tysięcy złotych. W przypadku tych drugich, oczywiście liczymy się z tym, że mogą one generować dodatkowe koszty związane z naprawą z powodu wieku lub dotychczasowego przebiegu.

W pierwszej kolejności możemy skupić się na szacowaniu usterek oraz braków występujących w samochodzie widocznych na pierwszy rzut oka. Możemy zwrócić uwagę na opony oraz stan lakieru i ewentualne wgniecenia. Oczywiście obowiązkowe będzie również zaglądnięcie pod maskę samochodu. Na co jednak zwrócić wtedy uwagę?

Dobry samochód nie powinien mieć widocznych rdzawych elementów, a elementy gumowe nie powinny mieć śladów pęknięć. Zwróćmy także uwagę na to, czy nie widać nigdzie śladów po wyciekach oleju z silnika i skrzyni biegów. Elementy z aluminium nie powinny wyglądać na utlenione, a te plastikowe nie mogą być połamane. Zawsze warto zwrócić się również z pytaniem o aktualną książeczkę serwisową.

Oceniając wnętrze, musimy ocenić stan skóry (jeżeli występuje), tapicerki, a także obowiązkowo sprawdzić działanie wszystkich urządzeń pokładowych. Obowiązkowa jest również jazda próbna.

Gdzie sprawdzić auto przed zakupem?

Niestety, w samochodach nie wszystkie usterki jesteśmy w stanie ocenić na pierwszy rzut oka. Nie chcąc narazić się na dodatkowe koszty związane z mechanikiem, możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Przy wyborze fachowca kluczową rolę powinna odgrywać wartość planowanego przez nas zakupu. Im wyższa kwota samochodu, tym ważniejsza powinna być dla nas odpowiednia diagnostyka pojazdu, a tym samym wybór specjalisty, który się tym zajmie. Wiele serwisów samochodowych posiada w swojej ofercie usługę sprawdzania samochodów przed zakupem. Często z pakietem zawierającym usługę dojechania do miejsca w którym auto aktualnie się znajduje, abyśmy nie musieli tracić czasu. Główną zaleta korzystania z usług specjalistów jest pewność posiadanej przez nich wiedzy. Dodatkowo, często dysponują oni profesjonalnym sprzętem, który może rzucić światło na wady niedostrzegalne gołym okiem.

Sprawdzanie aut przed zakupem – podsumowanie

Jeżeli planujemy zakup używanego samochodu, którym chcemy się cieszyć jeszcze przez długie lata, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z usługi sprawdzania samochodów przez profesjonalistów. Pozwoli nam to uniknąć ukrytych kosztów oraz naciągaczy, którzy z premedytacją zatajają faktyczny stan pojazdu przed kupującym.

Share.

Jeden komentarz

  1. Ja robię tak: kupuję auta tylko z polskich salonów, daję na komputer do zaznajomionego mechanika, sprawdzam w aplikacji i jeśli jest tam choć mały ślad „kręcenia” to dziękuję. Należy zwrócić uwagę również na wyrobienie kierownicy i siedziska kierowcy. Jeśli są mocno zajechane, a koleś mówi, że przejechał 100k to również się żegnam.

Leave A Reply